REKLAMA

Czy podatek handlowy wróci w 2020 roku? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat i spieszymy z odpowiedzią! Sprawdź, co to jest podatek handlowy i kogo dotyczy!

Co to jest podatek handlowy?

Podatek handlowy, czyli w rzeczywistości podatek od sprzedaży detalicznej, miał być wprowadzony już od września 2016 roku. Ustawa spotkała się jednak z negatywną opinią Komisji Europejskiej, która wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego. Zarzut, z jakim spotkała się propozycja rządu, dotyczył faworyzowania mniejszych sklepów. Podatek handlowy został uznany natomiast za pomoc publiczną. Dlaczego?

Zgodnie z zapisami w ustawie z dnia 6 lipca 2016 roku o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz.U. 2016 poz. 1155), wysokość opodatkowania miała zależeć nie od obrotu, a od przychodu sklepu. Oznacza to w praktyce, że podatek będą płacili sprzedawcy, którzy w danym miesiącu osiągnęli przychód ze sprzedaży w wysokości ponad 17 mln zł.

Pierwotna wersja ustawy opiera się na dwóch stawkach podatku od sprzedaży detalicznej. Pierwsza z nich wynosi 0,8% i dotyczy sprzedawców, którzy osiągnęli przychód powyżej 17 mln zł, ale nie więcej niż 170 mln zł miesięcznie. Druga stawka opiewa na 1,4% i została przewidziana dla sprzedawców z przychodem powyżej 170 mln zł. Warto zwrócić uwagę, że podatek nie będzie dotyczył sprzedaży internetowej. Z kolei kwota wolna od podatku wynosi 204 mln w skali roku. Skoro już wiemy, co to jest podatek handlowy, możemy przejść do odpowiedzi na pytanie, kiedy zostanie on wprowadzony.

Podatek handlowy 2020

Podatek handlowy miał obowiązywać już od września 2016 roku. Tak się nie stało ze względu na postępowanie Komisji Europejskiej.W efekcie ustawa została niezwłocznie zawieszona. Kolejnym etapem walki o wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej było zgłoszenie skargi na decyzję KE do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa przeciwko KE zakończyła się w maju 2020 roku na korzyść Polski.

Nie oznacza to jednak wprowadzenia podatku handlowego w 2020 roku. KE odwołała się od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, a na rozstrzygnięcie tej sprawy należy jeszcze poczekać. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: “Podatek handlowy – dlaczego odroczony?”.

Mimo to w projekcie przesłanym do sejmu w grudniu 2019 roku rząd przewidywał dochody podatkowe na poziomie aż 390,04 mld zł. Wśród nich został uwzględniony również podatek handlowy. Wpływy z tego tytułu miały opiewać na ponad 600 mln zł. Czy w takiej sytuacji rząd zdecyduje się na podatek handlowy 2020?

Kiedy zacznie obowiązywać podatek handlowy?

Może się wydawać, że skoro według TSUE Komisja popełniła błąd, nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzeniu podatku handlowego. Odwołanie KE od tej decyzji spowodowało opóźnienie całej procedury. Rząd wstrzymuje się z decyzją o wprowadzeniu podatku handlowego aż do ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Co to oznacza dla potencjalnych płatników?

Pierwotnie zawieszenie ustawy miało obowiązywać do 1 lipca 2020 roku na mocy ustawy podpisanej przez Andrzeja Dudę. Minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie udzielonym wp.pl zaznaczył, że podatek od sprzedaży detalicznej zostanie wprowadzony w przyszłym roku.

Warto zaznaczyć, że podatek handlowy dotyczy przede wszystkim największych sieci handlowych. Rząd chce, aby podlegały one opodatkowaniu w Polsce, zamiast wyprowadzać pieniądze do rajów podatkowych. W rezultacie przewiduje się podwyżki cen w takich sklepach jak: Biedronka czy Lidl. Wielu przedsiębiorców może przenieść swoją działalność do sieci, a konsumenci skłaniać się ku zakupom online ze względu na niższe ceny. Są to jedynie przypuszczenia. Jaka okaże się rzeczywistość? Czy TSUE wyda wyrok na korzyść Polski? Na odpowiedzi musimy jeszcze poczekać.

- REKLAMA -



Zewnętrzne linki