Większość kantorów internetowych nie podlega ścisłym regulacjom prawnym, przez co bardzo często tracą potencjalnych klientów. Warto jednak zastanowić się, czy korzystanie z e-kantorów rzeczywiście może być ryzykowne? Jak się okazuje,  na ich usługi decyduje się coraz więcej internautów. Wiarygodność to podwaliny prowadzenia tego rodzaju portali, przez co żaden liczący się kantor internetowy nie chce, aby została ona nadszarpnięta. Zła opinia wśród użytkowników jest bowiem głównym czynnikiem, który może doprowadzić do upadku ich działalności.

Pomimo, że obecnie zdecydowana większość kantorów może zostać określona jako stuprocentowo bezpieczna, to jeśli nadal masz wątpliwości – przyjrzyj się kilku kluczowym czynnikom, które potwierdzą ich wiarygodność. Artykuł został stworzony w oparciu o informacje udostępnione przez serwis kantorbox.

Szyfrowanie danych

Jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń, które zwiększa bezpieczeństwo kantorów internetowych. Obecnie, praktycznie wszystkie e-kantory korzystają z szyfrowania przesyłania danych. Polega ono na wykorzystaniu protokołu SSL – świadectwem jego stosowania jest adres strony internetowej, który zaczyna się frazą https://. Co ciekawe, jest on podzielony na trzy rodzaje, które odpowiadają poziomowi zabezpieczeń:

  • EV (Extended Validation) – rozszerzona walidacja, czyli najbezpieczniejszy protokół SSL. Korzystają z niego polskie banki, a najczęściej rozpoznamy go po symbolu kłódki, która pojawia się obok adresu www w oknie przeglądarki.
  • OV (Organisation Validation) – certyfikat organizacji. Oznacza, że firma aby uzyskać stosowny certyfikat musiała podać swoje dane, takie jak jej adres oraz dane rejestrowe.
  • SSL DV (Domain Validation) – podstawowe szyfrowanie SSL. Połączenie podlega szyfrowaniu SSL, ale dane firmy nie zostały zweryfikowane.

Współpraca

Aby kantor internetowy mógł poprawnie funkcjonować, musi podjąć współpracę z bankami. Im więcej banków, tym więcej klientów jest w stanie obsłużyć (użytkownik musi posiadać konto w banku, z którym e-kantor podjął współpracę). Nietrudno w takim razie zauważyć, że z im większą ilością instytucji serwis współpracuje, tym bardziej jest on wiarygodny. Sprzężenie kantoru internetowego z bankiem jest bowiem świadectwem bezpiecznej i bezproblemowej współpracy.

KNF oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej

Większość kantorów internetowych nie podlega nadzorowi KNF-u – na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie tylko największe z nich, ponieważ jest ono wyznacznikiem prestiżu. Niestety, kontrola Komisji Nadzoru Finansowego wiąże się z dużymi kosztami, co bardzo często odbija się na obniżeniu atrakcyjności kursów w serwisach, które na taki nadzór się zdecydują.

Warto zauważyć, że KNF nie jest jedyną instytucją, która kontroluje działanie portali wymiany walut. Kantory internetowe muszą wysyłać regularne raporty do GIIF (Generalnego Inspektora Informacji Finansowej). Jest to organ, który odpowiada za zapobieganie wprowadzaniu do obiegu kapitału pochodzącego z nielegalnych źródeł, czyli tzw. „praniu brudnych pieniędzy”. Nadzór GIIF to kolejny dowód na to, że pomimo braku ścisłych regulacji prawnych, e-kantory podlegają kontroli państwa.

Kapitał zakładowy

Kapitał zakładowy jest świadectwem tego, jak portal radzi sobie na rynku kantorów internetowych. Im jest on większy, tym wyższą pozycję serwis obejmuje wśród konkurencji. E-kantory udostępniają informację odnośnie swojego kapitału, a ich wartości możecie sprawdzić np. wchodząc na strony porównywarek kantorów internetowych, takich jak kantorbox.

Renoma

Opinie użytkowników to jeden z najważniejszych elementów, który kształtuje renomę konkretnego kantoru internetowego. W sieci znajdziecie mnóstwo wypowiedzi na forach, gdzie klienci dzielą się swoimi wrażeniami ze współpracy z e-kantorami. Oczywiście – im więcej pozytywnych wypowiedzi, tym lepszą opinią cieszy się on wśród użytkowników. Pamiętajcie jednak, aby traktować zdanie klientów z „przymrużeniem oka” i oceniać ich wiarygodność.

Obsługa klienta i media

Warto zwrócić uwagę na dodatkową pomoc, jaką kantor oferuje w przypadku ewentualnych nieścisłości przy dokonywaniu transakcji. Wiele z nich posiada „Biuro Obsługi Klienta”, gdzie można zatelefonować i wyjaśnić zaistniałą sytuację. Dobrym wyznacznikiem wiarygodności konkretnego e-kantoru jest również jego obecność w mediach. Większość portali stara się zaistnieć w branżowych serwisach, gdzie prezentuje wypowiedzi prezesów oraz swoich pracowników.

Potwierdzenia SMS

Potwierdzenia SMS w kantorach internetowych działają bliźniaczo do tych, które znamy z banków. W przypadku e-kantorów każda transakcja wymiany musi zostać zaakceptowana poprzez wprowadzenie odpowiedniego kodu, który zostanie wysłany na nasz telefon komórkowy.

Ubezpieczenia

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo kantorów internetowych są ubezpieczenia w przypadku niewypłacalności. To kolejny element, który jeszcze bardziej podwyższa wiarygodność serwisu.

Kursy

Nie zapominajmy o kursach. Z łatwością sprawdzicie je na stronach porównywarek kantorów internetowych. Jednym z wiodących serwisów tego typu jest portal kantorbox.pl. Pamiętajcie jednak, że jeśli zdecydujecie się na kantor o wyjątkowo niskich cenach, to warto przyjrzeć się jego wiarygodności.

Niestety, przeciętny użytkownik nie jest w stanie zbadać wszystkich elementów, które składają się na bezpieczeństwo konkretnego e-kantoru. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na opinie innych internautów oraz ogólną renomę portalu. Dobrym wskaźnikiem jest też współpraca z bankami. Obecnie, wszystkie liczące się kantory internetowe posiadają szczelne systemy zabezpieczeń, a wymiana waluty za ich pośrednictwem nie stanowi praktycznie żadnego ryzyka. Atrakcyjność kursów działa na korzyść tego rodzaju działalności, które prawdopodobnie nadal będą rozwijać się w wyjątkowo szybkim tempie.

zdjęcie: pixabay.com / tookapic

- REKLAMA -
UDOSTĘPNIJ