Barwniki spożywcze – jak je stosować?

REKLAMA

Barwniki spożywcze to składniki, bez których nie sposób wyobrazić sobie zjawiskowe wypieki. Niestety, barwniki mają złą opinię, która wynika z niedopatrzenia i potępiania jednakowo zarówno barwników naturalnych, jak i syntetycznych. Widniejąca na opakowaniu jakiegokolwiek produktu spożywczego adnotacja “bez barwników” kojarzona jest ze zdrowym składem produktu. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Czy barwniki spożywcze mogą szkodzić?

Barwnik spożywczy – co warto o nim wiedzieć?

Barwniki to stosowane od dziesięcioleci składniki wielu produktów spożywczych, bez których trudno stworzyć efektowne wypieki czy desery. Podstawowy podział obejmuje barwniki naturalne i identyczne z naturalnymi oraz barwniki syntetyczne. Barwniki naturalne ekstrahowane są z organizmów roślinnych lub zwierzęcych, a następnie zagęszczane. Natomiast barwniki zwane identycznymi z naturalnymi wytwarza się w procesach chemicznych, ale ich struktura jest dokładnie taka sama jak związków naturalnych.

Barwniki syntetyczne pozyskiwane są na drodze syntezy chemicznej w laboratorium. Wszystkie barwniki określane są znienawidzonym przez wielu konsumentów symbolem E – także barwniki naturalne. Nie należy zatem dyskwalifikować jakiegoś wypieku jako niezdrowy tylko dlatego, że w jego składzie pojawia się takie oznaczenie.

Co można zyskać stosując barwnik spożywczy? Od razu nasuwa się oczywista odpowiedź – atrakcyjny pod względem wizualnym efekt końcowy. Bez barwników nie mogą się szczególnie obyć torty, które z definicji powinny być jak najbardziej widowiskowe i przyciągające wzrok. Zabarwienie biszkopta, masy, lukru czy fantazyjnych elementów zdobniczych to gwarancja sukcesu! Ale barwnik to nie tylko ciekawa kolorystyka wypieku. Nadanie odpowiedniej barwy wzmaga odczucia smakowe, co zobrazować może prosty przykład: masa o smaku truskawkowym będzie odbierana jako “bardziej truskawkowa: gdy będzie miała różowoczerwoną barwę niż gdy pozostanie w odcieniach neutralnej bieli.

Jak stosować barwnik spożywczy przy wypieku tortów?

Szeroka gama kolorystyczna dostępnych na rynku barwników umożliwia stworzenie wypieku w dowolnym kolorze. Może dać to naprawdę bajeczny i zaskakujący efekt. Tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Jednak jeśli chodzi o dobór konsystencji barwnika, warto przestrzegać określonych reguł – tu nie można pozwolić sobie na dowolność. Jak zatem użyć barwnik spożywczy?

– płynny barwnik spożywczy stosowany jest do barwienia kremów, lukru czy barwienia ciast przed ich upieczeniem
– barwnik w proszku po rozpuszczeniu w kilku kroplach wody bądź alkoholu doskonale zabarwią lukier lub mogą być wykorzystane do malowania pędzelkiem powierzchni lukru
– barwniki w żelu czy w paście idealne są do barwienia mas plastycznych lub – po rozpuszczeniu w wodzie – mogą być stosowane jak barwniki płynne

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki