środa, 8 maja, 2024

Myślisz nad rozwodem? Poznaj najczęstsze pytania. Myślisz nad rozwodem? Poznaj najczęstsze pytania

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneMyślisz nad rozwodem? Poznaj najczęstsze pytania. Myślisz nad rozwodem? Poznaj najczęstsze pytania

Myślisz nad rozwodem? Poznaj najczęstsze pytania. Myślisz nad rozwodem? Poznaj najczęstsze pytania

- Advertisement -

To nieodwracalne! Po niekończących się dyskusjach, całonocnych awanturach podejmujesz decyzję o rozwodzie. Teraz czas na przejście przez jedno z bardziej stresujących chwil w życiu. Przygnębiać również może niepokój o bycie ocenianym lub obawa przed otwarciem nowego etapu życia w pojedynkę.

Przedstawiony poradnik powstał z chęci przybliżenia Ci głównych kwestii dotyczących rozwodu, a także pomocy w podniesieniu pewności siebie.

PRZYGOTOWUJĘ SIĘ DO ROZWODU. JAKICH DOKUMENTÓW BĘDĘ POTRZEBOWAĆ SPORZĄDZAJĄC POZEW ROZWODOWY?

Aby sporządzić pozew należy najpierw przygotować potrzebne dokumenty. Najważniejszym z nich jest odpis aktu małżeństwa. Dalej, jeżeli posiadacie dzieci należy przedstawić odpis aktu urodzenia każdego z dzieci, a jeżeli jeden z rodziców domaga się alimentów, w przygotowanych dokumentach musi uwzględnić listę wydatków na każde dziecko, załączając dokumenty potwierdzające wysokości tych kosztów. Dołączyć również należy zaświadczenie o wysokości własnych dochodów. Warto jest także utworzyć listę wydatków własnych, potwierdzając ich wysokość odpowiednimi dokumentami. Przede wszystkim należy umieścić na tej liście wydatki wynikające z zaciągniętych kredytów. Do Sądu złożyć także należy porozumienie w sprawie sprawowania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem każdego z małżonków, jeżeli takie porozumienie zostało zawarte. Każde z dokumentów składa się do Sądu w dwóch egzemplarzach. Przy sporządzaniu pozwu w imieniu Klienta zachowywany jest trzeci egzemplarz każdego z dokumentów w aktach sprawy.

CZY SAMO ZŁOŻENIE POZWU ROZWODOWEGO JEST JEDNOZNACZNE Z ROZWIĄZANIEM PRZEZ SĄD MAŁŻEŃSTWA?

Nie jest. Po złożeniu pozwu najpierw Sąd przeprowadzi postępowanie, w wyniku którego rozstrzygnie czy spełniacie przesłanki do rozwiązania małżeństwa lub czy jest szansa na jego utrzymanie. Aby małżeństwo rozwiązać udowodnić musisz brak więzi emocjonalnej, fizycznej oraz gospodarczej między Tobą, a współmałżonkiem, a więc zupełny i trwały rozkład pożycia. Nie mogą również ucierpieć Wasze małoletnie dzieci, gdyż może to być powodem utrzymania przez Sąd Waszego małżeństwa. Sąd nie wyda także orzeczenia o rozwodzie jeżeli byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, na przykład w sytuacji kiedy jedno z małżonków wymaga ciągłej opieki, jest nieuleczalnie chore i rozwód wiązałby się dla niego z rażącą krzywdą. Sąd również może nie zgodzić się na rozwód jeśli żąda go CAŁKOWICIE winny rozkładu pożycia małżonek. Chyba, że drugi z małżonków wyrazi na to zgodę lub jego odmowa będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Tak więc przystępując do składania pozwu warto abyś przeanalizował/a czy w Twojej sytuacji nie występuje jedna lub więcej z przesłanek do utrzymania małżeństwa.

POZEW ZOSTAŁ ZŁOŻONY W SĄDZIE. CO TERAZ?

Teraz należy poczekać na wyznaczenie przez Sąd rozprawy. W określonym dniu musisz udać się pod wskazaną salę i zaczekać na wywołanie. Rozprawa rozpocznie się sprawdzeniem obecności. Obecni na sali podczas pierwszej rozprawy są jedynie: skład sędziowski, małżonkowie oraz ewentualnie ich pełnomocnicy. Rozprawa ta ma charakter informacyjny. Sąd wysłucha czy zmieniły się Wasze relacje bądź roszczenia od chwili złożenia pozwu do momentu rozprawy, gdyż okres ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od Sądu.

