REKLAMA

Kim jest Copywriter i czym on tak naprawdę się zajmuje? Możliwe, że chcemy poznać odpowiedzieć na to pytanie. Słyszeliśmy to pojęcie “Copywriter”, ale dokładnie nie wiemy, co robi taka osoba i jak wiele zarabia. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to znajdujemy się w odpowiednim miejscu. Tutaj nie tylko dowiemy się, kim jest Copywriter, ale i zobaczymy, jaką pracę one wykonuje w ciągu dnia. Poznamy również rodzaje Copywriterów, dowiemy się w czym pomaga Copywriting w XXI wieku. A zarazem zobaczymy, jak możemy wystawiać faktury, gdy nie prowadzimy firmy, czyli jako osoby fizyczne. Na sam koniec także wisieńka na torcie, czyli jak założyć bloga i dlaczego w ogóle warto go prowadzić. Przejdźmy do konkretów!

Kim jest Copywriter i czym się zajmuje?

Copywriter jest twórcą pewnych tekstów, które znajdują szerokie zastosowanie w marketingu. Mogą to być czasami proste teksty, na przykład przeznaczone do promocji strony www w katalogach internetowych typu SEO. A innym razem to bardziej profesjonalne teksty, na przykład te, które znajdują zastosowanie na stronach www, w sklepach internetowych czy w gazecie, radio i telewizji. Im bardziej profesjonalne teksty, tym osoba odpowiedzialna za jej przygotowanie musi posiadać większe doświadczenie, kwalifikacje, a czasami odpowiednie wykształcenie w danej tematyce.

Występują Copywriterzy, którzy szczególnie specjalizują się w przygotowywaniu prostych teksów SEO, tekstów na blogi i tekstów na strony www. Nie muszą oni kończyć żadnej szkoły w tym kierunku, np. w kierunku marketingu czy dziennikarstwa. Wystarczy, że wyszkolą się w tworzeniu takich tekstów, na przykład przez kurs online “Jak zostać Copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów?”. Już po nim wielu początkujących Copywriterów zdobywa pierwszych i kolejnych klientów, dzięki którym realizuje mniejsze i większe zlecenia. Ale to nie jedyna droga Copywritera, na którą można sobie pozwolić.

Z czasem jako Copywriterzy jesteśmy w stanie tworzyć własne treści, np. prowadzić ciekawy blog, przygotować swoje ebooki, książki. Dzielimy się w ten sposób wiedzą, która dla innych okaże się bardzo przydatna. Warto się na tym skupić, ponieważ odbiorcy bardzo to doceniają. Wystarczy tylko przedstawić się wobec nich jako eksperci w danej dziedzinie. Jakość naszych tekstów i sposób komunikowania się z odbiorcami, ma tutaj piorunujące znaczenie.

Możliwe, że ukończyliśmy studia dziennikarskie czy specjalizacje w innym kierunku(np. medyczne, prawnicze itp.). W takim momencie moglibyśmy jako Copywriterzy odpowiadać za przygotowanie tekstów specjalistycznych. Ich przygotowanie wymaga wiedzy, doświadczenia i wcześniej wymienionych kwalifikacji. Na pewno więcej czasu zajmie nam przygotowanie takich tekstów. Taki tekst jest bogaty nie tylko w treści, ale również z dodatkowe materiały, grafiki, zdjęcia, wykresy, różne dane i dadatkowe informacje. To sprawia, że okazuje się dany tekst specjalistyczny i uznany przez odbiorców jako coś bardzo cenne. Dzięki temu za przygotowanie takich tekstów premium mogą otrzymywać znacznie większe wynagrodzenie. Wymaga to jednak umiejętności w pozyskiwaniu takich zleceń. Przekonajmy się więc, ile zarabia Copywriter i jak może on starać się zwiększyć swoje przychody.

Ile zarabia Copywriter? Copywriting jak zacząć?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, natomiast można ukazać pewne widełki przedstawiające zarobki Copywritera. Jego wynagrodzenie może wahać się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co więc ma wpływ na wysokość tych dochodów? Na pewno to, jak wiele czasu poświęcamy na taką pracę. Następnie liczy się nasze doświadczenie i szybkość w przygotowywaniu tekstów. Na pewno z czasem przyda się umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Dodatkowo wcześniej wspomnieliśmy, że jakość przygotowywanych tekstów także ma wpływ na to, jakie są zarobki Copywritera.

Warto więc korzystać ze specjalnych serwisów dla Copywriterów. Jest ich coraz więcej, np. GoodContent czy 10heads, WhitePress czy inne. Właśnie tam moglibyśmy oferować, że jesteśmy w stanie przygotowywać różne rodzaje tekstów. W ten sposób co jakiś czas otrzymywalibyśmy zaproszenie do nowych zleceń. Dodatkowo sami możemy zadbać o marketing swojej osoby. Stworzenie portfolio, strony wizytówkowej, prowadzenie bloga. To może sprawiać, że inni dowiedzą się o nas, naszej ofercie Copywritera i będą chcieli nam powierzyć pewne prace. Warto się przy tym ogłaszać w social media. Ale nie tylko, dobrze jest właściwie rozliczać się z takich przychodów. I móc oferować swoim klientom faktury Vat. Jest to dostępne, nawet gdy nie mamy firmy. Zobaczmy dalej jak?

Jak wystawić fakturę VAT za usługę bez firmy jako osoba fizyczna?

Jeśli jako osoby fizyczne, mimo wszystko zapewnimy swoim klientom Faktury VAT, to znacznie chętniej będą z nami współpracować. To naturalne, ponieważ sporo naszych klientów to firmy. A oni mogliby takie faktury wliczyć w koszty swojej firmy i dzięki nim odprowadzić mniejszy podatek dochodowy. I to korzyść również dla nas, ponieważ za pomocą serwisu useme nie tylko wystawiamy faktury, ale również ten serwis odprowadza za nas podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Rozliczamy się w pełni legalnie, więc nie musimy się już niczym przejmować.

Jak należy wystawiać takie faktury i jak później rozliczać się z przychodów po całym roku, dowiadujemy się w kursie “Jak zostać Freelancerem – praca zdalna i biznes online”. Tam już wielu uczestników ma możliwość aktualnie wysilać się jako Freelancerzy(np. copywriterzy, blogerzy, youtuberzy, graficy, programiści, specjaliści seo i it itp.). Jeśli i my chcielibyśmy dobrze rozwijać swój biznes online, a przy tym legalnie się rozliczać, to te szkolenie okaże się dla nas bardzo przydatne. W nim możemy również liczyć na wsparcie instruktora, jak i dodatkowe materiały oraz narzędzia, które on zapewnia. Skoro już wiemy, że wystawianie faktur bez firmy jest możliwe, to zajmijmy się ostatnim tematem czyli założeniem bloga.

Jak założyć bloga na WordPress i dlaczego?

Prowadzenie bloga przynosi ogrom korzyści, więc na początek o nich trochę się dowiemy. Za jego pomocą dzielimy się z innymi praktyczną wiedzą. Budujemy także swoje potfolio, więc inni mogą nas poznawać i możliwe, że część z nich nawiąże z nami współpracę. Blog taki sprawia, że rozwijamy się jako pisarze oraz w bezwzrokowym pisaniu na klawiaturze. Te nowe umiejętności na pewno będą nam bardzo przydatne później. Prowadzenie bloga pozwoli nam również budować pewną bazę odbiorców, czytelników. Im później będziemy mogli proponować pewne nasze usługi czy produkty(np. ebooki, kursy online). To nie jedyne zalety prowadzenia bloga, ale na pewno już zostaliśmy zachęceni.

Co ważne, założenie bloga jest również bardzo proste, a czasami darmowe. Wystarczy pozwolić sobie na blog WordPress. Do tego potrzebujemy pewnej domeny i hostingu. Wystarczy poznać najlepsze firmy hostingowe w naszym kraju i zdecydować się na ich pewną ofertę(opłacenie domeny i hostingu na rok powinno nas na początku kosztować nawet do 50 zł, więc bardzo tanio). A pozwoli to nam później w prosty sposób zbudować swoje bloga przez technologię WordPress. Instalujemy tam WordPressa na swoim hostingu i później w intuicyjny sposób ustalamy jego wygląd i ułożenie wszystkich treści oraz zdjęci czy dodatkowe materiały. Tego wszystkiego dowiemy się również w kursie online i książce “Ogarnij WordPress i tworzenie stron www / bloga”.

Są również pewne alternatywne i tańsze rozwiązanie, czyli blog na darmowych platformach typu blogger czy wordpress, ale pamiętajmy, że wtedy nie posiadamy unikalnej nazwy swojego bloga. Dodatkowo mamy wtedy mniejsze możliwości ingerencji w wygląd naszego bloga i korzystanie z dodatkowych wtyczek. To skłania nas do tego, aby jednak zakupić własną domenę, hosting i tam zainstalować WordPressa.

Kanał #JakSieRozwijac o Pracy zdalnej, biznesie online, SEO i WordPress

Rozwijanie się w kierunku pracy zdalnej, biznesu online to wiedza, która na pewno okaże się nam przydatna. Szczególnie teraz, gdy sporą część dnia spędzamy w domu. Coraz bardziej interesujemy się pracą wykonywaną w domu przez Internet. Jest wiele sposobów i dobrze, abyśmy z nimi się zapoznali. Możliwe, że pewne z nich szczególnie się nam spodobają.

Wtedy również łatwiej nam będzie dowiedzieć się, czym jest SEO(czyli promocja siebie i swoich stron www w Internecie) czy WordPress. Wiedze taką o wiele łatwiej jest nam przyjąć, gdy jest przedstawiona w prosty sposób, poprzez poradnikowe filmy oraz tutoriale.

Tego wszystkiego jesteśmy w stanie dowiedzieć się na kanale YouTube #JakSieRozwijac. Zajrzyjmy więc tam i rozwijajmy się dalej!

undefined

- REKLAMA -Zewnętrzne linki