czwartek, 28 marca, 2024

Domy pasywne w Jaworznie – fakty, obiegowe opinie, pytania

Strona głównaBiznesDomy pasywne w Jaworznie – fakty, obiegowe opinie, pytania

Domy pasywne w Jaworznie – fakty, obiegowe opinie, pytania

- Advertisement -

W ostatnich miesiącach daje się zauważyć wzrost zainteresowania domami jednorodzinnymi, zwłaszcza wybitnie energooszczędnymi czyli pasywnymi.

Powodem tego zainteresowania może być obawa przed wzrostem cen energii w związku ze zbyt powolnym odchodzeniem naszej branży energetycznej od tradycyjnego konwencjonalnego paliwa, którym w Polsce wciąż pozostaje przede wszystkim węgiel (kamienny i brunatny).

Drugim powodem jest najprawdopodobniej pandemia koronawirusa, w czasie której mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą się czuć znacznie bezpieczniej niż mieszkańcy gęsto zaludnionych blokowisk a w przypadku konieczności izolacji/kwarantanny własny dom z działką gwarantuje znacznie więcej przestrzeni i swobody. Powód ten z pewnością będzie zyskiwać na znaczeniu zważywszy że – wszystko na to wskazuje – pandemia wcale nie ma zamiaru być w odwrocie. Wręcz przeciwnie – istnieją poważne obawy o nadejście następnego etapu (fali) w okresie jesienno-zimowym o znacznie gorszych skutkach.

Nic więc dziwnego że do Spółdzielni Mieszkaniowej Enerbud jako jedynej na terenie Jaworzna i okolic firmy realizującej już od kilku lat budowę osiedli domów jednorodzinnych pasywnych zwracają się z wieloma pytaniami osoby zainteresowane takimi domami.

Jakie pytania są najczęściej do nas kierowane? Przedstawiamy je poniżej.

  1. Czy dom pasywny musi być znacznie droższy w budowie niż dom tradycyjny, standardowy z uwagi na stosowanie w nim nowoczesnych instalacji OZE, wentylacji i znacznie większej izolacji cieplnej?

Odpowiedź:

Opinia o znacznie wyższych od tradycyjnego kosztach budowy domu pasywnego (nawet ponad 30 %) nie jest już aktualna – tak wynika przynajmniej z naszych doświadczeń. Jeśli inwestycja realizowana jest w sposób kompleksowy i dobrze przemyślany, zwłaszcza na kilku obiektach w jednym czasie – począwszy od projektu, poprzez negocjacje z wykonawcami wraz z zapewnieniem ścisłego nadzoru osób kompetentnych (szczególnie chodzi o doświadczonych certyfikatorów energetycznych) to jej koszty nie będą różnić się istotnie od kosztów budowy domu tradycyjnego. Warto też zaznaczyć że koszty budowy domu pasywnego kompensowane są przez wyeliminowanie stosowanych w domu tradycyjnym instalacji, takich jak kocioł, instalacja co i komin, które stanowią poważny wydatek. Oczywiście cena naszej nieruchomości różnić się może od ceny innej zabudowanej domem standardowym choćby z uwagi na wielkość działki, która też ma swoją wartość. Domy standardowe oferowane przez deweloperów (często reklamowane też jako „energooszczędne”) mają zwykle działki bardzo małe, zwłaszcza w przypadku domów szeregowych (np. 200 m2). Natomiast nasze domy zbudowane są na działkach o powierzchni od 600 do 900 m2.

  1. Jakie instalacje i urządzenia powodują tak radykalne zredukowanie zużycia energii w domach pasywnych?

Odpowiedź:

Taki efekt w naszych domach uzyskujemy poprzez zastosowanie:

  • Bardzo skutecznej izolacji cieplnej powodującej że przewodność cieplna ścian zewnętrznych jest nawet dwa razy mniejsza niż ta, która obowiązuje wg najnowszych Warunków Technicznych,

  • Stolarki zewnętrznej (okna i drzwi) w standardzie pasywnym, której montaż jest bardzo staranny, zapewniający jak najwyższą szczelność,

  • Wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją i filtracją powietrza (sprawność odzysku ciepła minimum 85 %),

  • Pompy ciepła powietrze-woda służącej do zasilania ogrzewania podłogowego oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej do celów socjalno-bytowych (natomiast w razie potrzeby latem pompa ciepła daje możliwość schładzania budynku),

  • Gruntowego wymiennika ciepła, który zimą pozyskuje ciepło z gruntu do wstępnego podgrzania powietrza, natomiast latem daje możliwość jego schładzania (niezależnie od pompy ciepła),

  • Dużych okien (drzwi balkonowych) od strony południowej gwarantujących maksymalne solarne zyski ciepła, przy ograniczeniu powierzchni okien od strony północnej.