Należy pamiętać, że aby przyspieszyć rozwiązanie małżeństwa, wszystkie kwestie sporne z małżonkiem należy rozwiązać przed rozpoczęciem postępowania.

Jeżeli po wstępnym przesłuchaniu Sąd zauważy konflikt między Wami określi termin kolejnej rozprawy, podczas której dojdzie do przesłuchania świadków. Dobrze przygotuj się do tej rozprawy. Wskaż świadków, którzy potwierdzą Twoje zdanie i pamiętaj, że jeśli nie masz pewności co świadek odpowie na zadane pytanie, najlepiej jest go nie zadać.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ OD SIEBIE ROZWODY BEZ LUB Z ORZEKANIEM O WINIE?

Jaki faktyczny wpływ na Ciebie będzie mieć tryb rozwiązania małżeństwa? Między rozwodem z orzeczeniem o winie, a rozwodem bez winy podstawową różnicą jest perspektywa dochodzenia alimentów. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie jedynie małżonek uznany za niewinnego może domagać się alimentów w sytuacji kiedy jego sytuacja materialna znacząco miałabym się pogorszyć. Jeżeli mamy do czynienia z rozwodem bez winy domagać się może alimentów ten małżonek, który miałby znaleźć się w niedostatku.

Nie wolno zapomnieć, że różni się również czas postępowania. Bez orzekania o winie rozwiążesz małżeństwo znacznie szybciej i zazwyczaj również mniej boleśnie.

Należy także pamiętać, iż samo orzeczenie o winie nie ma związku z podziałem majątku.

CZY W CZASIE POSTĘPOWANIA ROZWODOWEGO PODZIAŁEM MAJĄTKU ZAJMIE SIĘ SĄD?

W przypadku złożenia przez jednego z małżonków wniosku o podział majątku, Sąd może się tym zająć jeżeli nie wydłuży to nadmiernie czasu trwania postępowania. Zwykle jednak Sąd orzeka podział majątku zgodnie ze złożonym przez małżonków wspólnym wniosku.

CZY W CZASIE POSTĘPOWANIA ROZWODOWEGO PODZIAŁEM KREDYTÓW ZAJMIE SIĘ SĄD?

Nie, Sąd nie podejmuje decyzji o podziale kredytów zaciągniętych przez małżonków.

MOJE MAŁŻEŃSTWO ZOSTAŁO ROZWIĄZANE. CZY MOGĘ POWRÓCIĆ DO SWOJEGO NAZWISKA SPRZED MAŁŻEŃSTWA? JAK MOGĘ TO ZROBIĆ?

Możesz. Jednak masz na to według przepisów prawa trzy miesiące, po tym terminie ta możliwość wygasa. Liczone jest to od daty uprawomocnienia się orzeczenia Sądu w sprawie rozwodu. Jeżeli chcesz tego dokonać musisz osobiście stawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego (Konsulacie) i złożyć przed Kierownikiem USC (Konsulem) oświadczenie, w którym wyrazisz wolę powrotu do poprzedniego małżeństwa. Oświadczenie to zostanie podpisane przez Kierownika USC (Konsula), a następnie przekazane do Urzędu przechowującego akt małżeństwa, gdzie dokonana zostanie adekwatna wzmianka.

Masz więcej wątpliwości?

Potrzebujesz wsparcia prawnika?

Pomożemy.

Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Zielmachowicz

tel. +48 797 392 234

- Advertisment -

Dwie wizje miasta – zapowiedź spotkania LIVE Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski

Marcin Dudkowski i Mateusz Dąbroś serdecznie zapraszają na kolejny odcinek LIVE poświęcony bieżącym wydarzeniom z Jaworzna - Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski. Ten odcinek...

Matury 2024. 8 maja – matematyka

Drugi dzień matur, czyli dzień egzaminu z matematyki. Zapytaliśmy maturzystów, jakie mają wrażenia po rozwiązaniu zadań. Matura 2024 się rozkręca. Dzień matematyki jest dla niektórych...

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jest to szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. Wydarzenie trwa...