piątek, 26 kwietnia, 2024

4. Wiosna na łonie natury – miejsca, które są najładniejsze o tej porze roku (krokusy w Tatrach itp.)?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzne4. Wiosna na łonie natury - miejsca, które są najładniejsze o tej...

4. Wiosna na łonie natury – miejsca, które są najładniejsze o tej porze roku (krokusy w Tatrach itp.)?

- Advertisement -

Wiosna to cudowny czas, w którym przyroda budzi się do życia. My także pragniemy wówczas być bliżej niej i poczuć na sobie pierwsze cieplejsze promienie słońca. Wiosna to idealny moment na dalsze bądź bliższe wycieczki na łono natury. Które miejsca w kraju są szczególnie warte odwiedzenia? Godną rozważenia propozycją jest np. wycieczka śladami polskich parków narodowych. Obszary te zostały objęte ochroną właśnie dlatego, że skrywają w sobie niezwykle cenne walory przyrodnicze, ale nie tylko. Mają one ogromne znaczenie dla tradycji oraz kultury poszczególnych regionów i pełnią jednocześnie istotną funkcję edukacyjną. Które z polskich parków narodowych robią szczególnie duże wrażenie wiosną? Gdzie się zatrzymać, planując dłuższy pobyt z noclegiem? Z podpowiedzią przychodzi klub travelowy Travelist.pl – oto kilka fascynujących propozycji!

 

Tatrzański Park Narodowy

Na naszej liście z całą pewnością nie mogło zabraknąć TPN, który jest jednym z większych parków narodowych w Polsce. Jego oficjalnym symbolem jest kozica tatrzańska. Park obejmuje swym zasięgiem całą polską część Tatr. Dlaczego warto zajrzeć tu wiosną? Tłumy turystów ściągają w Tatry przede wszystkim po to, aby zobaczyć słynne, malownicze krokusy, które rosną całymi połaciami na halach tatrzańskich. Można je spotkać, wybierając się na wycieczkę m.in. do Doliny Chochołowskiej. Kwitną zazwyczaj końcem kwietnia.

Bajeczny widok i wrażenia, jakich dostarczają, w pełni rekompensują konieczność współdzielenia ich z innymi turystami. Innym ciekawym przykładem tatrzańskiej przyrody – i tylko tatrzańskiej, bo nie występuje nigdzie indziej w kraju! – jest goździk polodowcowy.

Gdzie zatrzymać się na czas pobytu w Tatrach? Travelist.pl poleca takie obiekty jak m.in. Hotel Wersal*** w Zakopanem, mieszczący się zaledwie 5 minut od Krupówek, Willa Silene w Bukowinie Tatrzańskiej (nieopodal term, z których także warto skorzystać) oraz Sądelski Dwór**** w Murzasichle, który został bajecznie wkomponowany w panoramę szczytów tatrzańskich.

Park Narodowy Gór Stołowych

W zupełnie innym zakątku kraju rozciąga się majestatyczny Park Narodowy Gór Stołowych. W jego otulinie pozostają słynne uzdrowiska, takie jak m.in. Kudowa Zdrój czy Polanica-Zdrój. Co sprawia, że jest to miejsce tak zniewalające i przyciągające podróżnych niczym magnes? Przede wszystkim jego charakterystyczna budowa geologiczna. W parku tym obserwować możemy niezwykłą, unikalną w skali kraju rzeźbę terenu – monumentalne blokowiska skalne, labirynty, imponujące pojedyncze skały, które przybierają najbardziej zaskakujące i niesamowite kształty.

Największym zainteresowaniem cieszą się takie atrakcje jak między innymi Błędne Skały przybierające formę tzw. skalnego miasta oraz Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wznosi się na nim interesująca skała piaskowcowa, licząca 12 metrów wysokości, zwana Fotelem Pradziada. Tutaj także istnieje labirynt niesamowitych skalnych tworów, które swoim wyglądem przypominają m.in. zwierzęta, a ponadto na Szczelińcu znajdują się dwa tzw. chybotki.

Park Narodowy Gór Stołowych jest miejscem, które warto poznać bliżej. Gdzie nocować? Jedną z propozycji jest Hotel Adam & Spa*** położony w samym centrum uzdrowiska, jakim jest Kudowa Zdrój – zapewnia on doskonałe dojście do licznych górskich ścieżek. Ponadto warto rozważyć pobyt w Dusznikach-Zdroju, w obiekcie o nazwie Wellness & Spa Werona, który mieści się w sercu przepięknego Parku Zdrojowego, prezentującego się wiosną wyjątkowo okazale.

Słowiński Park Narodowy

Choć spora część parków narodowych w Polsce usytuowana jest na południu kraju, w górach, istnieją również inne – tak samo zjawiskowe. Jednym z nich bez cienia wątpliwości jest Słowiński Park Narodowy zlokalizowany w województwie pomorskim. Charakterystyczną cechą jego krajobrazu są: ruchome wydmy, jeziora (w tym jedno z największych w Polsce – Łebsko, które zajmuje 3. miejsce pod względem powierzchni), bory nadmorskie, torfowiska oraz bagna.

Na obszarze parku występuje blisko 1000 gatunków roślin, w tym rosnący głównie w paśmie pojezierzy widłak torfowy (w górach niemal nie rośnie) czy równie rzadka na innych terenach wydmuchrzyca piaskowa. Wiosną Słowiński Park Narodowy roztacza przed turystami bajeczne krajobrazy. Warto pozostać tu na dłużej. Gdzie nocować? Najlepszą propozycją jest Łeba stanowiąca wprost idealną bazę wypadową do parku. Travelist.pl poleca nocleg w takich miejscach jak m.in. Hotel Gołąbek*** i Villa Dolce Vita.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...