  1. Jakie jest zużycie energii w domu pasywnym w porównaniu z domem standardowym?

Odpowiedź:

Dla użytkownika najważniejsza jest energia końcowa, która uwzględnia sprawność urządzeń i za którą płaci rachunki. Do celów ogrzewania zużycie tej energii może być 8 – 15 razy mniejsze niż w domu tradycyjnym, natomiast do celów przygotowania ciepłej wody użytkowej zużycie energii może być 3 – 5 razy mniejsze. Zasadą jest też stosowanie nowoczesnych LED-owych źródeł światła, które zużywają 5 razy mniej energii niż źródła tradycyjne.

Jeśli jednak budynek zostanie wyposażony dodatkowo w panele fotowoltaiczne (wystarczy ok. 3 kW), to wówczas koszty energii spadają praktycznie do zera.

Bardzo niskie zużycie energii daje w efekcie bardzo niskie koszty eksploatacji – kilkukrotnie mniejsze niż w domu tradycyjnym. Dlatego też nabywcy takiego domu znacznie łatwiej jest spłacać ewentualny kredyt jeśli musiałby go zaciągnąć.

  1. Czy poza bardzo niskim zużyciem energii domy pasywne mają jakieś inne zalety?

Odpowiedź:

Jak najbardziej, można tych zalet wymienić wiele:

  • Czyste, zdrowe powietrze, wolne od pyłów i smogu – dzięki filtracji w wentylacji mechanicznej,

  • Równomierny rozkład temperatur dający poczucie komfortu cieplnego – dzięki ogrzewaniu podłogowemu i wyeliminowaniu mostków cieplnych,

  • Brak możliwości wydzielania się gdziekolwiek wilgoci powodującej pleśnie i grzyby – dzięki skutecznej ciągłej wentylacji i wyeliminowaniu mostków cieplnych,

  • Doskonała izolacja akustyczna,

  • Dodatkowa, bardzo skuteczna ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym (niezależnie od wymaganej przepisami) istotna dla bezpieczeństwa mieszkańców – dzięki doskonałej izolacji podłóg od gruntu,

  • Całkowite wyeliminowanie niskiej emisji – domy są całkowicie ekologiczne, nie mają kominów,

  • Komfort zamieszkania znacznie większy niż w domach tradycyjnych a zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych.

  1. Czy obsługa instalacji w domu pasywnym nie stwarza problemów?

Odpowiedź:

W zasadzie instalacje te są bezobsługowe. Oczywiście jest możliwość ich załączania i wyłączania oraz regulacji wydajności wentylacji ale są to czynności rzadkie a poza tym łatwe. W przypadku pompy ciepła łatwo też ustawić tryb chłodzenia kiedy jest taka potrzeba w czasie letnich upałów. Wentylacja mechaniczna wymaga jednak ingerencji co pół roku w celu wymiany filtrów. Są to jednak proste czynności.

  1. Czy SM Enerbud buduje tylko domy jednorodzinne?

Odpowiedź:

Jak na razie na naszych osiedlach stanęło kilkanaście domów jednorodzinnych. Jednak niebawem ruszy budowa pierwszego naszego budynku wielorodzinnego pasywnego, w którym będą mieszkania o powierzchni od 35 do prawie 60 m2. Dzięki pasywnemu standardowi budynku nie będzie on korzystał z zasilania w ciepło z PEC-u.

  1. Czy pasywny standard domów budowanych przez SM Enerbud potwierdzony jest jakimiś dokumentami?

Odpowiedź:

Tak, każdy nabywca domu przy notarialnym przeniesieniu własności otrzymuje certyfikat energetyczny potwierdzający jego standard. Również dokumentacja projektowa domów została poddana weryfikacji przez Agencję Poszanowania Energii „Aster”.

Jednakże nie mniej ważnym potwierdzeniem standardu energetycznego naszych domów są opinie mieszkańców, którzy je nabyli. Opinie te załączamy poniżej.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące naszych domów to zapraszamy do kontaktu:

Tel. 690 358 774, 606 110 285, 606 110 285 @: smenerbud@vp.pl

Grzegorz Pawełczyk

Prezes Zarządu SM Enerbud

Opinie użytkowników

A.

Od dawna interesowałem się energooszczędnym budownictwem i technologiami ograniczającymi koszty eksploatacji domów śledząc informacje i oferty deweloperów oraz firm budowlanych.

