REKLAMA

Planując rozwiązania stosowane w domu na etapie jego budowy można sporo zaoszczędzić — i to w wielu obszarach. Jest mnóstwo inwestycji, które z czasem przyniosą nam zyski w postaci niższych kosztów naszej domowej codzienności. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, będąca doskonałą alternatywą szczególnie dla domów, które nie mają możliwości grzania za pomocą gazu ziemnego — urządzenia te niosą za sobą znacznie mniejsze koszty niż tradycyjne formy ocieplania domowego, do których większość Polaków jest przyzwyczajona. Są także zdecydowanie zdrowsze dla środowiska naturalnego.

Zainstalowanie w domu takiego systemu ogrzewania niestety wiąże się ze sporym kosztem wstępnym. Razem z montażem pompy ciepła w Warszawie mogą kosztować, w zależności od rodzaju, od 30 do około 50 tysięcy złotych. Czy jednak taka inwestycja nam się opłaci? Odpowiedź prawie zawsze będzie brzmiała „tak”. W porównaniu z tradycyjnymi metodami ocieplania domu, pompy ciepła zużywają nieporównywalnie mniej energii. Nawet przy decyzji o zainstalowaniu ich bez pozbywania się starego źródła ogrzewania, jako system wspierający, pozwolą nam zaoszczędzić do 60% na kosztach stałych.

 

Jak działa pompa ciepła?

 

Jeśli chodzi o wnętrze naszego domu, zależy nam na tym, by instalowane urządzenia były możliwie „niewidoczne”. W tym kontekście pompa ciepła sprawdza się świetnie. Urządzenie, które znajdzie się pod dachem, nie wydziela podczas pracy żadnych zapachów i jest nie głośniejsze niż chłodziarka. Jeśli chodzi o część zasilającą, znajdującą się na zewnątrz — są dwa podstawowe rodzaje: pompa powietrze-woda oraz pompa grunt-woda.

Pierwszy z nich pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego. Takie rozwiązanie wymaga zainstalowania na terenie posesji urządzenia przypominającego spory wentylator. Ma jednak sporo plusów. Po pierwsze, jego montaż jest znacznie prostszy niż przy pompie grunt-woda. Po drugie, wiąże się z mniejszymi kosztami.

 

Drugi rodzaj pomp za źródło ciepła pobiera energię z gruntu na jeden z trzech sposobów. Energia z wód gruntowych to pierwszy z nich, ale pomimo licznych zalet dotyczących wydajności i sprawności będzie wymagała spełnienia odpowiednich warunków terenowych. Jest też kolektor poziomy, bazujący na systemie rur PE wypełnionych płynem, poprowadzonych pod powierzchnią działki. Takie rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne, gdyż nie nakłada ograniczeń terenowych innych niż wielkość działki.

Kolektor pionowy to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy, żeby prace montażowe przebiegły szybko i żeby nie został po nich żaden ślad. Przy spełnieniu odpowiednich warunków wiertniczych, rozwiązanie to polega po prostu na przeprowadzeniu niewielkiego odwiertu na dużą głębokość i nie ingeruje zbytnio w teren naszej posesji.

 

Kiedy pompa się opłaca?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Mimo że w dłuższym rozrachunku inwestycja w pompę ciepła prawie zawsze się opłaci, jest mnóstwo czynników do rozważenia. Jeżeli z jakiegoś powodu nasz dom nie ma dostępu do gazu ziemnego, pompa okaże się wyjątkowo opłacalna cenowo. Kolejnym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę myśląc o systemach ogrzewania jest konieczność napraw. To najczęściej tutaj chowają się ukryte koszty. Pompa ciepła ma tutaj sporą przewagę, nierzadko pracując bezobsługowo i bez awarii przez nawet 25 lat. Koniec końców, każdy dom jest inny, tak samo, jak potrzeby każdego właściciela tego domu. Najlepiej będzie więc skontaktować się z przedstawicielem jednej z firm oferujących takie rozwiązania i porozmawiać o dostępnych dla nas opcjach. Wybór systemu ogrzewania to decyzja na długie lata i warto podejmować ją mając wszelkie dostępne informacje. Pomocą służą przedstawiciele firmy Eco Energy, która w montażu pomp ciepła ma wieloletnie doświadczenie.

 

Argument ekologii

 

Istotną zaletą pompy ciepła jest jej konkurencyjność na polu ekologicznym. Przestarzałe systemy ogrzewania domowego są jednym z najważniejszych przyczyn degradacji środowiska naturalnego w Polsce. Zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach i ich okolicach przekracza wszelkie normy. Polacy coraz częściej skłaniają się ostatnimi laty w kierunku rozwiązań, które pomagają walczyć z tymi problemami. Ekologiczne technologie mają wspólną cechę — zazwyczaj wiążą się z większą inwestycją wstępną, ale oferują nam spore oszczędności na przestrzeni czasu. Możemy więc oszczędzać i pomagać środowisku za jednym zamachem.

 

Mimo że pompy ciepła wymagają od nas sporych kosztów wstępnych, w dłuższym rozrachunku pomagają nam dbać o środowisko i zaoszczędzić sporo na przyszłych wydatkach.

 

 

- REKLAMA -Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Pompa ciepła się opłaca a do tego jest bardzo wygodna w użytkowaniu. U siebie mam Termo Plus z zewnętrzną jednostką mitsubishi z oferty Wentora. Dostałem dopłatę przy wymianie starego pieca i nie muszę się męczyć z podkładaniem węglem tylko sobie przez aplikację ustawiam temperaturę. Duża wygoda i w sumie oszczędność też, bo pompa jest wydajna