Grupa Inicjatywna Radnych inauguruje działalność

Pięciu jaworznickich radnych stworzyło Grupę Inicjatywną Radnych. Tworzą ją Barbara Sikora, Renata Chmielewska, Ewa Głąbik, Krzysztof Lehnort i Marcin Kozik. Zamysł ciekawy, godny propagowania, zwłaszcza, że radni mają oryginalne pomysły na działania na rzecz lokalnej społeczności.

REKLAMA

Grupa zainaugurowała działanie arcyciekawym wykładem Barbary Sikory poświęconym Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu i jego króciutkiemu pobytowi w Szczakowej w 1863 roku. Prelekcja miała miejsce w Trzech Bramach w piątek 28 lipca. Wykład zgromadził liczną publikę.

Czy Kraszewski mile wspomina swój pobyt w Szczakowej, a może wręcz przeciwnie była to dla niego wielka uciążliwość?

Niektórzy uznawać mogą Kraszewskiego za autora nudnawych, długaśnych powieści. Za co jednak należy Kraszewskiego lubić, może nawet cenić?

Kraszewski swą relację z mało miłego pobytu w Szczakowej skwitował aluzją do Austrii, która potraktowała pisarza jak „szczura paskudnego”. Nazwał Austrię państwem viribus unitis czyli państwem zjednoczonych sił. Czy to oby na pewno dobry pomysł dla współczesnych na funkcjonowanie państwa?

Kraszewski wspomina pobyt w Szczakowej jako „małą pokutę za wielkie grzechy żywota”. A jak tam sprawy się mają ze współczesnymi mieszkańcami Szczakowej? Pokuta tam mieszkać czy nie?

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki