Problem z nielegalnymi odpadami na Osiedlu Stałym i Gigancie

Sterty śmieci wokół kontenerów, odpady budowlane i gruz. Ten problem dotyczy kilku stanowisk kontenerowych na Osiedlu Stałym oraz Gigancie. Mimo codziennego sprzątania, góra śmieci tylko rośnie.

REKLAMA

Jak informuje Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych wszystkie działania są daremne, ponieważ po uprzątnięciu terenu już na drugi dzień pojawiają się nowe sterty gruzu i odpadów remontowych, wyrzucanych nielegalnie przez mieszkańców i firmy remontowe.

Teren wokół stanowiska kontenerowego przy ul. Starowiejskiej i Kalinowej na Osiedlu Stałym był już kilkukrotnie sprzątany przez firmę MPO Sp. z o. o. z zalegającego gruzu i odpadów remontowych – choć to nie należy do jej obowiązków wynikających z zawartej z gminą umowy.

Dodatkowo osoby grzebiące w kontenerach dorzucają do gruzu inne odpady i tworzy się obraz widoczny na zdjęciach. Kontenery są opróżniane przez MPO Sp. z o. o. codziennie i nie są przepełnione. Podobna sytuacja ma miejsce przy stanowiskach na Al. Tysiąclecia na Osiedlu Stałym oraz przy ul. Bursztynowej na Gigancie. „Osoby i firmy, które to robią czują się zupełnie bezkarnie, wiemy o tym ponieważ niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę na takie zachowanie i zostaliśmy potraktowani bardzo bezczelnie. Zauważyliśmy, iż proceder ten z miesiąca na miesiąc się powiększa” – mówią pracownicy firmy odbierającej odpady.

Sprawa była zgłaszana do Straży Miejskiej w Jaworznie. Wkrótce na sprawców powinny posypać się srogie kary finansowe.

Jak pozbyć się w legalny sposób odpadów remontowych?

Odpady budowlane i rozbiórkowe to osobna frakcja odpadów. Nie wolno wyrzucać ich do pojemników lub worków na odpady zmieszane, ani też do worków lub pojemników do segregacji odpadów.

Gdzie bezpłatnie oddawać odpady rozbiórkowe i budowlane?
W celu bezpłatnego oddania odpadów rozbiórkowych i budowlanych należy je dostarczyć do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK), który znajduje się przy ulicy Martyniaków 8. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w soboty od 10:00 do 16:00. Maksymalna ilość innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych, które można oddać bezpłatnie wynosi 300 kg od osoby rocznie
Dla przykładu, w gospodarstwie domowym zamieszkanym przez 3-osobową rodzinę masa odpadów budowlanych i rozbiórkowych odbieranych bezpłatnie wynosi 900 kg rocznie.

Okna i drzwi
W ramach odpadów budowlanych i rozbiórkowych odbierane są także okna i drzwi. Podobnie jak gruz i inne odpady powstające w trakcie remontów zdemontowana stolarka okienna i drzwiowa przyjmowana jest w GPSZOK. Można także podpisać z MZNK stosowną umowę na podstawienie pojemnika na tego typu odpady (szczegóły poniżej). Jeżeli odpady te znajdą się na stanowisku kontenerowym, obowiązek usunięcia ich będzie spoczywał na zarządcy nieruchomości.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie TUTAJ

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE