REKLAMA

Kochamy sen, a przede wszystkim bardzo go potrzebujemy, by prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Pytanie ile statystycznie śpi każdy człowiek w ciągu dobry? Szacuje się, że przeciętny dorosły spędza w łóżku około 7 godzin dziennie, a w wielu przypadkach nawet do 10.

Nie mniej jednak nie tylko ilość godzin snu jest istotna, ale i jego jakość. W związku z tym profilaktyka zdrowego wypoczynku w nocy, to zawsze dobra inwestycja. Pytanie czy duża? I jak działać, by działać dobrze? W tym celu warto powiedzieć sobie nieco więcej na temat poduszek ortopedycznych.

Poduszka ortopedyczna – co to jest?

Dzięki poduszce ortopedycznej kręgosłup człowieka utrzymuje w czasie snu najwygodniejszą dla niego pozycje, zachowując przy tym naturalną krzywiznę przez specjalistów nazywaną lordozą szyjną. To wszystko powoduje, że nawet po ciężkim dniu nasze w naszym ciele redukuje się napięcie z całego dnia, dlatego budzimy się wypoczęci. Krążki międzykręgowe (inaczej dyski) lepiej się uwalniają, a tym samym zarówno mięśnie, jak i więzadła szybciej się relaksują. Najważniejsze jednak, że dzięki poduszkom ortopedycznym budzimy się wypoczęci bez (a na pewno ze zmniejszoną siłą) bóli i uczucia usztywnień kręgosłupa.

Poduszka ortopedyczna – dla kogo?

I tu śmiało można stwierdzić, że jest dla wszystkich. Poduszka ortopedyczna będzie spełniała dobrze swoją rolę jednak wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrana. Co najważniejsze – poza kilkoma oczywistymi sytuacjami (jak ciężkie wypadki z koniecznością noszenia kołnierza, lub gorsetu ortopedycznego, czy dzieci do 2 roku życia) nie konkretnych przeciwwskazań co do posiadania poduszki ortopedycznej. Wprost przeciwnie. W wielu przypadkach przez lekarzy zalecana jest jako dodatkowy element rehabilitacji.

Jak już wyżej zostało wspomniane poduszki ortopedyczne często zalecane są jako element rehabilitacji w przypadku leczenia konkretnych urazów, czy schorzeń. Nie mniej jednak tego typu poduszki cieszą się ogromnym zaufaniem jako doskonałą profilaktyka. Dzięki nim bowiem można pozbyć się wspomnianych uczuć sztywności i bóli kręgosłupa szyjnego, co powoduje, że budzimy się wypoczęci, a to przenosi się na efektywność w ciągu dnia. Wracając jednak do tematu rehabilitacji poduszka jak już zostało wspomniane jest dodatkowym elementem rehabilitacji, w związku z tym same w sobie mogą nie wystarczyć, a same w sobie będą spełniać swoje działanie tylko w połączeniu z konkretnymi ćwiczeniami.

Ponownie warto podkreślić również działanie profilaktycznie. Wiemy doskonale, że dzisiejsze czasy (nienormowany czas pracy, ciągły stres) nie rozpieszczają zdrowia naszego kręgosłupa. Dzięki poduszkom ortopedycznym możemy zapobiec zarówno bólom i usztywnieniom mięśni, jak i takim dolegliwościom jak dyskopatia, czy innych problemów związanych z odcinkiem szyjnym. W takiej sytuacji wspomniana profilaktyka zdaje się mieć podwójne znaczenie.

Przykłady popularnych marek poduszek ortopedycznych

zalacznik01źródło: Poduszka ortopedyczna SISSEL DeLuxe

zalacznik02źródło: Dr Sapporo Swing – poduszka ortopedyczna

zalacznik03źródło: JoGo-Designs My Sleepy Cloud specjalistyczna poduszka dla niemowląt

Dobór odpowiedniej poduszki

Bo tu warto zadać sobie pytanie, czym powinna charakteryzować się dobra poduszka ortopedyczna? Jak się okazuje powinna nie tylko mieć działanie ortopedyczne, ale i być wygodna. Dobór poduszki ortopedycznej wbrew pozorom nie jest taki prosty, a w związku z tym, że wiąże się z konkretnym wydatkiem warto zainwestować w taką, która faktycznie będzie pomagać, a nie szkodzić. Dobierając poduszkę ortopedyczną warto odpowiedzieć sobie na trzy proste pytania. Po pierwsze – w jakiej pozycji najczęściej śpię. Po drugie – kwestia wagi i wzrostu. Odpowiedź na trzecie pytanie to szerokość Twoich barków mierzona od podstawy szyi do głowy kości ramiennej. Takie informacje pozwalają na dobór idealnej poduszki.

Przejdźmy zatem do pozycji w czasie snu. Śpiąc na boku najlepiej jeśli zdecydujesz się na poduszkę z pełnym wyprofilowaniem w kształcie wałka. Dzięki niej utrzymane jest neutralne ustawienie głowy dając tym samym doskonałe wypełnienie przestrzeni znajdującej się między kręgosłupem, a barkiem. A co z twardością poduszki? Tu wybór należy pozostawić indywidualnemu klientowi.

Śpiąc na plecach wato wybrać poduszki bardziej miękkie, niskie posiadające dodatkowe wcięcie w profilowaniu. Ta poduszka sprawia, że głowa utrzymana zostaje w jednej pozycji, a kręgosłup szyjny nie jest wypchnięty do góry.

Krótko mówiąc jeśli chcesz wybrać dobrą poduszkę musisz zwrócić uwagę na pozycje w której zasypiasz. Oprócz tego istotne są również inne dane takie jak: szerokość barków, czy wzrost, oraz waga ciała. W szczególności warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na wspomnianą szerokość barków.

autorką tekstu jest Anna Dydymska

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki