Warsztaty fechtunku w Muzeum

Pan Tomasz – pracownik Muzeum Miasta Jaworzna, historyk, a równocześnie członek Bractwa Rycerskiego Ziemi Jaworznickiej jest pomysłodawcą warsztatów fechtunku. Wszystko po to, aby młodzież oderwała się od komputerów, a spróbowała sportu nie tyle popularnego, co na pewno widowiskowego.

REKLAMA

Co raz więcej młodych osób uczęszcza na lekcje posługiwania się bronią białą. Szable, miecze, broń drzewcowa, bronie stosowane głównie w okresie średniowiecza. Nauka posługiwania się nimi, oprócz rzecz jasna doskonalenia sprawności fizycznej, niesie z sobą wchłanianie wiedzy z zakresu historii. Może wśród uczniów wyrośnie kolejne pokolenie zawodników. O tym, że organizowane są turnieje rycerskie jaworznianie mogli się już niejednokrotnie przekonać. Na koniec zajęć 30 czerwca przyszłego roku zostanie zorganizowany właśnie jeden z takich turniejów. Młodzi adepci staną do walk, gdzie punktuje się trafione ciosy. W turniejach mają do czynienia z bronią rekonstrukcyjną, choć nie zaostrzoną, to jednak ze stali. Uzbrojeni starają się trafić przeciwnika praktycznie w całe ciało, nie licząc stawów, okolic intymnych i stóp. Ważne jest więc bezpieczeństwo, a odpowiednio dobrana zbroja na pewno temu pomaga. Na warsztatach młodzi adepci władają mieczami ćwiczebnymi, specjalnie przystosowanymi, minimalizującymi ból przy otrzymywanym ciosie.

Bractwo rycerskie na terenie miasta Jaworzna działa od 2010 roku. Za swoją siedzibę uznali Dom Kultury w Szczakowej, dlatego w środy tam właśnie przeprowadzają dodatkowe treningi. W soboty w Muzeum Miasta Jaworzna, a w środy w DK w Szczakowej  można zapisać się na warsztaty lub dołączyć do grupy rekonstrukcyjnej.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki