REKLAMA

Bez wątpienia to była bardzo ważna i potrzebna akcja. Wielkie słowa uznania dla Galerii Galena i Marszałka Wojciecha Saługi za sobotnią inaugurację „Śląskie dla kobiety”. Nie tylko jako partner przedsięwzięcia, ale przede wszystkim mieszkaniec naszego miasta, cieszę się, że dobrze się bawiąc udało nam się pomóc Jaworzniankom zadbać o ich zdrowie.

Takie akcje przypominają nam jak ważna jest m.in. profilaktyka raka piersi. W Polsce żyje około stu tysięcy kobiet obciążonych mutacją genów BRCA1 i BRCA2, które prowadzą do powstania raka piersi lub jajnika. Profilaktyczna podskórna mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją piersi oraz profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów dają nosicielkom tych mutacji genów szansę na zdrowie, bo minimalizują ryzyko pojawienia się nowotworu.

Niestety te zabiegi nie są w Polsce refundowane. Dlatego z częścią parlamentarzystów województwa śląskiego wystąpiłem z apelem do ministra zdrowia, by NFZ uznał te świadczenia za gwarantowane i umożliwił do nich Polkom bezpłatny dostęp. Liczymy, że wspólnie uda się nam wprowadzić rozwiązania systemowe, które dadzą kobietom zagrożonym rakiem możliwość skorzystania z bezpłatnych zabiegów. To dla nich i dla ich rodzin oznacza bezpieczeństwo, zdrowie i życie.

Chciałbym przy tej okazji podziękować również jaworznickim Amazonkom. Jaworznickie Stowarzyszenie Amazonek „Szansa” pomaga kobietom odzyskać swoje ja. Nie tylko wspiera, ale łączy kobiety we wspólnej walce, ze wspólnym wrogiem – nowotworem. Temat raka piersi nie może być marginalizowany. Musimy w sposób otwarty motywować kobiety do działania. Musimy motywować kobiety do świadomego dbania o własne zdrowie.

Paweł Bańkowski

Śląskie. Dla Kobiety – relacja

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. I bardzo dobrze, że te zabiegi nie są refundowane. Gdybym był złośliwy, to bym powiedział, że niektórzy powinni sobie profilaktycznie wyciąć mózg. Ale zamiast tego powiem, że osoby z podwyższonym ryzykiem raka powinny zwracać większą uwagę na zdrowy tryb życia i wykonywać stosowne badania, a NFZ powinien wydawać pieniądze podatników na te interwencje medyczne, które rzeczywiście są niezbędne.

    A skoro o finansach mowa, to chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób takie imprezowanie za wojewódzkie pieniądze (z lokowaniem politycznych “produktów”) poprawiło zdrowie jaworznianek.