REKLAMA

Zabawki zorganizowane to marzenie wielu rodziców, ale i dzieci. Jest wiele metod eksponowania i przechowywania dziecięcych gadżetów. Który wybrać?

Zorganizuj zabawki

Są 2 główne metody, bardzo często stosowane jednocześnie. Mowa o przechowywaniu na półkach oraz w skrzynkach i kontenerkach. Oba są tak samo praktyczne, co proste.

Zabawki w pojemnikach to łatwe sprzątanie. Starczy wrzucić lub włożyć i przykryć, o ile mamy pokrywkę. Dodatkowo niektóre pojemniki można stawiać jeden na drugim, co pozwala zaoszczędzić miejsce w pokoju. Skrzynie są idealne na przechowywanie zabawek takich, jak klocki, zabawki ułożone tematycznie np. same autka, elementy do farmy, itd.

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Gdy po prostu wrzucimy do pudełka co popadnie, dziecko będzie zapomniało o tym, co ma tam schowane i rodzice w razie pomysłu na zabawę, stracą dużo czasu na szukanie.

Półki to przeciwieństwo pojemników. Wymagają większego zamiłowania do porządku, bo zabawki pozostają na widoku. Dzięki temu pociecha widzi co ma i w każdej chwili może po to sięgnąć. Z drugiej strony jednak, przedmioty na półkach są siedliskami kurzu. Decydując się na półki, warto mieć na uwadze jeden regał w całości dostępny dla dziecka, aby nawet z górnej półki, mogło samodzielnie wyjmować zabawki.

Naucz sprzątania

Aby marzenie o zorganizowanych zabawkach się spełniło, trzeba postarać się o wykształcenie dobrych nawyków. Sprzątamy po zakończonej zabawie, szczególnie przed snem. Dobrą zachętą jest konkurs, wyścig, czy nagroda. W ciągu dnia można kilka razy zauważyć i pochwalić, ze zabawki są poukładane i tak łatwo dziecko coś potrzebnego znalazło. W nauce porządku bardzo pomocne okazuje się przedszkole, bo nie zawsze pociechy chcą posłuchać tego, co się im proponuje. Podobnie dużą rolę odgrywa starsze rodzeństwo, na którym młodsze się wzoruje – gdy postaramy się o dobre nawyki u starszaka, z kolejnym dzieckiem jest prościej.

Zabawki to najwspanialsze wspomnienia. Jeśli nie będą zepsute jakimś ciągłym zwracaniem uwagi, ale też nagminnym sprzątaniem, staną się częścią radosnego dzieciństwa.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki