piątek, 26 kwietnia, 2024

Jakie brzeszczoty do wyrzynarki?

Jakie brzeszczoty do wyrzynarki?

- Advertisement -

Dobra wyrzynarka daje sprawnemu użytkownikowi szereg możliwości. Dzięki niej można obrabiać nie tylko metal czy drewno, ale nawet cegły! Podstawa to dobrze dobrany brzeszczot, w którego wyborze Ci pomożemy.

Brzeszczoty brzeszczotom nierówne

Żeby móc cokolwiek zrobić przy pomocy wyrzynarki, dobór odpowiedniego brzeszczotu jest priorytetowy. Brzeszczoty różnią się budową, techniką wykonania, a co za tym idzie wydajnością oraz efektywnością. W związku z doborem tego idealnego należy wziąć pod uwagę kilka parametrów.

Pierwszym z nich jest geometria zębów, jakie posiada brzeszczot. Wyróżniamy wobec tego cztery rodzaje: falowane, ostrzone, rozwarte i rozwarto-ostrzone. Falowane wykorzystuje się do cięcia na wprost, z kolei ostrzone do cięcia precyzyjnego. Dzięki zębom rozwartym można sprawnie i szybko pracować, lecz trzeba liczyć się z tym, że po użytkowaniu tego rodzaju brzeszczotu, na materiale mogą pozostać ślady. Na koniec zęby rozwarto-ostrzone przeznaczone do szybkiego cięcia zgrubnego.

Podziałka, grubość i szerokość

Kolejna istotna gestia to odstępy między zębami brzeszczotu, nazywane inaczej podziałką. Zasada jest bardzo prosta, im gęściej są usiane zęby brzeszczotu, tym jego praca jest płynniejsza. Piłki do cięcia metalu mają odstęp około 1,2 mm.

Następnie grubość, która warunkuje czy cięcie będzie precyzyjne. Tutaj nie ma miejsca na długie wyjaśnienia, im grubszy brzeszczot, tym swobodniej i prościej obrabia się metal, a przy okazji samo ostrze jest trwalsze.

Ostatnia rzecz to szerokość brzeszczotu. Jeżeli masz do zrobienia precyzyjny łuk w metalu, najlepszą alternatywą będzie jak najwęższy rodzaj brzeszczotu. Można nim bowiem łatwo manewrować, formując pożądane kształty. Im szerszy brzeszczot, tym analogicznie gorsza sterowność.

Z czego zrobiony jest brzeszczot?

Obecnie producenci oferują na rynku brzeszczoty wykonane z czterech rodzajów materiałów. Żeby ułatwić życie konsumentom, odpowiednio je znakują. Tak więc wyróżniamy brzeszczoty HCS, które są najtańszą i najbardziej powszechną opcją. Nie należą one do mocnych, dlatego dobrze sprawdzają się w obróbce materiałów miękkich, takich jak drewno.

Następnie CV. Te rodzaje brzeszczotów są zrobione ze stali chromowo-wanadowej. Cechuje je to, że są nieco wytrzymalsze od HCS, ale nadal nie należy ich używać do pracy z trwalszymi materiałami.

Teraz HSS, czyli wykonane ze stali szybkotnącej. Nadają się do obróbki metalu, są bowiem wysoce wytrzymałe.

Czwarte są brzeszczoty HM. Zrobione z węglików spiekanych i bimetalu są stosowane do zadań specjalnych. Poradzą sobie spokojnie z najtwardszymi rodzajami materiałów np. z płytkami ceramicznymi albo stalą nierdzewną. Mamy nadzieję, że temat doboru odpowiedniego brzeszczotu do Twojej wyrzynarki jest dla Ciebie nieco jaśniejszy i uda Ci się wybrać ten idealny dla Ciebie. Dowiedz się więcej odwiedzając https://ita.tools.

- Advertisment -

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...

Spotkanie Stowarzyszenia Zielone Jaworzno z przedstawicielami Lasów Państwowych

Otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Zielone Jaworzno notę opisującą spotkanie radnego Michała Kirkera i członków stowarzyszenia z przedstawicielami Nadleśnictwa Chrzanów oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Zebrani...

Jaworznicka szkoła muzyczna – Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprosiła na Dzień Otwarty. Tak więc mali kandydaci wraz z rodzicami poznawali wszelkie zakamarki tej...