REKLAMA

Po starej Cementowni Szczakowa, która znajduje się w Pieczyskach nie ma już śladu. Nie zachowały się okazałe budynki, które zdecydowanie wyróżniały się architektonicznie. Dawniej to miejsce tętniło życiem i dawało pracę wielu osobom.

Początki Cementowni sięgają zaboru austriackiego, kiedy niedużą manufakturę założył szczakowski kupiec. W następnych latach fabryka przeżywała okres dynamicznego rozwoju.

Dzięki postępowi fabryka stała się jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie.

Dobre położenie Cementowni i bliskość połączenia kolejowego, sprawiły, że cement z Jaworzna trafiał do krajów na całym świecie. Z tym miejscem wiąże się wiele ważnych postaci, dzięki którym Cementowania była prężnie rozwijającym się zakładem pracy.

Cementownia powstawała na niezagospodarowanym terenie, wraz z jej rozwojem została zbudowana także infrastruktura mieszkaniowa, która była również imponująca.

Czarne chmury nad Cementownią pojawiły się po II Wojnie Światowej. Dawniej świetnie prosperujący zakład pracy, zaczął podupadać. Cementownia przestała być modernizowana, pracownicy byli zmuszeni pracować na zużytych maszynach, co obniżyło ich jakość pracy. Kolejne lata nie przyniosły poprawy. Cementownia zaczęła zamieniać się w ruinę. Po ogłoszeniu upadku była szabrowana.

Chociaż pojawiały się pomysły i plany na rekultywację tego miejsca, żadne nie zostało zrealizowane.

Po tym niegdyś ważnym miejscu pozostały tylko wspomnienia, między innymi stare fotografie w zbiorach Muzeum.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Jaworzna

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

4 KOMENTARZE

  1. okazuje się, że aktualnym właścicielem jest brytyjska firma St. Paul’s Developments, która zakupiła teren od miasta na licytacji w 2008, w tej chwili na stronie tej firmy wystawiona jest ogłoszenie poszukujące partnera do realizacji inwestycji mieszkaniowo-usługowej, teren 25 ha, plany są na wysokiej klasy osiedle mieszkaniowe z dostępem do rekreacji. Całość zaprojektowanej inwestycji obejmuje budowę 600 mieszkań o różnej powierzchni, link: http://nieruchomosci-spd.pl/pieczyska/, wystawiony jest też na sprzedaż budynek, w którym w czasie funkcjonowania Cementowni Szczakowa mieściło się kasyno, link: http://nieruchomosci-spd.pl/jaworzno-poczekana/#more-816