Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży – czym są, jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić

Uzależnienia wśród dzieci mogą wydawać się bardzo odległym, a wręcz nierealnym problemem, który może nigdy Ciebie lub Twojej rodziny nie dotyczyć. W rzeczywistości tysiące polskich rodziców każdego dnia zmagają się z koszmarem uzależnienia ze strony swoich dzieci. Taka sytuacja jest dla większości rodziców zupełnie obca – czują się zagubieni i nie wiedzą, jak poradzić sobie z tym ogromnym problemem, jakim są uzależnienia wśród dzieci.

REKLAMA

Poprosiliśmy panią wicedyrektor Wielette Mendele i pana dyrektora Grzegorza Stano z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Jaworznie by wypowiedzieli się na ten trudny i coraz częstszy problem uzależnień wśród młodzieży.

Uzależnienie jest jedną z najtrudniej rozpoznawalnych chorób szczególnie w początkowych stadiach. Uzależnienia na przykład od narkotyków i alkoholu dotykają wszystkich, ale coraz częściej młodych ludzi.

Jednym z uzależnień staje się również internet. Cyberprzestrzeń stała się dla niektórych częścią codzienności. Jak każde źródło informacji Internet ma dobre i złe strony. Najwięcej pułapek i zagrożeń dotyczy najmłodszych użytkowników – dzieci i młodzieży.

Niekontrolowane używanie internetu może prowadzić do uzależnienia. Dostęp do treści umieszczanych w internecie mają praktycznie wszyscy. Jednak swoboda korzystania z jego możliwości nie idzie w parze z umiejętnościami rozpoznawania zagrożeń. Młodzi użytkownicy Internetu mogą być narażeni na te zagrożenia poprzez zetknięcie się ze szkodliwymi treściami zamieszczonymi w Internecie albo poprzez kontaktowanie się z obcymi osobami surfującymi w sieci.

Uzależnienie jest chorobą psychiczną (nawet śmiertelną) i nie jesteśmy w stanie tego pokonać samodzielnie. Uzależnienie wymaga pomocy medycznej, psychologicznej oraz specjalistycznej terapii. Ty sam nie zawsze możesz wymusić na swoim dziecku zaprzestania zażywania narkotyków lub alkoholu, czy siedzenia godzinami w internecie.

Większą podatność na uzależnienia mają dzieci nieposiadające wsparcia dorosłych w codziennym życiu – dzieci samotne, skonfliktowane z rówieśnikami, z niską samooceną.

Więc co możemy zrobić jako rodzice, by zapobiegać uzależnieniom:

– spędzać z dzieckiem czas (wspólne czynności domowe, posiłki, wyjścia)
– rozwijać pasje dziecka, uczestniczyć w nich
– pomagać dziecku w planowaniu dnia (zabawa, nauka, obowiązki, sport)
– zapewniać rozładowywanie energii i napięć poprzez aktywność fizyczną
– wspierać w rozwiązywaniu problemów (ale nie wyręczać dziecka, nie chronić go nadmiernie)
– pytać dziecko nie tylko o wydarzenia z codziennego, realnego życia, ale i o wydarzenia i przyjaźnie ze świata wirtualnego
– stwarzać możliwości spędzania czasu z rówieśnikami
– uczyć zawierania i utrzymywania znajomości z innymi osobami, sposobów radzenia sobie z nieśmiałością, poczuciem odrzucenia
– stworzyć zasady korzystania przez dziecko z komputera, ograniczać czas spędzany przed monitorem (do 1-2 godzin dziennie, z przerwami co pół godziny)
– sprawdzać, co dziecko robi na komputerze, interesować się treściami np. gier komputerowych
– pilnować własnego sposobu korzystania z sieci i komputera
– w sytuacji podejrzenia uzależnienia zgłosić po specjalistyczną pomoc.

Poradnia organizuje od września, w szkołach podstawowych ciekawy projekt o nazwie „dojrzewanie może być bezpieczne” posłuchajcie, na czym będzie polegał.

[vcfacebook]

- REKLAMA - Zewnętrzne linki