Szczepienie na grypę – czy warto się szczepić?

Grypa to poważna, ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Każdego roku zapada na nią kilka milionów Polaków.

REKLAMA

Największa liczba zachorowań na grypę występuje podczas sezonowych epidemii. W większości przypadków zachorowanie powoduje obłożną chorobę, u części chorych mogą występować powikłania i zdarzają się też zgony, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonymi innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.

Więc czy można się przed nią bronić ? Jest jakaś metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy?

Obecny sezon grypowy zbiegający się z pandemią wirusa SARS-CoV-2 to wyzwanie zarówno dla służby zdrowia, jak i samych pacjentów. Eksperci twierdzą, że szczepienie się w tym sezonie jest więc szczególnie ważne. Szczepionki mają na celu zapobieganie grypie, zwłaszcza u osób, które należą do grupy podwyższonego ryzyka powikłań pogrypowych. A dla kogo jeszcze wskazane są szczepionki?

Szczepienia powinny być wykonywane w okresie jesiennym zaraz przed sezonem wzmożonego zachorowania na grypę. Konieczne jest zakwalifikowanie przez lekarza. Jak wygląda takie szczepienie?

W przypadku szczepionki na grypę jej skuteczność jest uzależniona od wielu czynników. Największa jest u ludzi nieobciążonych chorobami przewlekłymi.

Szczepionki przeciwgrypowe nie tylko chronią przed zarażeniem, ale również powikłaniami. Osoby zaszczepione znacznie rzadziej trafiają z powodu grypy lub jej powikłań do szpitala.

Pierwszymi osobami udzielającymi informacji pacjentom na temat szczepień są panie w rejestracji, jak twierdzą, jest w tym roku więcej zainteresowanych szczepieniem niż w latach poprzednich.

Decydując się na szczepienie, zmniejszamy ryzyko zarażenia naszych najbliższych, którzy nie zawsze mogą lub jeszcze nie zdążyli się zaszczepić.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki