Nowe autobusy elektryczne wyjechały na miasto

Pierwsze, zakupione przez PKM Jaworzno, autobusy elektryczne można spotkać już na mieście. Są one testowane na różnych liniach.

REKLAMA

20 września o godz. 12.10 wyjechał pierwszy z nowych “elektryków” Obsługiwał on linię 313.
Do siedziby PKM trafiło już 9 sztuk nowych autobusów elektrycznych z 22 zakupionych. Do końca 2017 roku planowane jest pełne uruchomienie całości infrastruktury i wszystkich nowych autobusów.

Nowe autobusy elektryczne to 9 autobusów klasy MEGA, 9 klasy MAXI i 4 klasy MIDI wraz z elementami zarządzania flotą. Realizowany projekt przez PKM to nie tylko zakup nowych autobusów elektrycznych. Projekt obejmuje budowę centralnej stacji szybkiego ładowania i wymianę baterii, stację transformatorową i niezbędne wyposażenie w zajezdni oraz budowę 3 peryferyjnych stacji szybkiego ładowania wraz z zagospodarowaniem terenu na przystankach końcowych: KRAKOWSKA PĘTLA, SZPITAL PĘTLA, BYCZYNA ASTRÓW.

PKM planuje także zakup kolejnych “elektryków” – Trwa proces aplikacyjny o dotację na zakup kolejnych 20 autobusów elektrycznych. Plany zakładają eksploatację 43 pojazdów zeroemisyjnych w 2020 roku – informuje Maciej Zaremba z PKM Jaworzno.

Dlaczego elektryki?

Zeroemisyjne pojazdy przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w mieście. Mieszkańcy doceniają także praktycznie bezgłośną pracę pojazdu. Obecnie lokatorzy domów położonych blisko przystanków czy pętli skarżą się na uciążliwości związane z kursowaniem autobusów przez 7 dni w tygodniu od 4 rano do 23 w nocy. Komfort pracy kierowcy (jak i samej jazdy) jest dla pasażerów nieporównywalny z autobusem z silnikiem diesla. Płynność jazdy (brak wibracji od silnika czy szarpania automatycznej skrzyni biegów) zauważalna jest przez każdego pasażera – argumentuje rzecznik PKM Jaworzno

Jeżeli chodzi o dalszą przyszłość obecnie eksploatowanych autobusów z silnikiem diesla, to zostaną wystawione na sprzedaż. Trzeba mieć świadomość jednak, że pojazdy te i tak wymagają wymiany na nowe, gdyż często mają przejechane ponad 1 mln km.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki