We Wspólnocie Betlejem krakowski Teatr EXIT

Wspólnota Betlejem w Jaworznie, na Śląsku powstała za sprawą ks. Mirosława Toszy. W budynku dawnej szkoły podstawowej, po jego remoncie, dom znalazło kilkunastu bezdomnych mężczyzn. Wszyscy porzucili alkohol, nie piją od dobrych kilku lat.

REKLAMA

Wspólnota znana jest z działań nieszablonowych. Cokolwiek by tam nie wymyślono zawsze jest to wydarzeniem pożytecznym, gromadzącym wielkie grono sympatyków. Taka to już niepisana reguła.

Tym razem było nie inaczej. W piątek 4 września we Wspólnocie zaprezentował się krakowski Teatr EXIT ze spektaklem muzycznym Pieśń nad pieśniami. To teatr niezwyczajny, właściwie nadzwyczajny. Powstał przed czterema laty, łączy dwa na pozór odległe ludzkie światy – artystów niepełnosprawnych z artystami o uznanym już dorobku. Z tego spotkania wynika wiele dobrego.

Nieprzypadkowo teatr zaprasza na Pieśń nad pieśniami i prowadzi widza przez tajemnice miłości.

Spektakl pozwala artystom niepełnosprawnym spojrzeć na świat z innej perspektywy niż codzienność, to też nowe dla nich doznania i nowe wrażenia. To świat ich twórczej radości.

Zaproszeni do spektaklu aktorzy pełnosprawni i widzowie otwierają się na odmienność artystów niepełnosprawnych, akceptują ich inność.

Świat nowoczesny, piękny i zdrowy nie musi być egoistyczny i skoncentrowany wyłącznie na sobie. Spektakle takie, jak ten Teatru EXIT, uczą tolerancji i zrozumienia. Taki świat nabiera innego sensu. Chce się żyć.

- REKLAMA -Zewnętrzne linki