Przeprowadzka z pupilem do nowego mieszkania

REKLAMA

Przeprowadzka jest stresująca nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Domowy pupil niezbyt dobrze znosi zmianę domu, dlatego warto zadbać o jego nerwy i komfort w trakcie przenosin, co pomoże także w szybkiej adaptacji na nowym miejscu.

Przeprowadzka z psem

Pies zwykle bardzo żywiołowo reaguje na to, co dzieje się w domu. A przeprowadzka to bez wątpienia prawdziwa rewolucja w jego życiu, dlatego pakowanie pudeł, ich wynoszenie i wnoszenie będzie budzić w czworonogu ogromną ciekawość. Dla właściciela pałętający się pod nogami pies, zaglądający we wszystkie kartony i obwąchujący każdy kąt, może być męczący, dlatego na czas przeprowadzki warto zostawić psa u rodziny lub znajomych i przywieźć go do nowego mieszkania, gdy już wszystko będzie na miejscu. Oczywiście ulubione rzeczy psa należy zabrać ze sobą, bez nich zwierzak może mieć ogromne trudności z przyzwyczajeniem się do nowego domu – nowe legowisko pies powinien wybrać sobie sam. Jeśli zaś chodzi o transport psa, to najlepiej będzie go przewieźć samochodem osobowym, w specjalnie przygotowanym bagażniku z siatką albo w klatce.

Przeprowadzka z kotem

Kot ma silnie rozwinięte poczucie własnego terytorium, dlatego przeprowadzki znosi wyjątkowo źle. Podobnie jak z psem, kota na czas szykowania się do przenosin w nowe miejsce warto zamknąć w jakimś pomieszczeniu, by nie kręcił się po mieszkaniu i nie przeszkadzał przy pakowaniu rzeczy. Kota należy przywieźć do nowego domu na samym końcu, gdy już wszystkie znane mu ze starego miejsca rzeczy będą rozpakowane i urządzone. Kot na początku będzie bardzo nieufny wobec nieznanego otoczenia, ale gdy rozpozna meble, dywany i swoje akcesoria, zacznie się przyzwyczajać. Do nowego mieszkania kota najlepiej będzie przewieźć autem osobowym, w klatce, razem z domownikami. Kota wypakowujemy w miejscu zastawionym różnymi rzeczami, żeby mógł się od razu schować i dopiero z tej kryjówki udać się na rozpoznanie terenu. Koty nie lubią otwartych, pustych przestrzeni, więc wniesienie go do dużego, wysprzątanego salonu albo przestronnego holu tylko zwiększy jego stres.

Przeczytaj także o tym jak przygotować się do przeprowadzki z domu do mieszkania w bloku lub przeprowadzki z mieszkania w bloku do domu.

Jak przetransportować rybki?

Dużo większym wyzwaniem jest przeprowadzka akwarium. Najczęściej nie da się tak po prostu przewieźć wielkiej konstrukcji wypełnionej wodą z miejsca na miejsce, konieczne jest opróżnienie akwarium i oddzielny transport zbiornika, ryb i roślin. Przeprowadzka akwarium powinna trwać możliwie najkrócej, dlatego planuje się ją tak, by ryby nie musiały zbyt długo czekać na powrót do swojego naturalnego środowiska. Najlepiej, gdy akwarium da się przenieść razem z całym podłożem, ponieważ wtedy nie straci ono swoich właściwości. Jeśli to niemożliwe, podłoże umieszcza się w opakowaniach zastępczych i ostrożnie przewozi na miejsce przeznaczenia. Najgorzej jest z samymi rybami, ponieważ nie wolno ich tak po prostu włożyć do pojemnika transportowego ze zwykłą wodą – muszą pozostać w wodzie akwariowej, wiele gatunków wymaga też utrzymania odpowiedniej temperatury, inaczej ryby mogą poważnie zachorować albo zdechnąć. Jeżeli akwarium nie jest wielkie, można po prostu odlać większą część wody, by odciążyć ładunek, ale zostawić rybom i roślinom tyle wody, by spokojnie przetrwały transport.

Przenosiny egzotycznych zwierząt

Takie same trudności czekają wtedy, gdy przeprowadzić trzeba terrarium z gadami lub niebezpiecznymi zwierzętami. Węże, gekony czy żółwie źle znoszą nie tylko sam transport, ale przede wszystkim zmiany temperatury. Są ciepłolubne, więc bardzo szkodzą im chłody oraz przeciągi, dlatego najważniejsze jest, by przez cały czas podróży domowy ulubieniec miał zapewnione warunki przynajmniej zbliżone do tych optymalnych. Jeżeli nie da się przetransportować gada w jego terrarium, konieczne jest przygotowanie opakowania zastępczego, np. specjalnego pudełka plastikowego, które dodatkowo okrywa się kocem, by ciepło nie uciekało. Oczywiście pudełka z gadem nie przewozi się razem z meblami, tylko pod opieką ludzi, by mieć cały czas pod kontrolą stan zdrowia zwierzaka. A gdy transport dotyczy zwierząt niebezpiecznych, np. dużych pająków, obowiązkowo wynajmujemy pudełko z odpowiednimi zabezpieczeniami, aby pupil nie zniknął podczas przeprowadzki.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Transpec Przeprowadzki Kraków, firmą świadczącą usługi z branż Transport i Przeprowadzki, działającą na terenie Krakowa i Małopolski

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki