NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Co dla Jaworzna zapowiada Marcin Kozik jako Radny Województwa Śląskiego

Marcin Kozik został radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. Zapytaliśmy go m.in. o to, jakimi obszarami będzie się przede wszystkim zajmował, oraz na jaką pomoc ze strony nowego radnego może na szczeblu wojewódzkim liczyć Jaworzno.

Marcin Kozik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego
Marcin Kozik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego
Jaw.pl: Przez długi czas zastanawiał się pan, czy objąć mandat radnego sejmiku województwa śląskiego. Dzisiaj już wiemy, że tak się stało. Co za tym przemawiało? Marcin Kozik: Objęcie mandatu nastąpiło w bardzo smutnych okolicznościach, z powodu śmierci radnej Małgorzaty Zarychty-Surówki. Tak naprawdę nie było nad czym myśleć. Zaufanie, którym obdarzyli mnie wyborcy, ponad 6100 głosów, zobowiązuje do tego, aby podjąć się nowego wyzwania i objąć mandat radnego sejmiku województwa śląskiego. Ostatnimi czasy zniknął pan ze sceny politycznej. To, że jest pan teraz radnym sejmiku województwa śląskiego sprawia, że kariera zawodowa będzie się musiała inaczej potoczyć. MK: Obecnie pełnię funkcję prezesa zarządu Ekoenergii Silesia SA. Jako że będę obejmował mandat radnego sejmiku, z tej funkcji będę musiał zrezygnować. Co zatem z poszukiwaniem nowej pracy? MK: W najbliższym czasie będę takiej pracy poszukiwał. Obecnie jestem na urlopie bezpłatnym w spółce energetycznej i jest możliwość powrotu do tej spółki. Co Jaworzno będzie miało z tego, że zostanie pan radnym sejmiku województwa śląskiego? MK: Przede wszystkim to co Jaworzno będzie miało z trzech radnych województwa śląskiego, bo z naszego miasta będzie 3 radnych – pani Jelonek, pani Materla i ja. Sam zaś zrobię wszystko, żeby pomagać mieszkańcom Jaworzna, samorządowi miasta – radnym i prezydentowi.
Marcin Kozik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego
Marcin Kozik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego
MK: Obszarem, którym w szczególności chciałbym się zająć, jest transport i komunikacja. Od wielu lat pracuję poza granicami Jaworzna i widzę, jakim ogromnym problemem jest wyjazd z miasta kiedy ludzie udają się do pracy i kiedy z tej pracy wracają. Obszar ul. Wojska Polskiego i Orląt Lwowskich jest tym obszarem, który chciałbym, żeby został zmodernizowany i przebudowany. Mieliśmy 2 marszałków, teraz mamy wicemarszałka, 3 radnych województwa śląskiego, a DTŚ Wschód jak nie było, tak nie ma. MK: Problem jest ogromny. Mam nadzieję że teraz, gdy marszałkiem województwa jest Jakub Chełstowski, i od niedawna kompetencje w zakresie komunikacji i transportu podlegają marszałkowi, tą sprawę uda się w końcu załatwić. Wcześniej mówiono, że nie da się tego załatwić, bo były jakieś problemy proceduralne, oraz że marszałek Saługa odegrał tutaj dużą rolę. Później tym zakresem zajmował się wicemarszałek Dariusz Starzycki, też nic nie ruszyło się do przodu. Myśli pan, że teraz jest inny czas i może się to zmienić? MK: Jestem zdeterminowany, żeby ta droga powstała. Historycznie Jaworzno nie miało nigdy tylu radnych w sejmiku.
Wydaje mi się, że ten lobbing radnych z Jaworzna może być tak skuteczny, że tę sprawę uda się załatwić.
Mówi pan o wsparciu dla prezydenta Pawła Silberta. Rozumiem że chodzi o to, że wszystkie te inicjatywy miejskie które gdzieś są dyskutowane w urzędzie marszałkowskim, mogą liczyć na wsparcie radnych z Jaworzna? MK: Absolutnie tak. Bez względu na to, czy Jaworznem rządziłby prezydent Silbert, czy inna osoba, najważniejsze jest dobro mieszkańców. Pamiętam, kiedy Paweł Silbert mocno korzystał ze środków województwa śląskiego, kiedy marszałkiem województwa był Bogusław Śmigielski. Dzisiaj korzysta ze środków, kiedy wicemarszałkiem jest Dariusz Starzycki. Lokalny patriotyzm jest naprawdę ważny. Jeżeli prezydent Silbert będzie oczekiwał z mojej strony pomocy, to taką pomoc otrzyma. Pan, będąc radnym Rady Miejskiej w Jaworznie, lubił zaskakiwać. Czy tego kolorytu możemy spodziewać się też podczas sesji w urzędzie marszałkowskim? MK: Ja swój mandat chciałbym wypełniać przede wszystkim rzetelnie, tak, aby mieszkańcy, którzy zaufali mi podczas wyborów w 2018 roku się mną nie zawiedli, do tego jestem zdeterminowany. [vc_facebook]    

Marcin Kozik zostanie radnym sejmiku wojewódzkiego

Marcin Kozik, niegdyś radny Rady Miejskiej w Jaworznie, a obecnie prezes Ekoenergii Silesia, ma objąć mandat radnego sejmiku województwa śląskiego – informuje wyborcza.pl.

Przypomnijmy, że po śmierci Małgorzaty Zarychty-Surówki, kolejnym kandydatem z listy, który może po niej objąć mandat, jest właśnie Marcin Kozik, reprezentujący Solidarną Polskę. Kozik startował do wyborów z list Prawa i Sprawiedliwości – w 2018 roku był 2. Jest on jednak obecnie prezesem Ekoenergii Silesia, więc musiałby zrzec się prezesury, żeby objąć nowe stanowisko. Wejście do sejmiku Kozika jest więc dla PiS koniecznością. Następny w kolejce do objęcia mandatu jest Aleksander Wencel, ten jednak, jak sam mówi,  wyszedł z koalicji rządowej razem z Jarosławem Gowinem. Objęcie przez Wancela stanowiska oznaczałoby, że PiS straci większość w śląskim sejmiku. Przypomnijmy, że zdobył ją przed pierwszą sesją, gdy wybrany z listy Koalicji Obywatelskiej głosami ponad 25 tys. wyborców Wojciech Kałuża przeszedł na stronę PiS właśnie. Politycy PO, jak informuje wyborcza.pl, zapowiadają, że będą obserwować, gdzie radny Kozik znajdzie nową posadę. [vc_facebook]  

Wspólne prace nad gospodarką odpadami komunalnymi i osadami ściekowymi w województwie śląskim.

W minionym tygodniu odbyły się istotne z punktu widzenia każdego mieszkańca regionu warsztaty pn. Gospodarka odpadami w województwie śląskim – wyzwania i nowe możliwości, które były przeznaczone dla samorządów i firm branżowych. Czemu ważne? Bowiem dotyczyły tematu zagospodarowania odpadów komunalnych i osadów ściekowych.

Współpraca w zakresie troski o środowisko naturalne poprzez optymalizację procesu gospodarki odpadami na terenie województwa śląskiego, wydaje się być sprawą priorytetową, a jednym z ważnych społecznie aspektów jest redukcja kosztów odpadów i ścieków ponoszonych przez mieszkańców województwa w długoletniej perspektywie czasowej, zwłaszcza kiedy obserwujemy ich tendencję wzrostową.

Gospodarzem wirtualnego spotkania była spółka Ekoenergia Silesia SA, której Prezes Zarządu, p. Marcin Kozik, powitał licznych uczestników i następnie poprosił o oficjalne otwarcie Warsztatów p. Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, który objął to wydarzenie swoim patronatem.

Marszałek zaakcentował istotność wydarzenia, szczególnie w perspektywie zmieniających się przepisów i konieczności dostosowania się samorządów do coraz wyższych norm związanych m.in. z segregacją odpadów i efektywnym recyklingiem.

W ramach rozpoczęcia części merytorycznej p. Bogdan Pasko, ekspert z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, przedstawił aktualne założenia do planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2023-2028.
Swoistym uzupełnieniem tej prelekcji, szczególnie bogatym pod kątem danych statystycznych, była prezentacja dr Lidii Siei z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych pt. Stan obecny i prognozowany w gospodarce odpadami komunalnymi w województwie śląskim w kontekście wprowadzenia termicznego przekształcania kalorycznych odpadów resztkowych.

