piątek, 26 kwietnia, 2024

Segregacja idzie nam coraz lepiej

Strona głównaNewsSegregacja idzie nam coraz lepiej

Segregacja idzie nam coraz lepiej

- Advertisement -

Według najnowszych danych GUS (listopad 2016), w ubiegłym roku w Polsce zebranych zostało 10 863,5 tys. ton odpadów, z czego jedna czwarta to odpady zebrane selektywnie.

Jak pokazują najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, na jednego mieszkańca Polski przypadało w ubiegłym roku 283 kg zebranych odpadów komunalnych, z czego 66 kg to odpady zebrane selektywnie. Z łącznej masy 10 863,5 tys. ton zebranych odpadów komunalnych, 26,4% (2 866,9 ton) przeznaczono do recyklingu. To wzrost o 5% punktów procentowych względem 2014 r.

Staramy się żyć coraz bardziej ekologicznie, jednak zdarzają nam się błędy podczas segregacji. Jakie są najczęstsze? I jak powinniśmy prawidłowo segregować śmieci w naszym mieście?

Pojemniki na odpady zmieszane
Nie należy wrzucać: gorącego popiołu, odpadów biodegradowlanych, baterii, chemikaliów, detergentów, przeterminowanych leków, pustych opakowań po wyżej wymienionych środkach, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów budowlanych, odpadów selektywnie zbieranych takich jak szkło, papier, itp.

Pojemniki i worki na odpady BIO (brązowe)
Należy wrzucać: trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, owoce z sadu, odpady kuchenne w postaci obierek po warzywach i owocach, skorupki po jajkach, fusy z kawy, herbaty itp.
Zabrania się wrzucania: obierek po owocach cytrusowych, kości.

Pojemniki i worki na odpady szklane (białe/zielone)
Należy wrzucać: szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, szklanki, szklane talerze, szklane flakony.
Zabrania się wrzucania: szkła żaroodpornego, duralexu, ceramiki, porcelany, fajansu, szkła zbrojonego, luster, szyb okiennych i samochodowych, świetlówek i żarówek, szklanych opakowań po lekach, detergentach i środkach ochrony roślin

Pojemniki i worki na odpady papierowe (niebieskie)
Należy wrzucać: gazety, czasopisma, katalogi, prospekty, książki, zeszyty, koperty, torby papierowe, torebki ozdobne, torebki po mące, ryżu itp., dobrze wytrzepane worki po cemencie (bez wkładek foliowych), papier pakowy, wytłoczki po jajkach, ścinki drukarskie, ścinki z niszczarek, papier biurowy, pozostały papier i tektura np. pudła kartonowe w tym po pizzy.
Zabrania się wrzucania: pampersów, tetrapaków, tapet, kalki, bardzo silnie zabrudzonego kartonu np. zaprawą cementową.

Pojemniki i worki na odpady z metalu, tworzyw sztucznych i opakowania wielomateriałowe (żółte)
Należy wrzucać: zgniecione opakowania z tworzyw sztucznych, metalowych i wielomateriałowych
– po środkach spożywczych: butelki PET, TETRAPAKI (popularne kartony) po sokach i mlekach, puszki po kawach, opakowania np. po ciastkach, kubeczki po jogurtach, śmietanach, margarynach, blistry plastikowe z bombonierek, reklamówki, jednorazówki i woreczki, siatki z owoców itp., puszki stalowe i aluminiowe po piwie, konserwach, jedzeniu dla zwierząt, pudełka po bombonierkach, zakrętki metalowe, kapsle.
– po tzw. chemii gospodarczej (środkach do utrzymania czystości): delikatnych detergentach (t.j. domestos, cif, płyn do spryskiwaczy), po środkach ochrony roślin nie zawierających substancji niebezpiecznych np. nawozach, worki po proszku do prania itp.
– pozostałe: folie strecz, bąbelkowe i malarskie, styropian opakowaniowy, mało zabrudzone wiadra po farbach i klejach wodnych oraz innych remontowych środkach nie zawierających substancji niebezpiecznych (kanistry po gruncie), małogabarytowe tworzywowe i metalowe przedmioty codziennego użytku tj. wiadra, doniczki, miski, garnki, blachy do wypieków, zabawki plastikowe pozbawione metalowych części lub całe metalowe.
Zabrania się wrzucania: plastikowych i metalowych opakowań po silnych detergentach, środkach ochrony roślin zawierających niebezpieczne substancje i lekach, opakowań ciśnieniowych, opakowań po farbach olejowych, chlorokauczukowych itp., wiader z klejów innych niż wodne, wiader z lepiku itp. oraz elementów silikonowych (np. foremki silikonowe).

W ostatnim numerze „Co Tydzień” podaliśmy przykłady błędów podczas segregacji na podstawie ogólnych zasad segregacji. Natomiast każda gmina ma swoje szczegółowe zasady, które odpady powinny być lub nie powinny być wrzucane do poszczególnych pojemników i worków służących do segregacji.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...