W listopadzie patriotycznie świętujemy na potęgę – marsze niepodległościowe, apele, akademie, wieczornice, koncerty itd., itp. W ten szlachetny było nie było nurt wpisał się Wojewódzki Konkurs Pieśni i Poezji o Tematyce Patriotycznej, który zorganizowano w MDK. O konkursie mówi Ewa Szpak – motor i serce konkursu, jak się o pani Ewie mawia.

REKLAMA

I tak we środę 16 listopada na deskach MDK zaprezentowało się z przejęciem ok. 50 młodych artystów. Każdą ze zgłoszonych szkół reprezentowały cztery osoby, dwie recytowały i dwie śpiewały. Wyniki będą więc grupowe. Nie sposób na tak istotnym patriotycznym konkursie nie wypytać uczestników o współczesny patriotyzm. Odpowiedź padła rozsądna.

Utworów patriotycznych, tych do recytacji i tych do śpiewania – jak rzekłby klasyk – jest ci u nas dostatek, wybór więc trudny i zależny od tego o czym chce się publice opowiedzieć.

Repertuar był więc ambitny, obok m.in. „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” był utwór „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” i „Hej chłopcy bagnet na broń”. Tak poważnie o Polsce śpiewano i recytowano, że wiersz Baczyńskiego jest tutaj najzupełniej na miejscu – „Polsko, odezwij się, Polsko”.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki