II Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Generalnie bardzo Ojczyznę kochamy a śpiewanie pieśni patriotycznych wyśmienicie nam wychodzi. Nie inaczej było i tym razem. Jaworznickie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej i „eM Band” Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna/ Klub Relax zorganizowali w czwartek 11 kwietnia kolejny miejski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

REKLAMA

Zaprezentowały się 2 chóry, 13 zespołów i 5 solistów. Z pewnością to ważne muzyczne spotkania kształtujące postawy patriotyczne młodego pokolenia. Zabrzmiało może książkowo ale to istota rzeczy.

Zaśpiewano m.in. Szarą piechotę, Warszawskie dzieci, Warszawo ma – a więc kanon pieśni patriotycznych. Pierwsze miejsce w kategorii powyżej 16 lat powędrowało do zespołu Fragile. Zaprezentował się w dwóch piosenkach.

Konkurs stał się dobrym momentem do pogadania o patriotyzmie lokalnym, takim bez wielkiego zadęcia, choć mawia się o nim górnolotnie, że to miłość do małych Ojczyzn. Jaki jest ten patriotyzm?

Wyróżnienie specjalne za radość muzykowania powędrowało do zespołu „Najmłodsi w mieście” ze Sp nr 15. Te miłe i otwarte małe osoby zapytaliśmy dlaczego mieszkać w Jaworznie jest fajnie, założyliśmy, że niefajnie nie jest.

Padła też odpowiedź zaskakująca, w czasach UE może nawet nieco wywrotowa.

Temat patriotyzmu lokalnego drążyliśmy zadając konkursowiczom pytanie o to, co w Jaworznie należy pobudować, żeby było jeszcze fajniej. Padła odpowiedź, że tramwaj dookoła miasta. O sens pomysłu nie pytaliśmy. Szczególnie wszystkim spodobała się piosenka z takim tekstem:
„Bośmy nie jacy tacy, białe skrzydła nad głowami” – brawo my.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki