poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Boisko na Gigancie z JBO do naprawy?

Strona głównaDzielniceBoisko na Gigancie z JBO do naprawy?

Boisko na Gigancie z JBO do naprawy?

- Advertisement -

Boisko, które powstało w ramach JBO w ubiegłym roku nadaje się do naprawy – twierdzi pomysłodawca projektu Mieczysław Długosz. Boisko po lekkich opadach deszczu ukazało swój mankament. Projekt JBO zawierał rekultywację murawy, zainstalowanie bramek i jednostronne ogrodzenie. To wszystko kosztowało: 48 954,00 zł.

Mieczysław Długosz zgłaszał swoje uwagi podczas odbiorów, twierdzi, że je odnotowano, ale nic nie zrobiono.

To kolejne boisko, które za duże pieniądze z JBO zostało zmodernizowane, jednak jakość wykonania tych prac pozostawia wiele do życzenia. Czy taka bylejakość ma jakieś usprawiedliwienie?

W sprawozdaniu JBO czytamy: W ramach oszczędności Wydział Inwestycji Miejskich z uwagi na konieczność uzupełnienia robót ziemnych o makroniwelację terenu pod płytę boiska, wykonał roboty ziemne polegające na nawiezieniu, utwardzeniu i wyrównaniu powierzchni płyty boiska. Poniesione koszty: 19 929,00 zł.

Szkoda, że nawet mały deszcz ujawnił mankamenty „wyrównanego” i „zniwelowanego” boiska.

12 KOMENTARZE

  1. Boisko zostało wykonane zgodnie z życzeniem p. Długosza. I w zakresie jaki wnioskował. Nie było mowy o kosztownym drenażu. Pan Długosz umówił się on z inspektorem prowadzącym inwestycję, że na wiosnę, gdy grunt murawy się zagęści, ewentualne nierówności zostaną wyrównene i dosiana będzie trawa. Mimo próśb wykonawcy robót i nadzorującego inspektora, aby po zakończeniu robót nie używać boiska by pozwolić zakorzenić i rozkrzewić się trawie, to obiekt był jednak użytkowany (mimo otaśmowania). Pan Długosz o tym doskonale wiedział. Było by lepiej gdyby wnioskodawca boiska zamiast biegać na skargę do lokalnego publikatora dopilnował, żeby nikt nie niszczył jego obiektu zanim trawa nabierze „siły”.

  2. Z całym szcunkiem dlatego przedstawiciela UM to boisko nie jest moje i nie należy do moich obiwiązkó abym go pilnował, są od tego służby miejskie. Ja jak coś piszę to się podpisuję i oczekuję od autora wpisu aby się ujawnił . Drenaż wkonano rok wcześniej i ksztował też dużo, wykonany zgodnie z projektem i nie zdaje egzaminu bo spartaczony!!!. Nierówności miały być nadsypane w jesieni atrawa dosiana na wiosnę. Woda stoi nie tylko na boisku ale również przy siłowni a na plac przy stołach zastała naniesina przez wodę ziemia. To również nadaje się do poprawki w ramach gwarancji.

    • Panie Mieczysławie, na początku sezonu 2016 (maj) wykonawca z inwestorem, administratorem (od 12 lutego br. – MCKiS) oraz wnioskodawcą dokonają przeglądu gwarancyjnego obiektu i ustosunkuje się do ewentualnych uwag. Roboty ziemne związane z nawiezieniem ziemi o miąższości od 60 – 80 cm generują określone koszty, których poniesienie było konieczne. W okresie zimowym i poza okresem wegetacji roślin wygląd powierzchni boiska osiedlowego nie jest murawą jak na profesjonalnie utrzymywanym stadionie sportowym. Powierzchnia boiska miejscowo została zniszczona w okresie od września do listopada 2015 r. przez intensywne użytkowanie (grę) pomimo konieczności zapewnienia spokojnej wegetacji wysianych mieszanek traw do nowego sezonu wegetacyjnego tj. do maja 2016 r., zatem boisko zdecydowanie nie powinno być użytkowane w celu uniknięcia problemów z zakorzenieniem się nasion trawy. Rozumiemy jednak, że trudno zakazać dzieciom zabawy na nowym boisku, dlatego też podjęte zostaną działania skutkujące poprawą stanu nawierzchni obiektu.
      P.S. Pana zgłoszenie dot. stanu boiska zostało już wcześniej przyjęte i przekazane do realizacji, jednak ze względu na aurę nie można podjąć prac na obiekcie – byłoby to działanie niecelowe.

      • Prawidłowo wykonane boisko trawiaste MUSI mieć następujące warstwy :

        Warstwa trawnika.
        Warstwa wegetacyjna.
        Warstwa drenażowa.
        Konstrukcja drenażu.
        Warstwa gruntu rodzimego.
        Warstwa drenażowa wykonywana jest następująco :

        Po zniwelowaniu pierwotnego terenu przystępujemy do kopania rowów drenarskich w odstępach co 4 do 8 m. Głębokość wynosi 40 – 60cm. Po wykopaniu rowów, układa się drenaż . Dreny ułożone są na podsypce żwirowej z zachowaniem ustalonych spadków, które powinny wynosić od 0,5 – 1,5%. Sączki doprowadzone są do zbieraczy o średnicy do 250mm, odprowadzających wodę poza boisko. Po tej czynności przystępuje się do wypełnienia rowów gruboziarnistym żwirem, a następnie do budowy warstwy drenażowej o grubości 10 – 20cm, z piasku.

        Warstwa wegetacyjna powinna mieć
        Przy wyborze grubości warstwy wegetacyjnej trawnika należy wziąć pod uwagę metodę budowy. Przyjmuje się najczęściej grubość warstwy około 10 – 15cm. Z uwagi na konieczność zapewnienia optymalnej wilgotności w tej warstwie, zaleca się stosowanie grubości w granicach 10 – 20cm.

        Jakie powinno się stosować grunty (materiały)
        Stosowany materiał powinien charakteryzować się dobrą przepuszczalnością wody. Dlatego nie powinno się stosować materiałów gdzie frakcja ziaren jest bliska zeru. Przy takim materiale następuje zbicie ziaren i miejscowe zagęszczenie, co w efekcie prowadzi do pojawiania się zastoin wodnych.

        Warstwę wegetacyjną buduje się nad rodzimym gruntem lub nad warstwą drenarską. Jej właściwa budowa pozwala na prawidłowe ukorzenianie traw tak aby wytrzymywała trudy użytkowania sportowego. Warstwa wegetacyjna trawnika musi być tak wykonana, aby pozwalała na oddychanie korzeni i odprowadzała wodę w kierunku drenażu. Stanowi z reguły mieszankę wierzchniej warstwy gleby i piasku, ewentualnie materiałów pomocniczych. Skład mieszanki należy określać każdorazowo indywidualnie w zależności od wielu czynników. Należy zastosować materiały pomocnicze w postaci nawozów i substancji wzmacniających glebę.

        W skrócie mówiąc warstwa wegetacyjna powinna być piaskiem z domieszką humusu !!!
        Można przeczytać że przywieziono ziemię (jakąś?) – czyli w domyśle humus.

        HUMUS – z natury jest nieprzepuszczalny i powoduje zastoiny wody .

        ===============================
        Powinna być gruba na około 15 cm .
        ==========================================
        Można przeczytać że przywieziono 60- 80 cm . Taka grubość to masakra prawidłowego boiska

        =============================
        Takie wykonanie boisko musiało się tak skończyć . Ani Pan Mieczysław ani Urząd nie zastosował się do podstawowych zasad budowy boiska .

        Przy budowie boiska nie powinno dochodzić do zbytniego zagęszczenia.
        W zasadzie całość boiska należy rozebrać i wykonać od nowa

        Zasianie nasion traw następuje maszyną do siewu wzdłuż i w poprzek. Nasiona powinny być siane na głębok
        ość do ok.2 2cm. Z reguły wystarcza 25 – 30 g/m. Dobranie gęstości zasiewu powinno być dopasow
        ane od miejsca, temperatury,opadów i wartości pH warstwy wierzchniej.

        Zaleca się skorzystanie z porady fachowca. Przed pierwszym zasianiem należy odpowiednio przy
        gotować podłoże. Wykonanie boiska z siewu jest tanim rozwiązaniem. Należy się jednak liczyć z tym, iż w zależności od terminu siania zadowalające zadarnienie uzyskujemy dopiero w 3 do 6 miesięcy

    • Nic nie wnoszę do jakości trawy bo częściowo została wydeptana. Największym mankamentem jest niwelacja i wypoziomowanie nasypanej ziemi . Pozostawione zostały zagłebienia o dużej średnicy i głębokości do5 cm. Tam tworzą się kałuże a to niesprzyja porastaniu trawy. Co do tego że wykonano to tak jak chciałem to jest nieprawda. Do wniosku dodałem załącznik mapowy z naniesinymi dokłanie kotami niwelacji terenu i kierukami nachylenia nachylenia dla swobodnego spływu wody. Moim życzniem jest poznać nazwisko osoby która dokonała pierwszego wpisu w imieniu miasta . Mój wniosek był poparty szczególowym opisem wkonania nasypu i innych robó z naniesiniem na mapę terenu w załączniku .Jestem gotów otym porozmawiać i wyjaśnić to porównując mój wniosek z dokumentami wykonawczymi. Będę do tego dążył w najbliżs ym czasie. Moze jeszcze wrócimy co do jakości wykonanego wcześniej drenażu wokół terenu boiska i siłowni. Pozdrawiam i prosze o podanie nazwiska tego niekompetentnego urzędnika. Chętnie z nim porozmawiam w powyżsym temacie.
      Mieczysław Długosz

  3. Urząd Miasta nie potrafi nadzorować inwestycji. O projektach już nie wspomnę. Np. ul. Jaworznicka. To są kpiny! Pan Długosz miał dniami i nocami pilnować boiska? Drenaż w projekcie był, tylko takie konowały wykonywały tą inwestycję. Pan Długosz zgłaszał cały czas uwagi, jeszcze w trakcie wykonastwa.

    Pozdrawiam

  4. Po odp. Miasta można stwierdzić, że projekty w ramach JBO Miasto wykonuje z łaską… kto nadzoruje wykonanie projektu? Miasto czy wnioskodawca? Czy ją dobrze zrozumiałam że pilnowanie powstałego obiektu powierzacie „jakiemuś” (proszę nie brać tego do siebie p. Długosz) mieszkańcowi???? Czy to są żarty?

- Advertisment -

Turniej piłki nożnej Akademii 2012 oraz Czarnych Sosnowiec

W ramach realizacji programu „Zdrowe i aktywne dzieciaki” Akademia 2012 przy współpracy z Czarnymi Sosnowiec rozpoczęła cykl turniejów w piłce nożnej. Projekt turniejów piłki nożnej...

Szkolny turniej w układaniu kostki Rubika

Szkoła Podstawowa numer 18 zorganizowała szkolny turniej w układaniu kostki Rubika na czas. Ciekawa inicjatywa, której założeniem jest układanie kostki Rubika w formacie 3x3, wyszła...

Ruszyły zapisy na 9. Rajd Nordic Walking w Ciężkowicach

Zapisy na 9. Rajd Nordic Walking doliną Żabnika zostały rozpoczęte już 29 kwietnia. Cykliczne wydarzenie gromadzące fanów maszerowania z kijkami rozpoczęło zapisy uczestników. Rajd, który...