czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak zostać spedytorem?

Jak zostać spedytorem?

- Advertisement -

Zgodnie z definicją, spedycja jest formą organizacji przewozu i przesyłu towarów, w zgodzie z obowiązującym w danym kraju prawem. Może być łączona z innymi czynnościami ściśle powiązanymi z przesyłem – na przykład ich pakowaniem czy składowaniem.

Jak zostać spedytorem?

Firmy spedycyjne w większości przypadków oczekują od swoich kandydatów do pracy doświadczenia w zawodzie. Jednak jak łatwo się domyślić – pozyskanie go wymaga uprzednio odpowiedniej wiedzy, a co za tym idzie – wykształcenia. Zarówno spedycja morska, jak i lądowa, wymaga od pracownika określonych informacji, zatem kandydaci na stanowisko spedytora w pierwszej kolejności powinni ukończyć odpowiednią szkołę.

Jak zdobyć wykształcenie?

Warto wiedzieć, że na chwilę obecną w Polsce nie istnieją żadne studia z zakresu spedycji. Jednak zdarzają się sytuacje, w których firma wymaga od potencjalnego kandydata kierunkowego wykształcenia wyższego – i w takiej sytuacji chodzi po prostu o logistykę. Można jednak uzyskać również wykształcenie wyższe w formie studiów podyplomowych ze spedycji. Na ten moment – to najwyższe dostępne dla pracownika formy wykształcenia.

Jednak edukację można rozpocząć jeszcze wcześniej – już w szkole średniej. Istnieją technika, w których istnieje możliwość uzyskania wykształcenia ze wskazanego zakresu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda firma spedycyjna będzie usatysfakcjonowana jedynie wykształceniem średnim – co może oznaczać, że technikum stanowić będzie jedynie podwalinę dla dalszych studiów logistycznych.

Istnieje również możliwość zdobycia wiedzy o spedycji w ramach kursu. To najkrótsza forma i jednocześnie – z dużą dozą prawdopodobieństwa pracodawca potraktuje kurs jako ciekawostkę, dodatkowe kwalifikacje lub uzupełnienie wiedzy – jednak w większości przypadków, nie będzie to wykształcenie wystarczające dla pozyskania pracy jako spedytor.

Cechy idealnego spedytora

Dobry spedytor powinien charakteryzować się również szeregiem cech, które z pewnością ułatwią mu pracę zawodową. Wśród takich cech warto przede wszystkim wskazać odporność na stres. Nawet najlepsza wiedza nie sprawi, że ktoś, kto łatwo poddaje się emocjom, podejmie racjonalną decyzję, gdy trzeba będzie działać szybko i w trudnych warunkach.

Dodatkowo, potencjalny spedytor powinien być skrupulatny. Czynności związane z przewozem towarów są ważne z punktu widzenia obydwu stron transakcji i dlatego osoba, która się nim zajmuje, powinna być godna zaufania i dokładna w wykonywanych czynnościach.

Wyżej wskazane cechy, a także wykształcenie kierunkowe, są absolutnie podstawową kwestią jeśli chodzi o uzyskanie dobrej pracy jako spedytor. Dodatkowym atutem może okazać się również doświadczenie – na przykład nabyte podczas studiów czy bezpłatnych stażów.

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...