Sprzeciw mieszkańców wobec nowych okręgów wyborczych

Co łączy jaworznicki Rynek Główny z Jeleniem? Co łączy Niedzieliska z Jeziorkami a co Sobieski z Dąbrową Narodową? Odpowiedź brzmi – Okręgi Wyborcze.

REKLAMA

Większości mieszkańców Jaworzna funkcję Radnego Rady Miejskiej kojarzy z sąsiadem, mieszkającym dosłownie kilka domów dalej. Radny to człowiek, którego znamy osobiście a on, z naszego nadania reprezentuje nas i nasze problemy na posiedzeniach Rady Miejskiej. Faktycznie, do tej pory mogło tak być. Teraz może być z tym problem.

W myśl nowej idei jaworznickich Włodarzy, dotychczasowe 3 okręgi wyborcze, w większości oparte o sąsiadujące ze sobą dzielnice zastąpione zostaną czterema. Czterema okręgami, połączonymi ze sobą w myśl zasady – wcale tak daleko nie jest, przecież można sobie dojechać!

To oczywiście nie jest oficjalne stanowisko Urzędu Miejskiego w tej sprawie. Oficjalne brzmi nieco inaczej. W korespondencji czytamy: m.in. że powodem wprowadzonych zmian jest art. 12 ustawy z 31 stycznia br. zobowiązujący wszystkie rady gminy do podziału gmin na okręgi wyborcze w terminie 60 dni od dnia jej wejścia w życie. W tym wypadku do 1 kwietnia.

Oczywiście Radny nadal będzie naszym sąsiadem. Tyle że mieszkającym kilka kilometrów od nas, np. po przeciwnej stronie miasta.

Projekt ustawy zakładał następujący podział:
– Okręg 1 (ośmiomandatowy): Śródmieście (okolice Rynku Głównego, Pańska Góra, Skałka), Warpie, Podwale, Pechnik, Gigant, Byczyna, Jeleń, Bory;

– Okręg 2 (pięciomandatowy): Śródmieście (Osiedle Tadeusza Kościuszki, Osiedle Górnicze), Podłęże, Pszczelnik, Leopold, Stara Huta, Azot;

– Okręg 3 (pięciomandatowy): Pieczyska, Szczakowa, Góra Piasku, Długoszyn, Niedzieliska, Cieżkowice, Jeziorki;

– Okręg 4 (pięciomandatowy): Osiedle Stałe, Osiedle Cegielniana, Dąbrowa Narodowa, Łubowiec, Sobieski Górka.

Co o nowych Okręgach sądzą mieszkańcy Niedzielisk? Jak sami mówią – chcieliśmy remontu Szczakowskiej i Klubu Relax a dostaliśmy Okręg Wyborczy… z Jeziorkami.

O sprawie nowych Okręgów Wyborczych od pewnego czasu wiedział Radny Krzysztof Lehnort. Radny zabiegał o spotkanie Prezydenta Miasta Jaworzna Pana Pawła Silberta z mieszkańcami poszczególnych dzielnic.

Nowe Okręgi Wyborcze z pewnością zmienią oblicze Rady Miejskiej. W jaki sposób? Czas pokaże. Mieszkańcom na razie pozostaje nawiązywanie nowych, międzydzielnicowych znajomości. Przypomnijmy, że przecież bilet miesięczny ma być tani! Przypadek?

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

3 KOMENTARZE

  1. No właśnie – bilety teraz mają być kilkukrotnie tańsze, bo przecież tak bogate miasto jak Jaworzno może sobie na to pozwolić. Za darmo nic władza nie da, w zamian z czegoś trzeba zrezygnować. Np. z remontu Szczakowskiej. Mieszkańcy zadowoleni?