REKLAMA

 

Coraz więcej osób, borykających się z problemem ciężkości nóg oraz ich opuchlizną, decyduje się na codzienne stosowanie produktów uciskowych. Rajstopy, pończochy, podkolanówki czy bandaże uciskowe wykorzystuje się do przeprowadzania tzw. kompresjoterapii, czyli inaczej terapii uciskowej, która stosowana jest na każdym etapie leczenia chorób żylnych. Produkty uciskowe stosuje się na każdym z etapów leczenia tej dolegliwości – od profilaktyki, poprzez leczenie wspierające, poza zabiegowe lub jako terapię wspierającą leczenie owrzodzeń żylnych goleni. Zastanawiasz się – jakie produkty uciskowe wybrać? Które z nich będą najbardziej odpowiednie dla ciebie? Podpowiadamy.

Na jakie produkty uciskowe się zdecydować?

Prawidłowy dobór produktów uciskowych warunkuje stopień skuteczności leczenia. Niewłaściwie dobrane pończochy, podkolanówki czy rajstopy nie tylko nie będą pomagać w walce z dolegliwością, ale mogą nawet zaszkodzić choremu. Taka sytuacja może prowadzić do zniechęcenia się pacjentów do stosowania tego typu profilaktyki.

Jak wiadomo, produkty uciskowe stosuje się głównie w walce z zakrzepicą żylną. Na stosowanie tego typu artykułów decydują się również osoby, które zmagają się z różnego rodzaju obrzękami kończyn dolnych, które wywołane są nie tylko chorobami, ale również urazami i przebytymi zabiegami chirurgicznymi.

Do ich stosowania zachęca się również kobiety ciężarne oraz pacjentów, u których pojawiają się początkowe objawy niewydolności żylnej, takie jak obrzęki nóg i łydek oraz uczucie ciężkości nóg oraz żylaki. Produkty uciskowe stanowią mało inwazyjną metodę walki ze wspomnianymi wcześniej dolegliwościami. Są również sposobem na zapobieganie ich nawrotom oraz ewentualnym powikłaniom. Ich stosowanie jest proste i jeśli stosujemy się do ogólnych zasad – całkowicie bezpieczne.

Jak bezpiecznie stosować produkty uciskowe? Przede wszystkim ważny jest właściwy dobór produktów uciskowych, systematyczność ich stosowania oraz niezaprzeczalnie – właściwy sposób zakładania.

Rodzaje produktów uciskowych

Głównym zadaniem produktów uciskowych, jak sama nazwa wskazuje, jest wywieranie nacisku na kończynę, co ma za zadanie usprawnić odpływ krwi z żył dolnych kończyn. Produkty uciskowe możemy podzielić, kierując się stopniem nacisku. Dzielimy je na profilaktyczne i lecznicze.

Uciskowe produkty profilaktyczne stosuje się u osób, które są szczególnie zagrożone wystąpieniem niewydolności żylnej przez swoją pracę zawodową, która zmusza do długotrwałego przebywania w jednej pozycji oraz przez wzgląd na predyspozycje genetyczne. Warto więc wyposażyć się w tradycyjne pończochy uciskowe lub pończochy uciskowe 2 stopnia, które stosowane regularnie będą chronić przed występowaniem problemów z niewydolnością żylną i pojawieniem się żylaków. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów produktów uciskowych, dlatego każdy, kto tego potrzebuje z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ważne, aby zwracać uwagę na stopień nacisku.

- REKLAMA -Zewnętrzne linki