wtorek, 16 kwietnia, 2024

Wyposażenie budynku w oznakowanie przeciwpożarowe i gaśnice

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneWyposażenie budynku w oznakowanie przeciwpożarowe i gaśnice

Wyposażenie budynku w oznakowanie przeciwpożarowe i gaśnice

- Advertisement -

Oznakowanie przeciwpożarowe jest niezbędnym elementem, w który obowiązkowo musi być wyposażony budynek w którym przebywa co najmniej jeden człowiek.

Dzięki odpowiednio dobranym i umieszczonym we właściwych miejscach oznakowaniom ewakuacja na wypadek wystąpienia zagrożenia pożarowego jest znacznie ułatwiona. Na co dzień tak naprawdę większość z nas nie zauważa nawet ich obecności, a to dość duży błąd, bowiem ludzie bezpieczeństwo jest rzeczą bezcenną. Dlatego na wszelki wypadek warto rozejrzeć się, gdzie i jakie znaki ostrzegawcze znajdują się w naszym miejscu pracy. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się oznaczenia umieszczane na fotoluminescencyjnej, dzięki czemu takich oznakowań po prostu nie da się nie zauważyć. Wybierając znaki pożarowe do firmy warto wybierać tylko takie, które wykonane jest z trwałych, bardzo solidnych materiałów. To bardzo ważne, żeby nie ulegały one zbyt szybko zniszczeniom, w przeciwnym wypadku może to dość znacząco utrudnić ewakuację z płonącego budynku.

Równie istotnym elementem systemu przeciwpożarowego w budynku są gaśnice. Muszą być one w zależności od wielkości budynku umieszczone co najmniej w kilku miejscach po to, by w razie zagrożenia dostęp do nich był nieco ułatwiony. Zastosowanie gaśnicy w pierwszej fazie pożaru bardzo często pozwala na zahamowanie jego dalszego rozprzestrzeniania się po budynku. Gaśnic jest bardzo wiele, dlatego budynek warto wyposażyć w przynajmniej dwa rodzaje, koniecznie dostosowane do materiałów, które znajdują się w budynku, a w razie pożaru będą musiały zostać ugaszone. Każda z gaśnic przeznaczona jest bowiem do gaszenia innego typu materiałów. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są gaśnice parowe, proszkowe, pianowe czy wodno-pianowe. Warto w obrębie maszyn umieszczać, które znajdują się pod wysokim napięciem umieszczać gaśnice zawierające specjalny proszek. W tym wypadku jeśli zostanie użyta w czasie pożaru inna, może znacznie zwiększyć to poziom zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia. Dla własnego bezpieczeństwa warto zapamiętać, że woda nadaje się do gaszenia tylko płonących ciał stałych pochodzenia organicznego. Używanie gaśnicy nie jest czynnością zbyt skomplikowaną, jednak warto, nawet jeśli nigdy z życiu nie będzie nam przydatne, wiedzieć jak właściwie się nią posłużyć.

Zagrożenie pożarem to dość stresująca sytuacja i nie ma wówczas już czasu na zastanawianie się nad tym, w jaki sposób można użyć tej czy innej gaśnicy. Jej poprawne użytkowanie wygląda następująco:
– używana może być tylko wtedy, gdy znajduje się w pozycji pionowej
– strumień powinien być kierowany od zewnątrz do wewnątrz płomieni.
W razie wątpliwość w wolnej chwili można sprawdzić oznaczenia, które znajdują się na każdej z gaśnic, objaśniające sposób postępowania z nią.

- Advertisment -

Młody aktywista społeczny z petycją o całoroczną linię 390

Młody Jaworznianin, rozpoczynając przygodę z aktywizmem społecznym, tworzy petycję o przywrócenie całorocznych kursów linii 390. Fabian Kowalski jest młodym Jaworznianinem, który ma zamiar działać dla...

Parkometry na GEOsferze wróciły do działania. Czy nie?

Sprawy parkometrów ciąg dalszy. Zima minęła, a one dalej nie sprawują swojej funkcji i co za tym idzie - nie zarabiają na siebie. Koszty...

Minister przemysłu na spotkaniu w Południowym Koncernie Węglowym

Minister Przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się z zarządem Południowego Koncernu Węglowego i przewodniczącym rady nadzorczej spółki. Omówiono bieżące wyzwania i wizję pracy zarządu w...