REKLAMA

Zbyt głośna muzyka może poważnie uszkodzić nasz słuch. Młodzi ludzie bawiący się w klubach nocnych, dyskotekach, na koncertach, w klubach nocnych narażeni są na hałas przez kilka godzin.

Szkodliwe efekty słuchowe przy głośnej muzyce

Zbyt głośna muzyka może poważnie uszkodzić nasz słuch. Młodzi ludzie bawiący się w klubach nocnych, dyskotekach, na koncertach, w klubach nocnych narażeni są na hałas przez kilka godzin.

Objętość

Głośność mierzy się poziomem ciśnienia akustycznego i mierzy w decybelach. Odgłosy odbierane przez nasze uszy są wibracją ciśnienia powietrza działającego na nasze błony bębenkowe, która jest przekształcana w informację, gdy dociera do mózgu. W zależności od intensywności wibracji odbierane dźwięki słyszymy jako ciche lub głośne. Jeśli energia dźwięku będzie wyższa, usłyszymy je głośniej.
Minimalna głośność odczuwalna dla ludzkiego ucha to 0 decybeli. Nadal możemy poczuć dźwięki 50 decybeli, ale już od 100 decybeli czujemy się niekomfortowo z uszami, a dźwięki 120 decybeli mogą być bolesne. Nie możemy wykluczyć tych odgłosów, dlatego jesteśmy stale narażeni na zanieczyszczenie hałasem.

Straszne statystyki

Według badań ok. 16% ma ubytek słuchu. 50% dzieci w wieku od 12 do 35 lat jest narażonych na ryzykowną głośność, 40% z powodu klubów nocnych. Osoby, które odwiedzają lokale muzyczne więcej niż trzy razy w miesiącu, są bardziej narażone na utratę słuchu. Słuchanie muzyki głośniejszej niż 85 decybeli dziennie przez pół godziny może już spowodować utratę słuchu. Według niezbyt zachęcających prognoz, do 2060 roku dwa razy więcej ludzi w USA będzie słyszało gorzej niż obecnie.

Impreza to życie!

Czujemy głośną muzykę na całym ciele. Powyżej 80 decybeli ciśnienie krwi i tętno rosną, źrenica rozszerza się, a trawienie zwalnia. Po kilku godzinach na dyskotece lub koncercie często odczuwasz szum w uszach, tępy słuch. W salach muzycznych muzyka zwykle dudni z głośnością 80-100 decybeli, zniszczenie komórek rzęsatych w uchu zmniejsza wrażliwość ucha i pojawia się zmęczenie słuchu. W przypadku zdrowego, młodego ciała słuch regeneruje się w ciągu kilku godzin, do 1 dnia, więc jednorazowa okazja nie jest poważnym zagrożeniem, ale jeśli słuchamy muzyki, która bardzo często lub regularnie dudni, nasz słuch może być nieodwracalny uszkodzony w wyniku śmierci komórek włoskowatych.

„Ucho dyskotekowe”

Termin “ ucho disco ” jest używany w odniesieniu do problemów ze słuchem spowodowanych regularnym słuchaniem muzyki z dużą głośnością. Najczęstszym objawem jest szum w uszach, czyli szum w uszach słyszany w uchu, a nawet w głowie, z zewnętrznego źródła. Słychać to stale lub sporadycznie. Może to być jak dudnienie, dźwięk przypominający falowanie wody, dzwonek, sygnał dźwiękowy … itd. również postrzegane, co zwykle występuje w cichym otoczeniu. Szum w uszach zaburza koncentrację, uniemożliwia spokojny sen i może powodować bóle głowy. Wielu muzyków zwraca się do lekarza z takimi dolegliwościami. Słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki również pogarsza słuch.

Wspaniała muzyka

Nie musimy rezygnować ze słuchania muzyki lub koncertu naszego ulubionego zespołu, ale potraktujmy negatywne skutki hałasu poważnie! Muzyka słuchana z odpowiednią głośnością w otoczeniu o optymalnej akustyce jest dobra dla naszego ciała i ducha.

Muzycy z upośledzeniem słuchu

Wielu muzyków, piosenkarzy i profesjonalistów z ich otoczenia cierpi z powodu długotrwałej, trwającej dekady głośnej muzyki, takiej jak szum w uszach, utrata słuchu, a nawet częściowa lub całkowita głuchota.
Niektóre gwiazdy świata z wadami słuchu:
1. Sting gra od 1977 roku.
2. Ozzy Osbourne – jest rekordzistą Guinnessa w kategorii najdłuższy krzyk: krzyczy przy 105 decybelach przez 1 minutę i 8 sekund!
3. Eric Clapton – zajmuje się muzyką od 1962 roku.
4. Phil Collins
5. will.i.am
6. Aktor William Shatner został wystawiony na intensywny efekt dźwiękowy podczas sesji filmowej, która uszkodziła jego słuch.

Najgłośniejsze prace

• Fabryki: głośne maszyny
• Budowa: młot pneumatyczny ma 115 decybeli
• Kurierzy zmotoryzowani: hałas generowany przez strumień powietrza przepływający obok kasku może dochodzić do 90 decybeli przy prędkości 100 km / h, co można tolerować maksymalnie przez 2-3 godziny.
• Rozrywka: głośna muzyka
• Lotniska: dźwięk samolotu odrzutowego wynosi 140 decybeli.

Jak zapobiegać utracie słuchu?

-Nie słuchaj muzyki z dużą głośnością przez słuchawki!
-Nie stój zbyt blisko głośników w klubach nocnych i na koncertach!
-Noś ​​specjalne zatyczki do uszu w hałaśliwych miejscach pracy!
-W naszych miejscach pracy i domach stosujemy panele dźwiękochłonne, zasłony, dywany!
– Opracuj idealną akustykę do słuchania muzyki, aby przeszkadzające odbicia nie szkodziły również naszym uszom!

perfectacoustic.de

- REKLAMA -Zewnętrzne linki