Po niemal tygodniu strajku udało się podpisać porozumienie pomiędzy górnikami a przedstawicielami rządu. Dokument zagwarantuje pracownikom kopalń m.in. pracę aż do uzyskania prawa do emerytury i osłony socjalne.

REKLAMA

Jak poinformował wiceprzewodniczący rady krajowej ZZG Sebastian Czogała, na mocy porozumienia górnicy będą pracowali aż do emerytury. Uzyskają też urlopy górnicze, jednorazowe odprawy. Dokonana zostanie także zmiana legislacyjna w zakresie zwolnienia z obowiązującej, hurtowej sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie towarowej.

Jest to tylko pierwsze, wstępne porozumienie. Nadal będą trwały prace nad opracowaniem umowy społecznej regulującej funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego. Umowa ta zostanie przedstawiona KE i jest niezbędna w celu uzyskania zgody na udzielenie pomocy publicznej.

Jednocześnie przygotowana zostanie umowa dotycząca transformacji województwa śląskiego, nad którą prace rozpoczną się w październiku.

W związku z podpisaniem wstępnego porozumienia manifestacja w Rudzie Śląskiej została odwołana, a protestujący górnicy wyjeżdżają na powierzchnię.

- REKLAMA -Zewnętrzne linki