Po prelegentce z IETU głos zabrał dr inż. Marcin Libera, Przewodniczący Rady Naukowo-Programowej Parku Przemysłowo-Technologicznego Ekoenergia Efektywność zarządzanego przez Ekoenergię Silesie, który wskazał liczne i bardzo innowacyjne możliwości recyklingu funkcjonalnego ogniw fotowoltaicznych; zwłaszcza w zakresie pierwiastków rzadkich, krytycznych.

Kolejne trzy prezentacje dotyczyły kompleksowych badań zrealizowanych przez Główny Instytut Górnictwa dla Śląskiego Klastra Wodnego. I tak:
Prezes Klastra, p. Zbigniew Gieleciak przybliżył założenia do opracowania Rekomendacji w zakresie zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych w woj. śląskim, które uzupełnił i rozwinął Jan Bondaruk (GIG). A powyższą część Warsztatów zakończyła prelekcja p. Aleksandry Zgórskiej (również przedstawicielka GIG) pn. Dobre praktyki w zakresie obiektów termicznej utylizacji osadów ściekowych/odpadów.

Ekoenergia Silesia to miejsce, w którym płynnie łączy się działalność naukowa, projekty R&D i środowisko biznesu. W misję Parków wpisane jest wspieranie innowacji, szczególnie tych, które przekładają się na poprawę warunków życia mieszkańców i zwiększają przewagę konkurencyjną regionu – mówi Marcin Kozik, Prezes Ekoenergia Silesia SA.

Cieszymy się zatem, że mogliśmy być gospodarzem Warsztatów i przyczynić się zarówno do zwrócenia uwagi na najnowsze rozwiązania techniczno-organizacyjne zw. z innowacyjną gospodarką odpadami i osadami ściekowymi, jak i służyć jako kompas dla przyszłych działań samorządowych zw. z dostosowaniem się do nadchodzących zmian organizacyjno-prawnych dot. branży utylizacji szeroko rozumianych nieczystości komunalnych. Spółka, którą kieruję, zawsze jest otwarta na efektywne wdrożenia innowacji i pomoc gminom w spełnianiu standardów środowiskowych – dodaje Prezes Marcin Kozik.

[vc_facebook]

Będzie żłobek w Jaworznie

Jaworzniccy radni jednogłośnie opowiedzieli się za powstaniem miejskiego żłobka. Ponadto, mieszkańcy Jaworzna mogą spodziewać się też dopłat do żłobków prywatnych oraz dziecięcych klubików.

wyniki głosowania
W tej sprawie, 30 stycznia o godzinie 16:00 w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się otwarte spotkanie z rodzicami. Organizatorem spotkania jest Zastępca Prezydenta Jaworzna – Monika Bryl.
Sukces zdaje się mieć wielu ojców, radni prześcigają się w argumentach z czyjego pomysłu i z czyjej inicjatywy żłobek powstanie. Najważniejsze, że z ulgą odetchną rodzice. Czy wszyscy? Przekonamy się prawdopodobnie 30 stycznia. [vc_facebook]

Radni uchwalili budżet miasta na 2018 rok

Nie wszyscy radni byli zgodni co do uchwały budżetowej Jaworzna na rok 2018.

O komentarz poprosiliśmy radnych Krzysztofa Lehnorta i Marcina Kozika. Radni koalicji JMM i PiS głosowali za przyjęciem budżetu. Radni opozycji byli przeciw, tylko radny Marcin Kozik wstrzymał się od głosowania. Podczas burzliwej dyskusji padło wiele argumentów za i przeciw.

Dosadnie skwitowała ten budżet Renata Chmielewska, która podała przykład dysproporcji wydatków pomiędzy dzielnicami na przykładzie Jelenia.

Całość dyskusji można zobaczyć poniżej:

[vc_facebook]

Spotkanie z prof. Violettą Skrzypulec-Plintą

Grupę Inicjatywną Radnych tworzą radni opozycji – Renata Chmielewska, Ewa Głąbik, Barbara Sikora, Krzysztof Lehnort i Marcin Kozik. Kolejny już raz Grupa zaprosiła na bardzo pożyteczne spotkanie. We wtorek 21 listopada w restauracji Trzy Bramy jaworznianki wysłuchały prelekcji i odpowiedzi na swoje pytania prof. Violetty Skrzypulec-Plinta, specjalisty ginekologa-położnika, endokrynologa i seksuologa.

Pani profesor zapytaliśmy o to, czy Polki w sprawach alkowy są odważne? Czy niepowodzenia w „tych sprawach” konsultują z seksuologiem? A może gabinety seksuologów to nadal wyłącznie męskie rewiry? Część pań boryka się z problemami tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Bywają wtedy płaczliwe, drażliwe i na ogół niewiele im się wtedy chce. Czy natura wspiera je w walce z tymi perturbacjami? Równie kłopotliwa bywa czas tzw. menopauzy, jej symptomy to choćby zlewne poty, spadki nastroju czy kłopoty z układem krążenia. Na te niedogodności pomóc powinna hormonalna terapia zastępcza. Są jednak sytuacje, gdy nie można jej zastosować. Czy wtedy można sięgnąć po preparaty roślinne? Violetta Skrzypulec-Plinta – prof. zw. dr hab. n. med. specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Prorektor ds. rozwoju i promocji tejże Uczelni, autorka ponad 600 publikacji naukowych, członkini wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, laureatka konkursu Hipokrates 2015, uhonorowana prestiżową nowojorską Nagrodą Brylantowego Pióra za najlepszą publikację o zdrowiu w 2016 roku. [vc_facebook]

Pierwsze konkrety o reformie edukacji w Jaworznie

Znamy pierwsze konkrety proponowanych zmian w sieci szkół w Jaworznie.

O sytuacji na sesji informował prezydent Paweł Silbert: Reforma oświaty stwarza nam trochę trudności. Musimy wykonać zapisy ustawy w taki sposób, aby ewentualne „straty” były jak najmniejsze, jeżeli chodzi o komfort uczniów, rodziców, środowiska nauczycielskiego, związków zawodowych. Przedstawimy siatkę szkół wówczas, gdy będziemy w większym niż mniejszym stopniu pewni, że kuratorium zaakceptuje nasze propozycje. Największym problemem są te miejsca, w których szkoły znajdują się bardzo blisko siebie – tak jak w Śródmieściu i Podłężu. Dawna SP 6 dzisiaj dzieli budynek z gimnazjum. Tu nie występuje problem, ponieważ łatwo przekształcić je w jedną szkołę z klasami od 1 do 8. Ale już SP 7 i ZSO na Towarowej, jest problematyczne, bo „siódemka” nie jest organizacyjnie przygotowana do tego, żeby uczyć dzieci starsze, a z kolei gimnazjum przy Towarowej, żeby uczyć dzieci młodsze. Chcemy zrobić to w ten sposób, aby w tym miejscu utworzyć zespół szkół, w którym  nauczanie w młodszych klasach wciąż będzie odbywało się w dzisiejszej „siódemce”, natomiast starsze klasy uczyłyby się w dzisiejszym gimnazjum przy ul. Towarowej. Obydwie szkoły są do tego świetnie przygotowane. Naturalnym jest, że na przykład w Ciężkowicach szkoła będzie nauczała w klasach od 1 do 8. Ośmioletnią edukację będzie prowadziła pewnie również szkoła w Jeziorkach. Ze względu na budowę nowego osiedla w okolicy Góry Piasku, chcemy dać szansę rozwoju małej Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Batorego. Na dzisiaj problematyczne jest również Osiedle Stałe, gdzie chcielibyśmy zrobić szkołę muzyczną z pełnym cyklem kształcenia i połączyć dzisiejsze gimnazjum ze szkołą podstawową. Pozostaje tylko kwestia budynku i ewentualne stanowisko Ministra Kultury o wyrażeniu zgody na prowadzenie pełnej edukacji. Nasze działania mają zracjonalizować sieć w największym możliwym stopniu. Chcę, żeby odbyło się to spokojnie, bez nerwów oraz bez uszczerbku dla pracowników i edukacji dzieci. Nikomu z nas nie przyszło do głowy, żeby wykorzystać sytuację i zlikwidować którąś szkołę czy też zwalniać ludzi z pracy. Uspokajam – nie mieliśmy i nie mamy takiego zamiaru. Wszystkie budynki, które dzisiaj pełnią funkcje oświatowe dalej będą ją pełnić. Wszystkie! 

Komentarz Ewy Zuber – przewodniczącej komisji edukacji:

– Rady gmin mają obowiązek uchwalić sieć szkół do 31 marca, więc na tym etapie mamy tylko przygotowania i uważam, że prace postępują właściwie. Będziemy kolejno informowani o dalszych poczynaniach. Na przyszły tydzień jesteśmy zaproszeni na spotkanie z prezydentem Kaczmarkiem, jako Komisja Edukacji, ale i pozostali radni, w celu dyskusji na temat sieci szkół w Jaworznie.  

