Mandat 500 zł dla grzybiarzy. Straż Leśna może cię ukarać za wypad na grzyby. Sprawdź, za co można dostać mandat.

REKLAMA

Sezon grzybowy w pełni, a co za tym idzie, w lasach aż roi się od grzybiarzy. Do akcji wkroczyła również Straż Leśna. Czego nie robić w lesie? Jak zachować się podczas grzybobrania?

Zbieranie grzybów w Polsce początkiem jesieni to wręcz tradycja. Ciepłe dni, trochę deszczu i od razu w lesie nie dość, że pojawiają się grzyby, to również zapaleni miłośnicy ich zbierania.

W Polsce w odróżnieniu od Niemiec, gdzie można zebrać jedynie określoną ilość grzybów, czy Belgii i Holandii, gdzie obowiązuje zakaz zbierania grzybów, grzybobranie jest w pełni legalne i bezpłatne.

Udając się na grzybobranie, należy jednak pamiętać o przestrzeganiu określonych zasad. Za ich nieprzestrzeganie Straż Leśna może ukarać mandatem nawet do 500 zł.

Przypominamy, że zbieranie grzybów w Polsce jest legalne jedynie w Lasach Państwowych. Inne zasady panują natomiast na terenach chronionych, w tym szczególnie Parkach Narodowych.

Mandat za grzybobranie grozi nam również w sytuacji, gdy wejdziemy na teren objęty zakazem wstępu – chodzi m.in. o obszary zagrożone erozją, niektóre uprawy leśne, źródliska rzek czy ostoje zwierząt oraz tereny objęte zagrożeniem pożarowym.

W czasie grzybobrania należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Za niestosowanie się do nich Straż Leśna może ukarać mandatem od 20 zł do 500 zł:

  • wjazd do lasu i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym,
  • celowe niszczenie lasu, roślinności, czy też mrowisk lub lęgów ptasich,
  • wypalanie roślinności,
  • zaśmiecanie lasu,
  • niszczenie grzybów i grzybni,
  • płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt.

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki