REKLAMA

Pediatrzy są zgodni – do pierwszego roku życia dzieci nie tyle nie muszą, co wręcz nie powinny spać na poduszkach. Wyjątek stanowi sen „w trasie”: w wózku albo foteliku samochodowym. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką – a raczej pod głową – poduszkę antywstrząsową dla dziecka.

Poduszka antywstrząsowa dla dziecka. Dlaczego warto ją mieć?

W podróży samochodem lub na spacerze w wózku niemowlę nieustannie poddawane jest mniejszym bądź większym wstrząsom. Mogą one prowadzić do mikrourazów, szczególnie w odcinku szyjnym kręgosłupa, który w pierwszych miesiącach życia jest na tyle delikatny, że uniemożliwia malcowi utrzymanie ciężaru własnej główki.

Tu z pomocą przychodzą poduszki antywstrząsowe dla dziecka. Nazywane czasem poduszkami-motylkami ze względu na swój charakterystyczny kształt, chronią główkę niemowlęcia przed niekontrolowanym kołysaniem się lub zwisaniem.

Poduszka-motylek to nic innego, jak specjalnie wyprofilowane wgłębienie, na którym spoczywa głowa malca, otoczone po bokach dwoma miękkimi skrzydełkami.

Dużą zaletą poduszek antywstrząsowych jest ich uniwersalność. Skorzystasz z nich nie tylko podczas spacerów z wózkiem i przejażdżek samochodowych, ale też w trakcie tak prozaicznych czynności, jak karmienie piersią.

To znakomite wsparcie dla dziecięcego kręgosłupa, a dbając o niego od pierwszych tygodni, zmniejszasz ryzyko wad postawy w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszki-motylka?

Przede wszystkim sprawdź, czy poduszka posiada niezbędne atesty i certyfikaty, poświadczające, że materiały użyte do jej stworzenia są bezpieczne dla zdrowia dziecka. Uwagę warto zwrócić zarówno na obszycie, jak i na wypełnienie.

Na zewnątrz dobrym wyborem będzie tkanina z bawełny, skutecznie pochłaniająca wilgoć i bezpieczna w kontakcie ze skórą dziecka. Znakomitą alternatywą są obszycia bambusowe.

Co się tyczy wypełnienia, warto postawić na takie, które wykazuje działanie antyalergiczne. Godne polecenia są na przykład wypełnienia silikonowe. Zwolenników naturalnych wkładów ostrzegamy – stanowią idealne siedlisko do rozwoju bakterii i grzybów.

Zanim wybierzesz poduszkę antywstrząsową dla dziecka upewnij się, że została przystosowana do prania w pralce automatycznej. Nie żeby miało to szczególny wpływ na jakość samego motylka. To po prostu bardzo wygodne i praktyczne. Przed wrzuceniem motylka do bębna pralki nie zapomnij jednak sprawdzić zaleceń producenta dotyczących prania i suszenia.

O czym trzeba pamiętać, korzystając z poduszek antywstrząsowych dla dzieci?

Przede wszystkim nie pozostawiaj dziecka samego, kiedy śpi na motylku. Logopedzi radzą, aby rodzice upewnili się, czy główka malca leżąca na wgłębieniu odchyla się do tyłu w sposób naturalny. Ważne jest zatem zwracanie uwagi na profilowanie poduszki.

Kolejna rzecz – nie używaj motylka, gdy nie ma takiej potrzeby. Na płaskich i miękkich powierzchniach, takich jak materac w łóżeczku czy wnętrze gondoli, jest on zbędny. A już szczególnie wtedy, gdy dziecko nie radzi sobie jeszcze z obracaniem główki na boki.

Zapraszamy na QbanaMama.pl

- REKLAMA -Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