Komentarz radnej Renaty Chmielewskiej

  Jest bardzo prawdopodobne, że radni JMM i PiS zostali poinformowani o nowych rozwiązaniach dotyczących   sieci szkół w Jaworznie. Natomiast my, jako opozycja, nie uzyskaliśmy żadnych informacji na ten temat. Takie informacje są przed nami ukrywane nawet na komisji edukacji. Zastępca Prezydenta Tadeusz Kaczmarek nie odpowiadał konkretnie na pytania, które zadawałam. Wygląda na to, że najpierw przedstawi się  plan sieci szkół wojewodzie, kuratorowi, a następnie, jak już będą zatwierdzone, poinformuje się nauczycieli i  mieszkańców. Dyskutuje się we własnym gronie,  radnych PiS i JMM nie zapraszając do rozmów o siatkach szkół w dzielnicach opozycyjnych  radnych. W miastach ościennych: Mysłowicach, Sosnowcu, Chrzanowie, czy  Krakowie o tym się rozmawia, debatuje i wypracowuje wspólnie rozwiązania. W naszym mieście robione jest to w wielkiej tajemnicy, brakuje dyskusji i informacji. Brak w naszym mieście jawności informacji  rodzi wiele pytań nauczycieli i budzi niepokój w śród pracowników oświaty.

Komentarz radnego Marcina Kozika, który pytał ilu nauczycieli i pracowników obsługi straci pracę.

Wystąpienie Pawła Silberta na sesji RM na temat reformy edukacji w Jaworznie: [vc_facebook]

Marcin Kozik: Tłuste koty tworzą w swoich miastach układy

– Tłuste koty tworzą w swoich miastach układy. To osoby które zarządzają już wiele lat i nie mają do zaoferowania nic nowego. – mówi Marcin Kozik w programie TVP3 Katowice „Optyka Polityka”.

Całość programu można zobaczyć na stronie TVP: http://www.katowice.tvp.pl/27877258/22112016
– Do tej pory korzystali z funduszy Unijnych. Na tym koniku jechali na kolejne wybory. Ta kadencja pokazuje, że nie mają już więcej pomysłów. Ustawa wprowadzająca kadencyjność prezydentów jest koniecznością. – dodaje Marcin Kozik
[vc_facebook]

Kozik pyta o umowy – nie wszyscy odpowiadają

Radny Marcin Kozik zapytał urzędników o rejestr umów cywilno-prawnych zawieranych w latach 2013-2015 przez Gminę i jednostki gminne. Do tej pory dane udostępnił Miejski Zakład Obsługi Placówek Oświatowych oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ale te tylko dostarczyły radnemu wykaz umów z firmami bez ujawnienia umów z osobami fizycznymi, a to te najbardziej interesowały radnego.

Jak to możliwe, że w tej samej gminie stosuje się różne wykładnie prawa – pyta Marcin Kozik i twierdzi, że upublicznienie tych informacji może być nie wszystkim na rękę. Podejrzewa, że w tych umowach mogą być informacje na temat wysokich zarobków sympatyków obecnej władzy. [vc_facebook]

Radny Kozik pyta o politykę jawności

Urząd Miejski zapewnia, że prowadzi konsekwentnie politykę jawności i transparentności spraw publicznych. Wątpliwości co to faktycznej jawności i przejrzystości urzędu ma radny Marcin Kozik.

Mimo iż w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiają się informacje finansowe, jego zdaniem te są one nie wystarczające. Zdaniem radnego Kozika możemy mówić o transparentności urzędu, kiedy zostaną opublikowane wszystkie umowy zawierane przez urząd, których na razie brakuje w BIPe. Radny, aby uzyskać takie dane, musi składać odpowiednie interpelacje. A odpowiedź na nie przeczy zapewnieniom urzędu o prowadzonej rzetelnie polityki jawności. W ostatnim czasie radny poprosił o wykaz zarobków prezydentów Jaworzna oraz prezesów spółek. Zgodnie z zapewnieniami urzędu taka wiadomość powinna być jawna, jak się okazuje, radny aby uzyskać odpowiedz na zadanie pytanie, sam musi spełniać warunki. Po odpowiedzi urzędników, radny pyta, czego w takim razie obawia się urząd, że jawność jest tylko wybiórcza.