Muszę ulać żółci. Normalnie w Radzie Miejskiej powinna robić to za mnie opozycja. Ale nie wiem, czy to brak wiedzy i umiejętności, czy czego tam jeszcze, radnymi opozycji kieruje, że tego nie robią. Brak mi w tej radzie takich osób, jak Tadeusz Fudała, Marian Tarabuła, czy Wacław Chudzikiewicz, którzy potrafili zadać kilka trudnych pytań prezydentowi miasta.

REKLAMA

piotrszczudlo

Piotr Szczudło

Ja się, jako zwykły obywatel nie przebiję, bo pyszni radni, trzymający władzę, nie słuchają opozycji, a co dopiero zwykłych mieszkańców, podczas sesji RM. Radny Kozik próbuje, ale to za mało. Próbował radny Lehnort, ale go zwolnili. Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę, że opozycja tak naprawdę nic nie może. Doświadczenie podpowiada, że jeśli jakikolwiek prezydent, jakiegokolwiek miasta w Polsce nie zrobi jakiegoś błędu, to dopłaty z UE (których kiedyś nie było) oraz podatki mieszkańców pozwolą mu na szczęśliwy i godny byt do końca życia. Nasz prezydent jakichś większych wpadek nie miał. Ale jego wizje nie są moimi. Może kiedyś zezwoli łaskawie na realizowanie wizji innych. Tylko, że on nigdy nie przegra. Musiałby abdykować. No to teraz te pytania.

Ile wynosi obecnie dopłata Gminy do tzw. wozokilometra w PKMie. Kiedy byłem w radzie nadzorczej tej firmy i prezydent (wtedy pan Tarabuła) i ówczesna opozycja (wtedy pan Silbert) opieprzali nas o to, że 20% to za dużo. Pytam ile teraz się dopłaca, a ile będzie po kolejnych zakupach drogich ultranowoczesnych elektrycznych autobusów? Tutaj prosiłbym w jakiś sposób wytłumaczyć mieszkańcom Jaworzna, że każda dopłata Gminy, to nic innego, tylko zabranie na to ich pieniędzy. I zapytać, czy życzymy sobie, abyśmy ciągle jako obywatele, wydawali nasze pieniądze na dopłaty do PKM w Jaworznie?

Pytanie drugie. Ile kosztuje ogólnopolska promocja Jaworzna, tfu, przepraszam, promocja prezydenta, pod adresem internetowym: jaworznoprzylaczsie.onet.pl ? Takie reklamy widnieją też na lotnisku w Pyrzowicach i jeszcze w wielu innych miejscach. Ja rozumiem PR, ale co zrobił prezydent, i kogo pytał w tej sprawie, żeby promować? Zielona enklawa regionu? Zielony, bo zarośnięty Łęg, Tarka, Park na Osiedlu Stałym, Sosina (właśnie się dowiedziałem od miejscowych przedsiębiorców, że nie będzie czyszczenia dna Sosiny, ani kanalizacji na „polu namiotowym”, ani nic, poza ścieżką rowerową).

Pytanie trzecie. Gdzie są dobre perspektywy dla inwestycji w Jaworznie? Lokalizacja wspaniała, to wiadomo, ale co, poza drogim PR, prezydent Silbert zrobił, w celu przyciągnięcia inwestorów do Jaworzna? Czy włączył się w działania Katowickiej Strefy Inwestycyjnej? Czy możemy porównywać się choćby z Sosnowcem, czy Dąbrową Górniczą w tej materii? Nie mówiąc już o Tychach. To tam, a nie u nas, inwestują w roku 2016 takie marki jak: NGK Ceramics, Brembo, Magna Automotive i wiele innych. Nie trzeba chyba dodawać, że te firmy wnoszą, w postaci różnych podatków, masę pieniędzy do budżetu miasta. Po 2020 Polska będzie płatnikiem netto do Unii Europejskiej.

Co zrobi prezydent Silbert, aby utrzymać tempo rozwoju Jaworzna, albo choćby utrzymać istniejący stan, jeśli w budżecie zamiast pieniędzy od tych firm, jest rosnący dług związany z obecnymi inwestycjami, nie rokującymi wpływów, a tylko ciągłe wydatki?

Pytanie czwarte i ostatnie – gdzie jest ten zrównoważony rozwój sportu w Jaworznie? Jakiś adres, albo suma pieniędzy zainwestowana? Piękne są te martwe zwierzęta na rynku w Jeleniu i Byczynie, a także inne pomniki drwala i niedrwala, tu i ówdzie. Piękny ten niechciany asfalt przy ul. Partyzantów, również piękny ten chciany w Byczynie, Pieczyskach i Dąbrowie Narodowej. Ale to inwestycje, które trzeba będzie utrzymywać przez lata. A pieniędzy na to coraz mniej, a nie więcej. Piękny ten opis miasta zrównoważonego rozwoju sportu. Ale jeśli mnie pamięć nie myli w 2006 wygraliśmy z BBTS Bielsko Biała u nich w siatkówkę 3:0. A dziś oni wygrywają w Plus Lidze (1 klasa rozgrywkowa) 3:0 z Czarnymi Radom (6 miejsce w tabeli), a MCKIS Energetyk Jaworzno, mimo usilnych starań super trenera Mariusza Łozińskiego, spadł do 3 klasy rozgrywkowej.

I to są fakty oraz brak zrównoważonego rozwoju sportu w Jaworznie. Owszem są hale sportowe i Orliki, ale z tego co mi wiadomo, nie jest to zasługa obecnych władz, a poprzednich lub Państwa. Zasługą pana prezydenta Silberta jest stadion lekkoatletyczny w Jaworznie. A właściwie jego brak…

Piotr Szczudło

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki