Wyklęci w szkolnej ławie

Czy na lekcjach historii musi wiać nudą? Czy taka lekcja wiąże się wyłącznie z niezliczoną ilością dat, nazwisk czy niepojętych nazw? Czy nauczyciele koniecznie muszą porozumiewać się z przeciętnym uczniem niezrozumiałym językiem?

REKLAMA

Biorąc przykład z Józefa Poniatowskiego, Stowarzyszenie Młodzi Patrioci im. Witolda Pileckiego postanowiło udowodnić najmłodszym Jaworznianom, że można być jednocześnie luzakiem i patriotom, a historia Polski jest fascynująca, gdy przekazuje się ją w odpowiedni sposób.

W tym celu po raz drugi nauczyciele ze stowarzyszenia rozpoczęli wiosenny cykl lekcji historii dla najmłodszych. W tym roku lekcje dotyczyły Żołnierzy Wyklętych, a dzięki uprzejmości dyrekcji, ich uczestnikami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworznie.

Za sprawą Elżbiety Miąsko uczniowie klas drugich i trzecich poznali dzieje Danusi Siedzikówny, dowiedzieli się co kierowało Polakami podczas wojny i dlaczego zdecydowali się walczyć o wolność po kapitulacji Niemiec. Poznali też podstawowy przebieg II Wojny Światowej w Polsce. Uczniowie z uwagą słuchali losów dzielnej sanitariuszki i dzielili się swoimi przemyśleniami.

Wychowankowie klas IV-VI byli uczestnikami znacznie bardziej zaawansowanej lekcji historii, którą poprowadził Daniel Sołtysik. Dowiedzieli się m.in. skąd wzięła się nazwa “Wyklęci”, o co walczyli i w jakich organizacjach działali. Poznali również podłoże historyczne, w którym toczyły się dzieje Wyklętych. Zostały im również przedstawione sylwetki niektórych Żołnierzy Niezłomnych, m.in. rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Fieldorfa, mjr Hieronima Dekutowskiego, Danuty Siedzikówny czy wreszcie, mieszkającego obecnie w Jaworznie, mjr Stanisława Pakuły.

Czternaście ciekawych spotkań, 21 wspaniałych klas, niezliczone ilości rządnych wiedzy uczniów, mnóstwo pytań i odpowiedzi. Kolejne doświadczenia i następni uczniowie, którzy będą pamiętać o tych, o których miały zapomnieć następne pokolenia Polaków. Mamy nadzieje, że takie działania uwolnią Żołnierzy Wyklętych od zapomnienia i przywrócą im należne miejsce w naszej historii.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki