piątek, 26 kwietnia, 2024

JAK MOTYWOWAĆ PRACOWNIKÓW, SAMEMU NA TYM ZYSKUJĄC?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJAK MOTYWOWAĆ PRACOWNIKÓW, SAMEMU NA TYM ZYSKUJĄC?

JAK MOTYWOWAĆ PRACOWNIKÓW, SAMEMU NA TYM ZYSKUJĄC?

- Advertisement -

Szkolenia, kursy, warsztaty – to tylko niektóre z możliwości, które finansują fundusze europejskie w województwie śląskim. Jest to niepowtarzalna okazja dla mikro – małych i średnich przedsiębiorstw, które wiedzą, jak ważne jest dokształcanie, żeby osiągnąć sukces. W województwie śląskim widać ogromne zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji. Na potrzeby naszych lokalnych przedsiębiorców stworzono możliwość korzystania z Bazy Usług Rozwojowych i otrzymanie dofinansowania na szkolenia. Teraz to sami przedsiębiorcy mogą wysyłać swoich pracowników.

Prowadzisz firmę już jakiś czas, zatrudniasz pracowników, ale widzisz, że brak im motywacji? Nie pracują już tak wydajnie jak kiedyś? Zapewne próbowałeś zmotywować ich premiami i podwyżkami, wiedząc, że ludzie potrzebują pieniędzy – im więcej, tym lepiej. Jednak zauważyłeś, że po jakimś czasie ich energia do pracy znowu spadała. Finanse umożliwiają zaspokojenie wielu potrzeb pracowników, ale po pewnym czasie okazuje się, że inne potrzeby są zaniedbywane, dlatego walor motywujący pieniądza przestaje działać. Zadowolenie z posiadania pieniędzy trwa relatywnie krótko i jak łatwo zauważyć, motywowanie pracowników za pomocą tylko wynagrodzeń zmniejsza ich zaangażowanie w pracę w perspektywie długoterminowej. Dodatkowo w kwestii wynagrodzeń lub premii jest to potrzeba, którą inna firma może łatwo przebić kwotami będącymi poza Twoim zasięgiem.

Warto pamiętać również, że według statystyk w przeciągu trzech najbliższych lat na rynku pracy będzie 50% ludzi z młodego pokolenia, a w roku 2025 będą już stanowili 75% siły roboczej. Wniosek zatem jest taki, że praktycznie żaden przedsiębiorca nie uchroni się od kontaktu z młodym pokoleniem. Co z tego dla Ciebie wynika? To, że trzeba do nich podchodzić inaczej, bo ich podejście do życia różni się diametralnie od ich starszych koleżanek i kolegów. Jak? Według licznych badań, istotne są dla nich: dobra atmosfera, możliwość rozwoju, pasja, możliwość uczenia się i rozwoju oraz oczywiście dobra płaca. Zaledwie 27% z nich jest zainteresowanych klasycznym awansem zawodowym i zarabianiem dużych pieniędzy. 33% młodych jest natomiast zainteresowanych raczej awansem społecznym, spotykaniem nowych ludzi i rozwojem. Rozwój osobisty jest również ważny dla 25% Milenialsów (urodzeni w latach 1980-1994), którzy dodatkowo cenią sobie zrównoważone miejsce pracy, spójne wartości i poczucie sensu.

https://www.youtube.com/watch?v=X2na13F9Lzg&feature=youtu.be

Dla pracodawcy jest to pozytywny sygnał, ponieważ łatwiej jest zmotywować pracownika pozytywną atmosferą i realizacją ambitnych celów niż wysokimi premiami. Dlatego warto sięgnąć po motywowanie niefinansowe w formie szkoleń, studiów podyplomowych itp. Dla firmy to same korzyści, ponieważ stale dokształcający się pracownicy stają się lepszymi specjalistami w swoich dziedzinach. Lepiej wykonują swoje zadania, są efektywniejsi, kreatywniejsi i bardziej zaangażowani w rozwój firmy. Dzięki temu podnoszą konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku poprzez oferowanie lepszych produktów czy usług.

To są plusy dla pracodawcy, a jakie są oczekiwania pracowników wobec szkoleń? Najważniejsze jest to, aby szkolenie odpowiadało pracownikowi pod względem jego stanowiska pracy, zainteresowań i możliwości rozwoju w danym kierunku. Jeżeli szkolenie odbiegnie od aspiracji pracownika, to pracodawca ryzykuje zdemotywowaniem pracownika. Dlatego też przedsiębiorca w kontekście wyboru szkolenia powinien nie tylko zbadać zapotrzebowanie rynku i konkurencję, ale także porozmawiać z pracownikami na temat ich oczekiwań. Pozwól pracownikom na własną ścieżkę rozwoju, ponieważ jeżeli zablokujesz im tę możliwość, zmienią pracę na taką, która im to umożliwi. Zapytaj się ich o zdanie, respektuj je i pomóż w dalszym rozwoju. Wiąże się to z opłaceniem szkoleń, warsztatów czy studiów podyplomowych, a także z ich nieobecnością w pracy w czasie dokształcania.

Ale jest sposób na złagodzenie tych niedogodności dla pracodawcy. Mianowicie w województwie śląskim masz możliwość otrzymania dofinansowania na szkolenia swoje lub swoich pracowników. Skorzystaj z nowej platformy szkoleniowej Bazy Usług Rozwojowych prowadzonej przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i dostępnej pod adresem: www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl. Baza jest narzędziem, za pomocą którego przedsiębiorca ma możliwość dokonania samodzielnego wyboru usług rozwojowych jak najlepiej odpowiadających na aktualne potrzeby firmy. Oferty w Bazie umieszczają dostawcy usług – firmy szkoleniowe, a ich usługi są wnikliwie sprawdzane, dlatego pracodawca ma pewność, że wybiera jedną z najlepszych ofert na rynku. Przedsiębiorca sam wie, jakie są potrzeby pracowników i czego powinni się nauczyć, żeby osiągnąć sukces, dlatego sam wybiera szkolenie, którym jest zainteresowany.

W praktyce wygląda to tak, że zainteresowany przedsiębiorca składa wniosek o dotację u tzw. operatora Podmiotowego Systemu Finansowania w województwie śląskim, u którego może również liczyć na pomoc w wypełnieniu tego wniosku. Są to:

  1. Fundusz Górnośląski S.A.
  2. Centrum Szkoleniowo-Doradcze Dr Piotr Kurnicki Sp.k.
  3. Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A.
  4. Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach
  5. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
  6. Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o. (operator dla przedsiębiorców prowadzących działalność na obszarach rewitalizowanych subregionu centralnego).

Następnie oba podmioty podpisują umowę o dofinansowanie usługi i właściciel firmy może już zacząć oddelegowywać pracowników na szkolenia. Pozostaje tylko ocena szkolenia i rozliczenie się z dotacji.

Wszyscy operatorzy łącznie dysponują do rozdzielenia kwotą ponad 400 milionów złotych. Teraz właśnie jest najlepszy moment na otrzymanie dofinansowania. Operatorzy właśnie rozpoczęli działalność i ogłaszają nabory wniosków na swoich stronach, a wysokość wsparcia jest naprawdę imponująca i wynosi:

– Max 50% wartości usługi rozwojowej – dla średnich przedsiębiorstw, z możliwością zwiększenia dofinansowania, jeśli zostaną spełnione warunki dodatkowe, lecz nie więcej niż 80%,

– Max 70% wartości usługi rozwojowej – dla małych przedsiębiorstw, z możliwością zwiększenia dofinansowania, jeśli zostaną spełnione warunki dodatkowe, lecz nie więcej niż 80%,

– Max 80% wartości usługi rozwojowej – dla mikroprzedsiębiorstw

Warunki dodatkowe, umożliwiające zwiększenie dofinansowania do 80%, to – przykładowo – działalność w branży ważnej dla regionu, zatrudnianie osób niepełnosprawnych, o niskich kwalifikacjach lub w wieku 50+. Pamiętaj, że inwestując w swoich pracowników, sam na tym zyskujesz. Ich zaangażowanie w pracę oraz w życie firmy i lojalność wzrasta. Pracownik czuje się ważny i mocniej utożsamia się z firmą, odczuwa przynależność do firmy i chce się samorealizować poprzez jej cele. Jest jej integralną częścią, dzięki czemu jest bardziej zmotywowany do pracy.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...