Wielu deweloperów reklamuje to co budują jako budynki o wysokim standardzie, również ekologiczne i energooszczędne. Najczęściej jednak okazuje się że wspaniała reklama ma niewiele wspólnego z realiami. Nic dziwnego że z dużym sceptycyzmem potraktowałem również informacje o energooszczędnych domach budowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Enerbud. Tylko dzięki rekomendacji osób, którym mogłem w pełni zaufać (rodzina, znajomi) zdecydowałem się na dom przez tę spółdzielnię budowany. Mój wybór nie był więc efektem reklamy ponieważ Spółdzielnia Enerbud nie reklamuje się – chyba dlatego niewielu o niej wie.

A teraz – mieszkam już w swoim wybitnie energooszczędnym domu i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w tym panelom fotowoltaicznym „płacę” zerowe rachunki za energię elektryczną wykorzystywaną do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody.

Mogę powiedzieć że osoby zatrudnione w tej spółdzielni są bardzo kompetentne i aktywnie zaangażowane w realizację inwestycji przez cały cykl jej trwania począwszy od tworzenia projektu aż do stanu deweloperskiego.

Dzięki temu to co u innych inwestorów stanowi jedynie chwyt reklamowy w Spółdzielni Enerbud znajduje potwierdzenie w praktyce czyli bardzo niskich kosztach eksploatacji domu.

Marcin Brandys

B.

Zanim zdecydowałem się na dom energooszczędny budowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Enerbud nie przypuszczałem że możliwe jest zapewnienie takiego komfortu zamieszkania przy tak niskich kosztach eksploatacji.

Jestem wdzięczny osobom (przede wszystkim ojcu), które namówiły mnie do zainwestowania w taką właśnie nieruchomość, realizowaną przez nieznaną mi wcześniej spółdzielnię (nie spotkałem się z żadną jej reklamą).

Dziś wiem że podjąłem jak najbardziej słuszną decyzję i mam dużą satysfakcję nie tylko z tego powodu że zapewniłem sobie wysoki komfort zamieszkania przy bardzo niskich kosztach eksploatacji ale także że przyczyniam się w sposób istotny do ochrony środowiska naturalnego gdyż mój dom nie powoduje żadnej emisji.

Uważam że dzisiaj z wielu powodów (ekonomiczne, ekologiczne, zdrowotne) już tylko takie domy powinny być budowane. Takie budownictwo powinno też być jak najbardziej wspierane prze władze lokalne i na szczeblu centralnym.

Marek Leś

C.

Od niedawna zamieszkuję w jednym z domów wybudowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Enerbud”, której celem i misją jest budownictwo wybitnie energooszczędne (pasywne) z przeznaczeniem dla osób niezbyt zamożnych np. młodych małżeństw.

Mój dom zlokalizowany w spokojnej dzielnicy zapewnia mi komfort, o którym trudno marzyć w „normalnym” domu lub mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań – urządzeń, instalacji i ocieplenia – pozwoliło radykalnie obniżyć koszty eksploatacji domu, zwłaszcza związane z jego ogrzewaniem. Ważne jest również zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją i filtrami dzięki czemu mamy w domu czyste, świeże powietrze, nawet jeśli na zewnątrz panuje smog. Warto podkreślić że komfort zamieszkania zapewniony jest bezobsługowo (wymagana jest jedynie wymiana filtrów w wentylacji co pół roku).

Najważniejsze jednak dla mnie jest to że takie efekty udało się uzyskać przy kosztach budowy nie większych niż w przypadku domów tradycyjnych, znacznie bardziej energochłonnych.

Piotr Kulawik

D.

Jako szczęśliwy właściciel domu wybudowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Enerbud” mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem że, dokonując wyboru, nie widzę alternatywy dla domu pasywnego, zwłaszcza jeśli możemy stać się jego posiadaczem za cenę domu „normalnego” – standardowego.

Można wyliczać wiele cech takiego domu potwierdzających moją opinię: koszty eksploatacji kilkukrotnie niższe niż w domu tradycyjnym, bezobsługowy komfort zamieszkania, czyste zdrowe powietrze, ekologia – brak jakiejkolwiek emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Warto więc zadać sobie proste pytanie: Po co przepłacać? Dlaczego mam płacić wysokie (z pewnością coraz wyższe) rachunki za energię skoro mogę tego uniknąć wydając na nowy dom te same pieniądze?

Dla mnie wybór jest oczywisty. Tego wyboru dokonałem i teraz jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Bartosz Pawełczyk

[vc_facebook]

- Advertisment -

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny grała rekordowo!

Jurek Owsiak podsumował 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku padł kolejny ogólnopolski rekord. Również w Jaworznie udało się uzbierać rekordową kwotę...

Blok 910 w pełni sprawny po odbiorze z PSE

Blok 910 MW w Jaworznie zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Spełnienie testów PSE pozwala prowadzić bez ograniczeń komercyjną eksploatację jednostki. Przeprowadzone testy wynikały z udzielonej koncesji, umowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz wymagań określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji...