sobota, 27 kwietnia, 2024

Czym są oringi i jakie jest ich zastosowanie?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzym są oringi i jakie jest ich zastosowanie?

Czym są oringi i jakie jest ich zastosowanie?

- Advertisement -

Zdecydowana większość urządzeń mechanicznych korzysta z elementów, które wymagają dodatkowego uszczelnienia. Niezależnie od tego, czy wynika to ze specyfiki urządzenia i troski o jego prawidłowe działanie, czy od materiałów i substancji, z jakimi dana maszyna pracuje, prawidłowe uszczelnienie techniczne jest koniecznym warunkiem bezpiecznego użytkowania wszelkich urządzeń. Oringi to niewielkie elementy, które dzięki swoim charakterystycznym cechom umożliwiają zapewnienie odpowiednich warunków roboczych i bezpieczeństwa pracy.

Cechy, jakie posiadają oringi

Oringi są gumowymi (choć nie tylko, co pokażemy w dalszej części) materiałami izolacyjnymi, posiadającymi przekrój okrągły. Charakteryzują się bardzo wysokim poziomem elastyczności, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób można je dopasować do niemal każdego urządzenia. Wyżej wspomniana cecha jest również nieoceniona przy uszczelnianiu części zarówno ruchomych, jak i stałych. W zależności od ich przeznaczenia mogą mieć inne cechy.

Rodzaje oringów

Ze względy na różnorodne właściwości, możemy wyróżnić następujące rodzaje oringów:

  • NBR – Są odporne na działanie większości rozcieńczonych kwasów przemysłowych, zasad, płynów hydraulicznych, a także smarów i olejów, takich jak mineralne, roślinne, zwierzęce, hydrauliczne i silikonowe. Zasięg termiczny ich pracy wynosi od -30 do 90 stopni Celsjusza.
  • FKM/FPM – Potocznie nazywane oringami olejoodpornymi, są przeznaczone do pracy w wyższych temperaturach, sięgających 210 stopni. Cechują się wysoką odpornością na oleje hydrauliczne, zwierzęce oraz roślinne, smary silikonowe, mineralne, węglowodory Benzenowe, a także ozon. Są również w dużym stopniu odporne na promieniowanie UV, paliwa i płyny hydrauliczne.
  • EPDM – Oringi tego typu wykazują największą skuteczność w zakresie temperatur od -20 do 150 stopni. Są odporne na działanie kwasów nieorganicznych i krótkołańcuchowych, takich jak mrówkowy, chlorowodorowy, parę, gorącą wodę, alkohole, estry, ketony, płyny hamulcowe na bazie glikolu, ozon, promieniowanie UV, a także naturalne niszczenie wskutek starości.
  • Silikonowe – Oringi silikonowe wykazują największą tolerancję termiczną, gdyż jej zasięg wynosi od -50 do nawet 300 stopni Celsjusza. Dodatkowo są najbardziej skuteczne w środowiskach wykorzystujących ozon, wodę i roztwory wody oraz soli. Dodatkowo jest to materiał zarówno hydrofobowy, jak i naturalnie izolującym elektryczność.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.uszczeltech.pl.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...