Jaworzno Szczakowa w połowie remontu peronów

Trwa modernizacja linii kolejowej E30 Katowice Kraków na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia. W tym zadaniu modernizowane są perony pasażerskie na dworcu w Szczakowej. Na stacji w Jaworznie Szczakowej powstaje też lokalne centrum sterowania.

REKLAMA

Nowe perony będą okazją do stworzenia nowych i wygodniejszych możliwości podróży między regionami i miastami. Na zmianach zyskają pasażerowie i mieszkańcy.

Na stacji Jaworzno Szczakowa trwają prace związane z przebudową peronów (nr 2 i nr 3)
i obiektów inżynieryjnych. Perony zostaną podwyższone, co znacznie ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów oraz będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dojście na perony zapewni przebudowane przejście pod torami. Zostanie wyposażone w 2 windy (od strony miasta i na peron 2). Ponadto na peronach zostaną zamontowane nowe 200 m wiaty, ławki, gabloty informacyjne. Będzie nowe nagłośnienie i wizualna informacja dla podróżnych. Stacja w Jaworznie Szczakowej oraz przystanki osobowe w Jaworznie Ciężkowicach i Balinie będą przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Modernizacja linii E30 na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia zapowiada lepsze i krótsze podróże. Wymiana torów, urządzeń sterowania i sieci trakcyjnej oraz przebudowa stacji i przystanków, zwiększy poziom bezpieczeństwa i komfort podróży.

Zwiększy się także przepustowość linii a dostosowanie jej do prędkości 160 km/h znacznie skróci czas przejazdu na trasie Katowice – Kraków. Zakończenie prac na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia planowane jest w I kwartale 2019 r. Koszt modernizacji odcinka to 296 milionów złotych netto.

Prace między stacjami Jaworzno Szczakowa – Trzebinia ruszyły w czerwcu 2017 r.

Na linii Katowice – Kraków zakończenie wszystkich prac planowane jest w czerwcu 2020 r.
Będzie w dużym stopniu skrócony czas jazdy między tymi miastami. Wówczas najszybsze pociągi pokonają trasę w ok. 1 godzinę. Wartość projektu Katowice – Kraków to ok. 2 mld złotych netto.

 

A tu pisaliśmy o centrum przesiadkowym, które ma powstać przy dworcu w Szczakowej:

Szczakowa – 10 mln zł na centrum przesiadkowe

 

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki