Nowy blok 910 MW osiągnął moc znamionową. Docelowo nawet 5% energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym może pochodzić z Jaworzna.

REKLAMA

Osiągnięcie pełnej mocy bloku 910 MW to kluczowy krok w ustabilizowaniu pracy jednostki oraz rozpoczęciem testowania urządzeń, a także układów na parametrach nominalnych.

– Osiągnięcie mocy znamionowej, to kluczowy krok na drodze do ustabilizowanej pracy jednostki. Docelowe parametry to nie tylko moc nominalna. To parametry emisyjne, sprawnościowe, czy przykładowo w zakresie dynamiki pracy bloku, wszystko to zaczyna być w tej chwili weryfikowane: mierzone, testowane, sprawdzane – powiedział Adam Kampa, prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron.

Ważnym aspektem będzie również  optymalne zintegrowanie centralnego systemu sterowania bloku (DCS) z systemem sterowania turbiną (TCS) dla pracy na różnych poziomach obciążenia bloku, w tym na parametrach nominalnych.

Inspekcja komory paleniskowej wykazała, że palniki pracują poprawnie, a pomimo zasadniczych zmian w kotle całość działa sprawnie.

Pełna praca bloku to niezmiernie ważny krok, który przybliża Grupę Tauron do rozpoczęcia świadczenia usług mocowych. Szacuję się, że podczas pełnej pracy bloku z obciążeniem na poziomie 910 MW, nawet 5 proc energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym może pochodzić z Jaworzna.

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