REKLAMA

Filtr powietrza i filtr kabinowy wymagają okresowej wymiany, co wpłynie na ich prawidłowe działanie. Właściciele pojazdów różnych marek – Opel, BMW, Mercedes, Peugeot, z pewnością zastanawiają się, jak często wymieniać tego rodzaju filtry. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak zadbać o wymianę filtrów oraz gdzie zamówić potrzebne części.

Filtr powietrza

Filtr powietrza ma za zadanie wpływać na oczyszczanie układu dolotowego ze spalin, z kurzu, pyłów i powietrza. W tym przypadku konieczna jest systematyczna wymiana filtra i regularna kontrola, co wpłynie na prawidłową pracę filtra. Wszelkie zanieczyszczenia zapychają filtr, przez co dochodzi do zmniejszenia ilości powietrza przekazywanego do komór spalania. To z kolei prowadzi do spadku mocy silnika, większego zapotrzebowania na paliwo, zmniejszenia okresu żywotności filtra, czy nawet uszkodzenia tłoków, cylindrów i pierścieni tłokowych. Warto podkreślić, że wykonane badania wskazały fakt, iż taki filtr może zatrzymać w ciągu roku nawet 6 kg pyłu. W autach osobowych sporym zainteresowaniem cieszą się suche filtry, gdzie powietrze przechodzi przez celulozę, bawełnę lub materiał sztuczny.

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Mechanicy zalecają, aby wymieniać filtr powietrza w trakcie okresowego przeglądu pojazdu. Zależy to także od częstotliwości jazdy, jednakże ogólnie wskazuje się, aby dokonać wymiany po przejechaniu ok. 15 tys. – 30 tys. kilometrów. Pamiętajmy o tym, ze filtr może zostać zapełniony znacznie wcześniej. Aspekt ten zależy od jakości i warunków eksploatacji filtra. Konieczne jest zatem przeprowadzanie kontroli po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów. Intensywnie eksploatowane auta wymagają wymiany filtra powietrza nawet co 20 tys. km. Jeśli przebieg w pojeździe nie jest zbyt duży, wtedy zazwyczaj wystarczy wymiana co 2 lub 3 lata. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest zamówienie części przez Internet, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i koszty. W sklepach online znajdziemy doskonałej jakości produkty nadające się w zasadzie dla każdej marki auta – Mercedesa, BMW, Opla, Forda, Peugeota, które posłużą nam przez długie lata. Zakupy wykonamy bez wychodzenia z domu, co jest kolejną zaletą.

Proces wymiany filtra powietrza

Bez względu na to, czy posiadamy auto marki Opel, BMW, Peugeot, Mercedes – regularna wymiana filtra powietrza jest konieczna. Co ciekawe, wymiana filtra powietrza jest niezwykle łatwą czynnością, którą wykonamy nawet samodzielnie. Pierwszym etapem jest określenie lokalizacji puszki z filtrem – zazwyczaj znajduje się ona z boku silnika. Następnie należy delikatnie zdemontować pokrywę i wyciągnąć filtr. Później przystępujemy do oczyszczenia puszki z zanieczyszczeń za pomocą miękkiej ściereczki. Ostatni krok to włożenie nowego filtra do czystego pojemnika w taki sposób, aby równo przylegał do obudowy, zamknięcie pojemnika i gotowe – filtr został wymieniony.

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy nazywany bywa pyłkowym lub przeciwpyłkowym i ma na celu oczyszczać powietrze, które wpada do kabiny pojazdu przez układ wentylacji. W sklepach internetowych znajdziemy różnorodne rodzaje tego typu filtrów. Sporą popularnością cieszą się przykładowo węglowe filtry polecane alergikom lub antysmogowe, które zatrzymują najmniejsze cząsteczki. Podczas wyboru pamiętajmy o tym, aby postawić na dobrą jakość. W tym przypadku filtr powinien być zbudowany z kilku warstw mocujących o różnych strukturach włókien.

Okazuje się, że filtry kabinowe mają także inne funkcje w aucie. Przede wszystkim wpływają na sprawne działanie układu klimatyzacji w odniesieniu do osuszania powietrza, co znacznie pomaga przy odparowywaniu szyb. Wskazówką co do tego, że filtr nie jest w dobrej kondycji, jest parowanie przedniej szyby.

 

Wymiana filtra kabinowego

W tym przypadku wymiana filtra zależy także od tego, w jakich warunkach auto jest eksploatowane. Pojazdy poruszające się często w mieście i w strefach z dużymi zanieczyszczeniami powietrza, powinny mieć wymieniany filtr kabinowy dwa razy w roku. Jeśli jesteśmy alergikami, także powinniśmy o tym pamiętać.

Wymiany raz w roku można dokonać wtedy, gdy samochód używany jest w łagodniejszych warunkach. Tutaj przebieg nie jest najważniejszy, gdyż stan filtra zależy przede wszystkim od warunków i pory roku. W sklepach internetowych znajdziemy dobrej jakości filtry kabinowe, które sprawdzą się w wielu markach samochodów. Zarówno właściciele BMW, Opla, Peugeota, czy też Audi, Ferrari, Mercedesa powinni pamiętać o okresowych wymianach filtrów, które pełnią szereg funkcji w samochodzie.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki