piątek, 26 kwietnia, 2024

Rozwód z orzeczeniem o winie – czy warto taką drogę wybrać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneRozwód z orzeczeniem o winie - czy warto taką drogę wybrać?

Rozwód z orzeczeniem o winie – czy warto taką drogę wybrać?

- Advertisement -

Podejmując ostateczną decyzję o rozwodzie, zaczynamy mieć wiele wątpliwości, które zazwyczaj nie są związane z tym, czy jest to dobry wybór, a raczej z tym, co należy zrobić, aby wyjść z całej tej sytuacji obronną ręką.
Rozstając się z małżonkiem można to zrobić na wiele sposobów. Niektórzy decydują się na separację, inni na rozwód bez orzekania o winie, a jeszcze inni na rozwód z określeniem, która strona spowodowała rozpad małżeństwa. Jakie są między nimi różnice? Które rozwiązanie będzie najlepsze w danym przypadku?

W dzisiejszym artykule skupimy się przede wszystkim na omówieniu różnic, wad i zalet rozwodu z orzekaniem o winie lub bez. Temat separacji pozostawimy na oddzielny artykuł. Jedynie podkreślimy, że separacja może wystąpić wtedy, gdy doszło do całkowitego, ale niekoniecznie trwałego rozpadu małżeństwa. Osoby w separacji otrzymają rozdzielność majątkową, ale nie będą zupełnie wolnymi ludźmi, czyli na przykład nie będą mogli wziąć ślubu z nową osobą.

Czym różni się rozwód z orzeczeniem o winie od rozwodu bez orzeczenia?

Pierwsza główna różnica tkwi przede wszystkim w trudności otrzymania każdego z tych rozwodów. Rozwód za zgodą małżonków i bez orzekania o winie, zazwyczaj otrzymuje się szybciej niż z orzekaniem o winie. Jest to związane z tym, że w drugim przypadku należy przeprowadzić długie i dokładne postępowanie dowodowe, które jasno pokaże, kto ewidentnie w tym małżeństwie zawinił. Rozprawa w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie zazwyczaj jest wieloetapowa. Nie zdarza się, aby sędzia wydał werdykt już na pierwszej rozprawie, co w przypadku rozwodu bez orzekania o winie jest jak najbardziej możliwe, jeśli małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci i są ze sobą zgodni co do rodzaju rozwodu i związanych z tym aspektów.

Co zrobić, by jak najszybciej uzyskać rozwód bez orzekania o winie?

Najszybszą metodą uzyskania rozwodu bez orzekania o winie jest dogadanie się z małżonkiem oraz złożenie spójnych zeznań. Jeżeli przeprowadzenie konstruktywnej rozmowy nie jest z różnych powodów możliwe, to warto skorzystać z pomocy adwokata, który zadba o nasze interesy i przeprowadzi z małżonkiem lub adwokatem występującym w jego imieniu skuteczną mediację.

Co zrobić, by jak najszybciej uzyskać rozwód z orzekaniem o winie?

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie sprawa jest o tyle trudna, że w trakcie kolejnych rozpraw mogą pojawić się okoliczności, które wydłużą lub utrudnią otrzymanie rozwodu na satysfakcjonujących warunkach. Najczęściej małżonek, który został pozwany jako winny rozpadu małżeństwa, będzie chciał się przed taką decyzją obronić, stosując różne zagrywki, które czasami uniemożliwiają szybkie zakończenie procesu. W przypadku rozwodów z orzekaniem o winie pomoc adwokata jest po prostu niezbędna. Szczególnie, jeśli małżonkowie dodatkowo walczą o opiekę nad dziećmi i nie zgadzają się w kwestii podziału wspólnego majątku i wysokości alimentów.

Wady i zalety rozwodu z orzeczeniem o winie

Obiektywnie analizując wady i zalety rozwodu z orzekaniem o winie, dochodzimy do wniosku, że zalet jest zdecydowanie więcej. Jednak zanim do nich przejdziemy, warto najpierw uświadomić sobie, jakie są wady takiego wyboru, czyli z czym powinniśmy się liczyć. Rozwód z orzekaniem o winie na pewno jest długotrwały, stresujący, a w niektórych przypadkach może być również kosztowny. Wiąże się z koniecznością opowiadania o swoim życiu małżeńskim, a także szukania świadków, którzy będą nam przychylni. Na szczęście w wielu czynnościach może wyręczyć nas dobry adwokat.

Natomiast zalet jest zdecydowanie więcej. Małżonek, który został uznany za winnego rozpadu małżeństwa zazwyczaj musi płacić alimenty, nie tylko na dziecko, ale również na byłego małżonka, którego sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu w wyniku rozwodu. Obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka obowiązuje przez 5 lat po rozwodzie w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, natomiast w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie obowiązek ten może ciążyć nawet do śmierci obowiązanego lub uprawnionego . Warto podkreślić, że w przypadku orzeczenia winy jednej strony, druga strona może otrzymać alimenty nie tylko wtedy, gdy znajduje się w niedostatku.

Co decyduje o tym, że małżonek jest winny?

Większość osób myśli, że jedynym czynnikiem świadczącym o winie małżonka jest zdrada. W praktyce sprawa wygląda zupełnie inaczej. Winą rozpadu małżeństwa jest wszystko to, co wpłynęło na trwały i zupełny rozpad małżeństwa. Zatem może to być nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków, złe traktowanie dzieci lub najbliższej rodziny małżonka, brak współdziałania dla dobra rodziny, nielojalność. Zastanawiając się nad złożeniem pozwu o rozwód z winy małżonka, warto przemyśleć, czy my sami też nie przyczyniliśmy się do tego. Trzeba pamiętać o tym, że nawet bardzo naganne zachowanie małżonka, którego chcemy uznać za winnego, nie tłumaczy stosowania tzw. odwetów. Jeżeli na przykład mężowi ma zostać przypisana całkowita wina, to żona musi zachowywać się w taki sposób, by nie doprowadzać do pogłębienia rozpadu małżeństwa. Jest to na tyle skomplikowane zagadnienie, że czasami trudno samemu określić, czy jest szansa na ustanowienie całkowitej winy małżonka. Gdy nie jesteśmy tego pewni, to warto udać się na konsultacje do adwokata, by wiedzieć jak postępować i przy której opcji rozwodu obstawać.

Zadaniem adwokata jest dbanie o interesy klienta. W związku z tym nawet wtedy, gdy wydaje się, że druga osoba też w pewnym stopniu zawiniła, to dzięki jego wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu, w toku postępowania sądowego może okazać się, że wcale tak nie było.

Osoba składająca wniosek o rozwód powinna dobrze zastanowić się, czy chce wnieść o orzekanie o winie, czy nie. Trzeba podkreślić, że jeśli rozwód zostaje orzeczony bez wskazania winnego, to w przyszłości nie będzie można orzec takiej winy podczas osobnego procesu sądowego.

Artykuł powstał przy konsultacji z Legaleo.pl Wojas-Pawlak– Kancelaria Adwokacka Gliwice

- Advertisment -

Dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja

Jaworznicki dzielnicowy, będąc już po służbie, zatrzymał w sklepie złodzieja alkoholu. Ujęty na gorącym uczynku 34-latek został ukarany mandatem. Będący po służbie dzielnicowy, starszy sierżant...

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Przerwa w dostawie wody 26 kwietnia 2024

Wodociągi Jaworzno informują przerwach w dostawie wody 26 kwietnia, które są wynikiem konieczności przeprowadzenia prac eksploatacyjno-remontowych przez pracowników spółki. Wody nie będzie 26 kwietnia od...