Pszczoła to wbrew pozorom skomplikowane stworzonko, a główkę ma nie od parady. O tym co wiedzą pszczoły opowiadał nam pszczelarz Piotr Bader. Pszczelarstwem zajmuje się od 6 lat, tajemnice pszczół poznał dogłębnie, wszak pszczelarstwo to jego autentyczna pasja. Zamiłowanie pana Piotra do przyrody zaczęło się w dzieciństwie od hodowli rybek akwariowych. Teraz to opieka nad 25 ulami czyli tysiącami tych pracowitych owadów.

REKLAMA

pszczoły Niedzieliska1Hodowcy od lat dokonują tak zwanej selekcji pozytywnej. Eliminują rodziny agresywne, pozostają do hodowli pszczoły silne. Uznaje się , że rasy pszczół idą w setki. Za najlepsze do hodowli uchodzą w naszych warunkach trzy rasy: środkowoeuropejska, kaukaska i kraińska. Pszczoła środkowoeuropejska nie ma wielkiej skłonnością do rojenia, ale gdy już rojenie się rozpocznie ginie w rodzinie – jak mawiają pszczelarze – nastrój roboczy. Pszczoła kaukaska zaś ma skłonność do rabunku czyli napaści na sąsiadujące ule.

Zobacz także pozostałe materiały filmowe o hodowcach pszczół – kliknij TUTAJ.

Gdy pszczoła wywiadowca odnajdzie pożytek powraca do ula i informuje o znalezionych pożytkach. Wykonuje wtedy tzw. taniec. Jeśli pożytek rośnie do 100 metrów od ula pszczoła wykonuje taniec okrężny, jeśli dalej – zatacza koła tworzące ósemkę z centralną linią prostą. Wtedy pszczoły lecą z ula do pożytku niczym po linijce, ul – pożytek, pożytek – ul i tak kilkadziesiąt razy dziennie.

Pan Piotr ma pasiekę wędrowną, tzn. w odpowiednich porach roku wywozi pszczoły do miejsc w których rośliny kwitną intensywnie. Pan Piotr uważa, że wbrew pozorom Śląsk to największa baza pożytków w Polsce. Pan Piotr wywozi swe pszczoły w okolice Gliwic.

pszczoły Niedzieliska3W słoiku miodu znajdują się, jak wszyscy wiedzą, same dobroci – związki, które pozytywnie wpływają na człowieka, hamują starzenie organizmu i przyśpieszają zdrowienie. Kto wie, że w miodzie znajduje się też stężona woda utleniona, którą pszczoły wytwarzają w trakcie trawienia. Istotne jest też to, że w miodzie żadnych toksyn że środowiska się nie odnajdzie.

Któż by pomyślał, że wyprawa do pasieki może być tak pouczająca, jedno jest pewne rozwścieczona pszczoła bzyczy groźniej niż ta radośnie fruwająca po okolicy, o czym informujemy po osobistych doznaniach.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki