środa, 8 maja, 2024

Świętowanie Szabatu – rekonstrukcja kolacji szabatowej

Strona głównaEdukacjaŚwiętowanie Szabatu - rekonstrukcja kolacji szabatowej

Świętowanie Szabatu – rekonstrukcja kolacji szabatowej

- Advertisement -

Był 5 dzień miesiąca Ijar roku 5775 – dla Żydów, dla wszystkich nie-Żydów, a więc dla goi to 24 kwietnia 2015 roku, piątek. Muzeum Miasta Jaworzna wespół z Fundacją Or Chaim zaprosiło na Świętowanie Szabatu – rekonstrukcję kolacji szabatowej. Trzygodzinną uroczystość poprowadził Jarosław Banyś, właściciel galerii sztuki współczesnej w Tychach. Na rekonstrukcji pojawiło się liczne grono gości.

Kolację szabatową rozpoczyna zapalenie świec. Jest to przywilejem kobiet. Kobieta zapala świece, zasłania dłońmi oczy i odmawia błogosławieństwo. Zwraca się w nim do Boga, który nakazał zapalać świece na Szabat.

Po czym odśpiewano pieśń na przywitanie Aniołów. Rozpoczyna się ona słowami: Pokój Wam, Aniołowie Posługujący.

Błogosławienie dzieci było kolejnym elementem kolacji. Kładziono dłonie na głowach przybyłych dzieci i odmawiano błogosławieństwo, w tym strofy: Oby Bóg uczynił Cię takim, jak Efraim i Menasze. Były to postacie biblijne ze Starego Testamentu.

Kidusz czyli Błogosławieństwo nad kielichem wina następowało po błogosławieństwie dzieci.

Przywoływano w nim stworzenie świata, wzywając Boga, który siódmego dnia ukończył pracę stworzenia i odpoczął tego dnia od wszelkiej pracy. Święty Szabat Bóg przekazał ludziom jako dziedzictwo.

Po Kiduszu nastąpił rytuał umycia rąk – naczynie z wodą bierze się do lewej ręki i polewa trzy razy prawą dłoń od nadgarstków. Podobnie czyni się z dłonią lewą. Błogosławieństwo kierowane jest do Boga, który nakazał obmywanie rąk.

Hamoci następujące po Kiduszu to błogosławieństwo chleba. Po nim podjęto pieśń rozpoczynającą się wersem: „Odpoczynkiem, radością i światłem dla Żydów jest dzień Szabatu, dzień rozkoszy”.

Po wszystkich szabatowych błogosławieństwach przystąpiono do jedzenia. Podano koszerne, jakżeby inaczej, sałatki, owoce i ciasta.

Rekonstrukcję zakończyło błogosławieństwo po jedzeniu: – za pozwoleniem dostojnych obecnych, błogosławimy naszego Boga za to, że jedliśmy z tego, co do Niego należy i przez Jego dobroć żyjemy.

Przypomniano też stare pieśni szabatowe: Niesiemy wam pokój, Cały świat to bardzo wąski most, Naród Izraela żyje, praojcowie nasi ciągle żyją.

Istotą tego niecodziennego spotkania w Muzeum było zaproszenie do stołu Żydów i goi, to poznanie ma uchronić przed uprzedzeniami.

[vc_facebook type=”standard”]

- Advertisment -

Dwie wizje miasta – zapowiedź spotkania LIVE Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski

Marcin Dudkowski i Mateusz Dąbroś serdecznie zapraszają na kolejny odcinek LIVE poświęcony bieżącym wydarzeniom z Jaworzna - Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski. Ten odcinek...

Matury 2024. 8 maja – matematyka

Drugi dzień matur, czyli dzień egzaminu z matematyki. Zapytaliśmy maturzystów, jakie mają wrażenia po rozwiązaniu zadań. Matura 2024 się rozkręca. Dzień matematyki jest dla niektórych...

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jest to szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. Wydarzenie trwa...