REKLAMA

Kiedy głównym sektorem działania firmy jest mała produkcja, musi ona posiadać również odpowiednie magazyny do przechowywania surowców i gotowych towarów, zanim zostaną one wyekspediowane do odbiorców. Jak powinno wyglądać miejsce do przechowywania, z którego może wygodnie i ekonomicznie korzystać mała produkcja? O tym opowiemy poniżej.

 

Budowa hal stalowych czy outsourcing usług magazynowych?

 

Nie zawsze budowanie hal stalowych to optymalne rozwiązanie. Choć generuje ono zdecydowanie niższe koszty niż wznoszenie konstrukcji murowanych, to wciąż zmusza przedsiębiorcę do sporej inwestycji. A mała produkcja nie zawsze jej wymaga.

W wielu przypadkach okazuje się zatem, że znacznie ekonomiczniejszym pomysłem jest wynajem przestrzeni magazynowej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb danego biznesu.

Czym zatem powinien wyróżniać się taki niewielki magazyn, z którego wygodnie może korzystać mała produkcja?

 

Poszukiwanie magazynu – od czego zacząć?

 

Mała produkcja najczęściej wymaga przestrzeni do przechowywania surowców i komponentów oraz towarów gotowych. Niektóre z nich potrzebują zapewnienia ściśle określonych warunków, jak na przykład produkty wrażliwe, do których zalicza się choćby świeżą i mrożoną żywność.

Jeśli przedsiębiorstwo zdecyduje się na outsourcing magazynowania, warto na samym początku określić swoje podstawowe potrzeby – jak duży powinien być magazyn, w co powinien być wyposażony oraz jakie dodatkowe udogodnienia musi mieć.

 

Mała produkcja a magazynowanie – lokalizacja

 

Na samym początku trzeba zacząć od wyboru odpowiedniej lokalizacji. Mała produkcja powinna mieć magazyn w bezpośrednim sąsiedztwie lub w niezbyt dużej odległości od głównej siedziby firmy. Znacząco zmniejsza to koszty transportowe.

Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe, warto zdecydować się na miejsce z łatwym i wygodnym dojazdem, znajdujące się w pobliżu głównych ciągów komunikacyjnych. Musi być ono również wyposażone w komfortowy parking, pozwalający na sprawny załadunek i wyładunek towarów.

 

Wyposażenie magazynu

 

Mała produkcja, która nie chce skorzystać z rozwiązań takich, jak budowa hal stalowych na własny użytek, a woli wynająć przestrzeń od zewnętrznej firmy, musi dokładnie określić typ wyposażenia we wnętrzu magazynu.

Warto zastanowić się nad tym, jakie rodzaje maszyn oraz typy pojazdów transportowych są niezbędne do prawidłowego przechowywania danego typu produktów. Powinno się także sprawdzić, z jakich systemów informatycznych oraz rozwiązań automatyzujących korzysta dany magazyn – pozwala to na spore oszczędności i zwiększenie efektywności w realizacji zamówień.

 

Mała produkcja – poszukiwania optymalnego magazynu

 

Każda firma ma nieco inne oczekiwania. Dlatego też warto dobrze przygotować się do poszukiwań magazynu. Precyzyjna analiza potrzeb oraz dokładne sprawdzenie dostępnej na rynku oferty magazynowej, pomagają znaleźć przestrzenie wygodne i praktyczne, które usprawniają codzienną pracę, minimalizują koszty, przy optymalizacji działań nie tylko dla jednej firmy, ale tak naprawdę dla całego łańcucha dostaw.

- REKLAMA -Zewnętrzne linki