Zakaz handlu w niedzielę – przepisy nie wejdą w życie 1 stycznia

Według projektu ustawy na temat handlu w niedzielę, handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Jednak jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl “Polska będzie musiała notyfikować projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele Komisji Europejskiej – wynika z opinii prawnej przygotowanej 3 listopada br. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, do której dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl. To oznacza, że wejście w życie nowych przepisów może się opóźnić o co najmniej trzy miesiące, a możliwe, że nawet o półtora roku“.

Dalej możemy przeczytać – „Projektowana ustawa przewiduje objęcie zakazem handlu w wyznaczonych dniach sprzedaży w sklepach i platformach internetowych. Biorąc pod uwagę, że handel elektroniczny stanowi usługę społeczeństwa informacyjnego, wydaje się, że zakaz tego rodzaju może zostać uznany za zasadę dotyczącą usług społeczeństwa informacyjnego – czytamy w opinii MSZ. – W takim przypadku konieczna byłaby notyfikacja projektu zgodnie z wymogami określonymi w art. 5 i 6 dyrektywy 2015/1535 – zauważa resort”.

Chociaż zastrzeżeniu w ustawie podlega jedynie handel internetowy, cały projekt zostanie wstrzymany. A to oznacza, przesunięcie do nawet półtora roku terminu jego wejścia w życie.

źródło: www.wiadomościhandlowe.pl

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

3 KOMENTARZE