Victoria 1918 Jaworzno rozpoczęła okres przygotowawczy do nowego sezonu. W klubie szykuje się sporo zmian, jedną z nich już poczyniono: na ławce trenerskiej Waldemara Boćkowskiego zastąpił Tomasz Kijewski.

REKLAMA

Trener Kijewski jest doskonale znany jaworznickim kibicom, choćby z występów i prowadzenia Górnika Jaworzno, a także wielu grup młodzieżowych. Ster nad Victorią obejmie oficjalnie 10 sierpnia. Natomiast Waldemar Boćkowski zajmie się prowadzeniem grupy juniorów starszych. Zmienił się także prezes klubu: dotychczasowy, czyli Bartosz Kadłuczka pełni obecnie funkcję wiceprezesa. Stanowisko prezesa objął natomiast Dominik Palka.

W ubiegłym tygodniu Victoria rozegrała w Jeleniu mecz kontrolny ze Zgodą Byczyna. Górą byli goście, którzy zwyciężyli 0:2 (0:2). Warto zauważyć, że w szeregach „Vici” wystąpiło aż ośmiu zawodników testowanych. Grali także piłkarze, którzy już wcześniej występowali w biało-zielonych barwach, tj: Proksa, Stokłosa, Kowalski, Gembala, Grządziel, Rudnicki, Ganobis, Pluta, Majerski, Woś i Kozdraś. Zarząd klubu nowych nazwisk jak na razie nie chce zdradzać, ale jak udało nam się dowiedzieć wszyscy z testowanych zawodników spełnili oczekiwania Victorii i z pewnością szykują się wzmocnienia. Nowi piłkarze mają także pojawić się w sierpniu, wśród nich juniorzy. To na pewno dobra wiadomość dla kibiców „Vici”, bo wszystko wskazuje na to, że biało-zieloni mogą pokusić się o walkę o awans do A-klasy.

Już 1 sierpnia Victoria zagra w I rundzie Pucharu Polski. O godzinie 17:00 na stadionie w Jeleniu podejmie przepełnioną do niedawna jaworznickimi piłkarzami Polonię Luszowice, z którą notabene walczyła o awans do A-klasy. Tymczasem jak informuje strona polonialuszowice.futbolowo.pl sytuacja w klubie jest bardzo ciężka – mimo wywalczonego awansu do A-klasy z klubem pożegnało się już 8 zawodników, a wkrótce odejść może 4 kolejnych. Na stronie czytamy rozpaczliwy komunikat o treści: „Na chwilę obecną sytuacja nie jest trudna. Sytuacja jest beznadziejna. Szkoda… Jeżeli ktoś szybko nie przejrzy na oczy za moment będzie po wszystkim…”.

Do meczu pucharowego osłabiona przystąpi jednak także Victoria. Nowy trener – Tomasz Kijewski, rozpocznie treningi z zespołem dopiero 10 sierpnia. Do tego czasu na ławce trenerskiej zastąpi go kierownik drużyny Bartosz Borowiec.

Wiadomo już także, że Victoria najprawdopodobniej nie rozegra żadnego sparingu do czasu meczu pucharowego. 17 lipca rywalem biało-zielonych miał być Orzeł Balin, ale w ostatniej chwili odwołał mecz. Mimo przerwy zawodnicy Victorii nie będą próżnować – cały czas odbywają treningi na boisku w Jeleniu. Wiemy także na pewno, że rundę jesienną sezonu 2015/16 Victoria rozegra na Stadionie Miejskim przy ul. Krakowskiej. Pod znakiem zapytania stoi jeszcze runda wiosenna. Jak informuje Łukasz Krupa – członek zarządu Victorii – klub będzie chciał rozgrywać wiosenne mecze także na Krakowskiej, ale nie wiadomo, czy budżet na to pozwoli.

Przed zbliżającym się sezonem rozmawialiśmy z nowym trenerem Victorii – Tomaszem Kijewskim.

Paweł Jędrusik: Trenerze od nowego sezonu będzie pan prowadził Victorię 1918 Jaworzno, klub z jednej strony „nowy”, bo reaktywowany rok temu, z drugiej strony „stary”, bo mający długoletnią historię. To ciekawe wyzwanie? Czemu zdecydował się pan prowadzić „Vicię”?

Tomasz Kijewski: Tak jak pan wspomniał, Victoria to klub z długoletnią tradycją. Po tłustych latach przyszły te chude. Victoria na jakiś czas zniknęła z mapy piłkarskiej, lecz rok temu stanęła na nogi i myślę, że z roku na rok będzie lepiej. Victoria ma wielu kibiców i wielu jaworznian sympatyzuje z tym klubem. Ma wspaniałą historię. Czuję się wyróżniony, że będę mógł prowadzić ten zespół.

Przyglądał się pan poczynaniom Victorii w sezonie 2014/15? Był trener zaskoczony, że grupie pasjonatów udało się reaktywować najstarszy górniczy klub piłkarski i w dodatku zaprezentować się bardzo przyzwoicie w B-klasie?

To, że klub będzie reaktywowany było tylko kwestią czasu i nie byłem tym zaskoczony. Natomiast wynikiem sportowym byłem zaskoczony pozytywnie. Gratuluję zawodnikom i trenerowi Boćkowskiemu takiego wyniku, ponieważ bardzo ciężko buduje się drużynę od zera.

Zna pan realia jaworznickiej piłki i z pewnością także wielu zawodników, z którymi występował pan także na boisku. To pomoże przy układaniu zespołu i kompletowaniu składu?

Na pewno tak. Znajomość charakteru zawodnika, jego słabych i mocnych stron, będzie bardzo pomocna przy ustalaniu kadry zespołu.

W ubiegłym sezonie Victoria w zasadzie do ostatniego meczu liczyła się w walce o awans do A-klasy. Kibice z pewnością będą oczekiwali, że w obecnym sezonie ten awans uda się wywalczyć. Taki jest cel?

Klub taki jak Victoria zasługuje na grę w wyższej lidze niż B-klasa. Jeżeli uda się skompletować taki skład, jaki bym chciał, to myślę, że będziemy kandydatem do awansu.

Do klubu dołączy pan 10 sierpnia, więc w zasadzie tuż przed startem rozgrywek. To będzie krótki, ale intensywny okres przygotowawczy?

To prawda, dołączę do zespołu 10 sierpnia, jednak przygotowałem plan treningowy od 3 sierpnia i od tego momentu na obiektach Victorii w Jeleniu będą odbywać się zajęcia. Chciałbym, aby ten okres był przede wszystkim bardzo pożyteczny dla zespołu.

PAJ

- REKLAMA - Zewnętrzne linki