piątek, 26 kwietnia, 2024

Zdarzył się wypadek? Jak wnioskować o odszkodowanie

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneZdarzył się wypadek? Jak wnioskować o odszkodowanie

Zdarzył się wypadek? Jak wnioskować o odszkodowanie

- Advertisement -

Z oczywistych względów każdy wypadek drogowy jest bardzo nieprzyjemnym zdarzeniem, które powoduje wiele stresu. Dotyczy to tak sprawców, jak i poszkodowanych, przy czym ci drudzy mają prawo do odszkodowania, o ile oczywiście posiadają aktualną polisę ubezpieczeniową. Aby móc skutecznie walczyć o swoje, warto wiedzieć, jak zachować się w roli poszkodowanego i jak ubiegać się o odszkodowanie.

Po wypadku

Wpływ na to, czy poszkodowanemu należy się odszkodowanie, ma jego zachowanie już na miejscu wypadku. W przypadku zdarzeń, w których którykolwiek z uczestników odniósł obrażenia bądź zniszczono własność osób niebiorących udziału w wypadku, konieczne jest wezwanie pogotowia, policji, a często i straży pożarnej. Załatwia to jeden telefon pod numer 112, automatycznie powiadamiając wszystkie służby. Policję nie trzeba wzywać, jeśli przyznaje się do winy i jest gotów spisać odpowiednie oświadczenie. Zapobiegawczo warto sfotografować miejsce wypadku, aby w razie jakichkolwiek komplikacji w trakcie procesu odszkodowawczego móc się na nie powołać.

Zgłoszenie szkody

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie najtaniejuagenta.pl/odszkodowanie-po-wypadku/, sposób zgłaszania i rozliczania szkody zależy od tego, czy korzysta się z polisy z bezpośrednią likwidacją szkód (BLS) – jeśli tak, to postępowanie można przeprowadzić we własnej firmie ubezpieczeniowej. W przeciwnym razie trzeba zwrócić się do towarzystwa, w którym polisę OC wykupił sprawca. Metody zgłaszania szkody są bardzo różne – kontakt telefoniczny, wizyta w siedzibie czy wypełnienie formularza na stronie internetowej to tylko niektóre z nich. Przy bardziej skomplikowanych sprawach czasami trzeba spotykać się z rzeczoznawcą w celu wyceny szkód. Kolejny krok to przedłożenie firmie ubezpieczeniowej pisma od policji bądź wspólnego oświadczenia z przyznaniem się sprawcy do winy.

Likwidacja szkody

Podobnie jak w przypadku zgłoszenia szkody, jej likwidacja może zostać przeprowadzona w dwóch wariantach: serwisowym i kosztorysowym. Wariant serwisowy polega na rozliczeniu bezgotówkowym, w którym właściciel auta nie bierze udziału i wszystko odbywa się pomiędzy zakładem ubezpieczeniowym a warsztatem naprawczym. Z kolei wybór wariantu kosztorysowego pozwala właścicielowi wykonać naprawy samemu lub w dowolnym warsztacie po uprzednim otrzymaniu od ubezpieczyciela sumy pieniędzy odpowiadającej wartości szkód powstałych w wyniku wypadku. W przypadku niewielkich szkód niekiedy stosowany jest także tzw. wariant przyspieszony, w którym szkody wycenia się wyłącznie na podstawie zdjęć.

Pamiętaj, że warunkiem koniecznym do otrzymania odszkodowania z tytułu wypadku jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC. W jego wyborze pomoże Ci porównywarka ubezpieczeń OC – najtaniejuagenta.pl, która pozwala na rzetelne i obiektywne zestawienie dużej liczby ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...