piątek, 26 kwietnia, 2024

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneAtopowe zapalenie skóry - jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

- Advertisement -

Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, wielokrotnie podkreślają, że uciążliwe dolegliwości dotyczą nie tylko sfery fizycznej, ale także – psychicznej. Jednym z największych problemów pacjentów jest to, że dotychczas nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na tę nieprzyjemną chorobę. Wszystkie dostępne na rynku preparaty mogą jedynie złagodzić objawy i poprawić komfort życia chorego. Pocieszającym faktem jest jednak to, że atopowe zapalenie skóry ustępuje samo, a zmęczony chorobą pacjent może na nowo cieszyć się piękną i zdrową skórą. Należy jednak pamiętać, że bez względu na kaprysy choroby, nie można czekać, aż ta sama minie. Konieczna jest wizyta u lekarza, podjęcie odpowiedniego leczenia objawowego oraz właściwa higiena skóry, która przyniesie ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest chorobą, która wymaga diagnostyki dermatologicznej. Właściwe rozpoznanie jednostki chorobowej pozwoli na niezwłoczne podjęcie leczenia, jakie z pewnością przyniesie pacjentowi ulgę w czasie zmagania się z przykrymi dolegliwościami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symptomów choroby jest trudny do zniesienia świąd, jaki wywołuje naturalny odruch drapania, co w efekcie prowadzi do pełnego podrażnienia skóry i wystąpienia (zazwyczaj w zgięciach kolan i łokci) czerwonych krostek przeradzających się z czasem w ropne wypryski.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Mimo wieloletnich badań nie udało się ustalić konkretnych przyczyn atopowego zapalenia skóry. Zauważono jednak wiele czynników, które mogą wywoływać chorobę. Niemałe grono badaczy skłania się ku teorii obarczającej winą za AZS nadmierną higienę. Tę tezę potwierdza fakt, że zdecydowanie najwięcej przypadków choroby diagnozuje się w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie dbanie o czystość i wyglądać są istotne. Warto dodać, że większość chorych na AZS to kobiety, a jak powszechnie wiadomo to właśnie panie poświęcają więcej uwagi higienie i wyglądowi. Trzeba dodać, że specjaliści twierdzą również, że za wywoływanie choroby w dużym stopniu odpowiedzialne są geny. Ponadto naukowcy zauważyli także, że atopowe zapalenie skóry często pojawia się u dzieci z dużą wagą urodzeniową oraz tych karmionych w pierwszym roku życia mlekiem krowim.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Dotychczas nie stwierdzono, by jakikolwiek lek całkowicie i skutecznie leczył atopowe zapalenie skóry. Choroba pojawia się niemal niespodziewanie i w podobny sposób ustępuje. Niemniej jednak na rynku farmaceutycznym znajduje się wiele preparatów i leków, które pomagają łagodzić uciążliwe objawy i przywracają komfort codziennemu życiu. Jednym ze środków przeciwdziałających symptomom AZS może być krem na atopowe zapalenie skóry. Lek powinien być zalecony przez lekarza i stosowany zgodnie z wytycznymi specjalisty i informacjami zawartymi w ulotce. Kolejnym środkiem na AZS może być maść na atopowe zapalenie skóry, której zadaniem jest likwidowanie świądu i zmniejszanie przeznaskórkowej utraty wody, co z kolei wpływa na zwiększanie nawilżenia skóry i złagodzenie dolegliwości. Zarówno krem na atopowe zapalenie skóry, jak i maść na atopowe zapalenie skóry powinny być stosowane pod kontrolą lekarza. Warto dodać, że w leczeniu AZS ważną rolę odgrywa wsparcie poradni psychologicznej, ponieważ nieprzyjemne objawy negatywnie wpływają na samopoczucie chorego, powodując obniżenie poczucia własnej wartości, wstyd wynikający z nieestetycznego wyglądu skóry oraz zakłopotanie wywołane tym samym.

Higiena skóry z AZS

Podstawą w pielęgnacji skóry z problemem AZS jest jej regularne nawilżanie i natłuszczanie specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, które uprzednio zalecił lekarz. Odpowiednia maść na atopowe zapalenie skóra powinna być więc stosowana rano i wieczorem, ponieważ dłużej się wchłania i pozostawia tłusty film na ciele. Z kolei krem na atopowe zapalenie skóry może być zawsze w pogotowiu (można nosić go, np. w torebce lub trzymać w szafce w biurze). Przyniesie ukojenie w ciągu dnia. Właściwy poziom nawilżenia i zabezpieczenie naskórka warstwą preparatu łagodzi świąd i zapobiega uszkodzeniom powłoki skórnej. Ponadto warto używać specjalnych emulsji i płynów, które nie podrażniają skóry i dzięki temu nie powodują uporczywego swędzenia.

Choć AZS to choroba nieuleczalna, można skutecznie łagodzić jej objawy, stosując maść albo krem na atopowe zapalenie skóry. Preparaty pomogą w walce z uciążliwym swędzeniem oraz zmniejszą zaczerwienie naskórka, przez co z pewnością poprawią komfort życia codziennego. Warto dodać, że czasami, poza wizytą u dermatologa, warto rozważyć również spotkanie z psychologiem. Okazuje się bowiem, że AZS ustępuje łatwiej i szybciej u pacjentów uczęszczających na psychoterapię, dlatego wybierając się do dermatologa, warto rozważyć też wizytę w poradni zdrowia psychicznego.

- Advertisment -

Dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja

Jaworznicki dzielnicowy, będąc już po służbie, zatrzymał w sklepie złodzieja alkoholu. Ujęty na gorącym uczynku 34-latek został ukarany mandatem. Będący po służbie dzielnicowy, starszy sierżant...

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Przerwa w dostawie wody 26 kwietnia 2024

Wodociągi Jaworzno informują przerwach w dostawie wody 26 kwietnia, które są wynikiem konieczności przeprowadzenia prac eksploatacyjno-remontowych przez pracowników spółki. Wody nie będzie 26 kwietnia od...