Zawiesia do kurtyn paskowych

REKLAMA

Kurtyny paskowe to proste urządzenia, których celem jest pomoc w oszczędzaniu energii. Prosta budowa owocuje dużą bezawaryjnością oraz niskim koszt wytworzenia. Całe urządzenie składa się z pasów PCV mocowanych do ściany lub sufitu. Służą do tego zawiesia. Na rynku jest dostępnych kilka typów systemów mocowania. Wybór odpowiedniego zależy od wymagań stawianych kurtynie. Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej spotykanymi rozwiązaniami.

Wieszaki grzebieniowe

To najczęściej stosowany typ zawiesia do pasów. O jego sukcesie zdecydowały małe wymiary oraz niski koszt wytworzenia. System jest uniwersalny, może być zamocowany zarówno do ściany jak i do sufitu. Nie ma przy tym potrzeby wymiany uchwytów mocujących. Elementy składowe są wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu można je stosować zarówno w przemyśle maszynowym jak i przy produkcji pożywienia.

Mocowanie rurowe

Jest to pionierski system mocowania pasów, który służył do mocowania pierwszych zasłon wstęgowych. Jego konstrukcja jest prosta, jednak kompletny system posiada wiele elementów składowych. Z tego powodu jest kosztowny w produkcji i stracił swoją dużą popularność na rzecz tańszego w produkcji systemu grzebieniowego. Niekiedy jednak jest on jeszcze stosowany. Wybierają go zazwyczaj użytkownicy, którzy potrzebują bardzo solidnego zamocowania pasów. Jest to największa zaleta tego systemu.
Wadą jest brak regulacji zachodzenia pasów. Zakład przyjęty na samym początku nie może być zmieniony. Ze względu na konstrukcję uchwytów mocujących wstęgi nie ma możliwości ustawienia takich zakładów jak w przypadku kurtyn grzebieniowych. Są one znacznie większe. Z tego powodu wykonanie kurtyny o takiej samej szerokości co na systemie grzebieniowym wymaga zastosowania większej ilości wstęg, a to podnosi koszt kurtyny.

Zawiesia hakowe z tworzywa

Zarówno wieszaki jak i płytki mocujące są zrobione z tworzywa sztucznego. Produkcja metodą wtrysku gwarantuje dużą precyzję wykonania oraz powtarzalność kształtu i wymiarów.
Idea mocowania pasów jest taka sama jak na systemie grzebieniowym wykonanym ze stali. Różnica polega na tym jak płytka mocująca jest przytwierdzana do wstęgi z PCV. W przypadku zawiesi stalowych dwie płytki z blachy są przykładane po obu stronach wstęgi, a następnie łączone przy pomocy nitów zrywalnych. Płytka mocująca z tworzywa jest wykonana jako jeden element. Na jej przeciwległych końcach znajdują się zaczepy. Podczas montażu płytka jest składana w pół, zaczepy przechodzą przez otwory wykonane w pasie, a następnie spinają się ze sobą.
Ten typ mocowania jest przeznaczony dla kurtyn drzwiowych. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest duża wilgoć, może mieć bezpośredni kontakt z wodą. Koszt wykonania jest niższy niż zawiesi stalowych.

Mocowanie typu Quickmount

W odróżnieniu od wszystkich innych systemów montażowych, zawiesie typu Quickmount składa się tylko z jednego elementu. Jest to wieszak hakowy wykonany z tworzywa sztucznego. Do mocowania pasów nie stosuje się dodatkowych płytek mocujących. Wstęgi są zawieszane bezpośrednio na listwie montażowej. Służą do tego otwory wykonane w pasie, które pasują wielkością i rozstawem do haków zawiesia.
Ten typ zawiesia jest stosowany do kurtyn drzwiowych. Najczęściej są na nim zawieszane wstęgi o szerokości 10cm lub 20cm. Uniwersalne otwory montażowe dają możliwość montażu do ściany lub sufitu. Listwa na stałą długość. Na każdym jej końcu znajduje się uchwyt typu jaskółczy ogon. Przy jego pomocy kilka listw może być połączonych w jeden długi element.

System przesuwny

System przesuwny jest urządzeniem, do którego mocuje się kurtyny paskowe. Przy jego pomocy można przesuwać całą kurtynę. Daje to możliwość całkowitego odsłonięcia otworu, bez konieczności demontażu pasów. Najczęściej jest stosowane w miejscach o zmiennej intensywności ruchu.

System składa się z wózków jezdnych, do których jest mocowana kurtyna, szyn w których jeżdżą wózki oraz uchwytów, przy pomocy których mocuje się cały system do ściany lub sufitu. Do systemu można zamontować zarówno zawiesia grzebieniowe jak i rurowe.
Przeciąganie kurtyny odbywa się ręcznie, przy pomocy linki pociągowej. Kurtyna przesuwna może być wyposażona w hamulec. Służy on do blokowania w wybranym przez użytkownika położeniu, aby uniknąć jej przesuwania kurtyny.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie www.kurtynypcvpaskowe.pl.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki